Autor Wątek: Polskie Nagrania Muza 1946-1992 - logo, etykiety, matryce, ceny, datowanie wydań  (Przeczytany 38971 razy)

DarkB

• Sr. Member
Odp: Polskie Nagrania 1945-1992 - logo, nalepki, matryce, ceny - datowanie wydań
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 14, 2014, 19:54:57 »
OK, na tym na razie poprzestaję. Niebieskich z innymi niż granatowymi napisami nie kojarzę, seledynowe .... hmmmm. chyba też nie mam.
Czarne ze złotymi napisami musiały być nie za powszechne (oczywiście jeżeli mówimy o wzorze z kogutkiem).
Jak znajdziesz i dodasz inne kolory to wtedy wyedytuję pierwszy post i je dopiszę.
Warszawską Jesień wrzuciłem w ramach ciekawostki ;)

Osobiście podoba mi się podejście typu "najwyższy numer katalogowy w danym wariancie kolorystycznym", ale to ULTIMA THULE nie jest za dokładne, ponieważ już we wrzuconych przeze mnie fotkach są wyższe numery niż tam podane (tyle, ze zgodnie z otrzymanym wyjaśnieniem nie uwzględniają muzyki klasycznej i wznowień).

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Polskie Nagrania 1945-1992 - logo, nalepki, matryce, ceny - datowanie wydań
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 14, 2014, 20:22:23 »
Tabelka z wytłumaczeniem znaczenia prefiksów, na razie  niepełna, postaramy się uzupełniać.
DarkB, jakbym mógł poprosić o dodanie do 1. postu.

Jeszcze pozostaje kwestia labeli wg wzoru z lat 57-59 (na płytach ZL znacznie dłużej), które są dość poularne i łatwe do usystematyzowania.

Bo labele tzw. przedzjednoczeniowe to grubszy temat, gdyż mamy miliard wariantów i równolegle funkcjonujące labelki Muzy i PN.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 14, 2014, 20:26:55 »
Czarne ze złotymi napisami spotkałem tylko na płytach ze słowem mówionym, na pewno BOX "Pan Tadeusz"ale kojarzę coś jeszcze.
Niebieską z czarnymi napisami też widziałem, ale teraz nie kojarzę, jak odszukam to napiszę.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 14, 2014, 20:35:15 »
Niebieską z czarnymi napisami też widziałem, ale teraz nie kojarzę, jak odszukam to napiszę.

Miałem takie Enigmatic (XL 0576) z pierwszego wydania.

Kilka słów o laminowanych okładkach...
Występowały w latach circa 1962-1972, potem na chwilę powróciły na początku lat 90. Stosunkowo najwięcej trafia się ich na płytach z muzyką klasyczną, ale laminowane były również tytuły takie jak "Prywatka u Marioli" toteż gatunek muzyczny nie jest znaczącym czynnikiem w kwestii jakości okładek. Laminowano również okładki płyt dziesięciocalowych - m.in. eksportowe Jazz Jamboree 1962 oraz okładki rozkładane "unipak" - te tylko na zewnątrz.

Jedną z ostatnich płyt z laminowaną okładką było wydanie stereofoniczne płyty Niemen Enigmatic z okolic 1971/72 z nalepką "złota płyta":

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 14, 2014, 20:46:33 »
Pocztówk Polskie nagrania / PRONIT z serii KP, były także pocztówki MUZA.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 14, 2014, 20:59:51 »
Mały przyczynek historyczny, co do kolorystyki labeli w poszczególnych latach.
Various Artists - Rock'n'roll
Z posiadanych przeze mnie:
1. niebieska nalepka z granatowymi nadrukami, starsze (owalne) logo na okładce - cena 120 zł - numery matryc: S3X 1530 A C i S3X 1530 B-2 K
2. czerwona nalepka z czarnymi napisami, starsze(owalne) logo na okładce - cena 120 zł - numery matryc: S3X 1530 A-14 C i S3X 1530 B-13 J
3. kremowa nalepka z kogutem, nowe (prostokątne) logo na okładce - cena 130 zł - numery matryc:  S3X 1530 A-14 C i S3X 1530 B-15 K
4. kremowa nalepka z nowym logo, nowe (prostokątne) logo na okładce - cena 180 zł - numery matryc:   S3X 1530 A–18 K i S3X 1530 B–15 K (inny egzemplarz ma na stronie B S3X 1530 B–16 K)

Ze zdjęć zamieszczonych na discogs wynika, że ta płyta ukazała się też z nalepkami czerwono-srebrnymi i czarno-srebrnymi. Niestety, nie dysponuję tymi egzemplarzami, więc nie mogę podać numerów matryc.

Mam jeszcze kilka tytułów z nalepkami w różnych kolorach. Myślicie, że ma sens robienie takich zestawień jak to? Da to jakąś odpowiedź na temat chronologii poszczególnych nalepek?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 14, 2014, 21:02:30 »
Moim zdaniem nie ma, natomiast ja mógłbym kiedyś opisać poszczególne wydania popularnych i poszukiwanych płyt, które miały sporo edycji, jak np. Enigmatic Niemena, Astigmatic Komedy, Blues Breakoutu.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 16, 2014, 10:06:24 »
Zastanawiam się, czy nie powinienem zmienić tytułu wątku, bo nazwa Polskie Nagrania funkcjonuje dopiero od 1955 r., a Polskie Nagrania Muza od 1956 r. A chyba nie chciałbym zaciemniać obrazu informacjami o płytach wydawanych pod szyldem "Polskie Zakłady Fonograficzne Odeon", Zakłady Fonograficzne w Warszawie (z nazwą Muza na płytowych naklejkach) czy Warszawskie Zakłady Fonograficzne (Muza). Niby Muza w nazwie już jest. Jakieś opinie ? I myślę, że "Pronit" zasługuje na oddzielny wątek (mimo, że jest tam w nazwie Polskie Nagrania). Za jakiś czas pewnie postaram się też coś stworzyć na temat naklejek i logo WIFON-u, VERITON-u, może i Tonpressu.

A tak z innej beczki. Wczoraj zrobiłem małe przeszukanie i mimo, że mam parę płyt z nowa nalepką o niższych numerach katalogowych, to pierwszym first-pressem z nową nalepką (z prostokątnym logo w miejsce kogucika), jaki mam w swoim posiadaniu jest SX 2235 Jan Kowalski "Inside Outside Songs", z nadrukowaną ceną 250 zł, wydany wg kppg w 1985 r. (numery matryc z literkami A i B, bez następujących po nich liczb, pozostałe płyty - te z wcześniejszymi numerami katalogowymi, które mam - np. SX 2212, SX 2213, SX 2214, SX 2216, SX 2221, SX 2231, SX 2232, SX 2233 - mają matryce A-2, B-3 i wyżej, więc jest możliwość, że first-y miały jeszcze stare nalepki, choć faktem jest, że takich wersji nie widziałem). Jakby ktoś miał którąś z tych płyt z pierwszymi numerami matrycowymi to fajnie byłoby, jakby o tym napisał (oczywiście wraz z info, z jaką są nalepką i jaką ceną na okładce).

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 16, 2014, 10:30:15 »
Muza istnieje chyba od 1946, czy 47 i tego możemy się trzymać, tylko skorygować datę.
Pronit oczywiście zasługuje na oddzielny wątek, ale aż do serii M i PLP tłoczył tylko nagrania Polskich Nagrań, nie prowadząc działalności wydawniczej, wspólne są też numery katalogowe. Podobnie zresztą jak Polskie Nagrania tłoczone przez  "Lento" , z tą różnicą, że "Lento" nie używało własnych labeli.
Więc to, co dotyczy numerów katalogowych zostawmy tutaj, a nalepki kopertki itp. Pronitu można będzie roztrząsać w pronitowym wątku.
Na osobny wątek na pewno zasługuje Veriton, gdyż w okresie przed 1968r. wydali bardzo dużo ciekawych płyt i ten temat jest słabo poznany, KPPG także nie ma pełnego spisu.
Niebawem postaram się przedstawić jakiś przegląd nalepek z lat 57-59 czyli już po zjednoczeniu Muzy i Polskich nagrań, a przed wprowadzeniem "klasycznych " nalepek.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 17, 2014, 20:47:04 »
Płyty, które ukazały się w wersji stereofonicznej z prefiksem STXL, jakie udało mi się potwierdzić to następujące tytuły:

STXL 001 - Płyta demonstracyjna stereofoniczna
STXL 0181 - Abraham Samuel Rettig - Z albumu pieśni żydowskich
STXL 0188 - Edmund Kajdasz - Musica Antiqua Polonica
STXL 0191 - Zespół Kameralistów Filharmonii Narodowej - Muzyka włoskiego baroku
STXL 0196 - Barbara Hesse-Bukowska - Paderewski, Różycki
STXL 0229 - Witold Rowicki - Moniuszko - utwory na orkiestrę
STXL 0231 - Works for woodwind instruments with orchestra
STXL 0237 - Witold Lutosławski - Utwory symfoniczne
STXL 0250-0251 - Karol Szymanowski - Król Roger

Prawdopodobnie jedną z pierwszych płyt Polskich Nagrań z laminowaną okładką była pozycja XL 0191 - Muzyka włoskiego baroku w wykonaniu Zespołu Kameralistów Filharmonii Narodowej.

Poniżej zdjęcie:

DarkB

• Sr. Member
A ja cofam się w czasie i zmniejszam rozmiar.
W załącznikach nalepki na płyty 10" i 7" od czasów sprzed zjednoczenia, po zjednoczeniu i nowszych (SBB)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
To może wyjść na lekkie czepiactwo, ale trudno.

Czy możnaby zmienić w tytule tematu "nalepki" na "etykiety"? Zdecydowanie bardziej pasuje zwłaszcza, że to przecież nie są żadne nalepki.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Etykieta EP z pierwszej połowy lat 60.
Granatowe tło raczej nie występowało po 1964, niezależnie od formatu nośnika.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Racja, zmieniłem, chyba się DarkB nie obrazi ;)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
W załącznikach:

1) Etykieta płyty STN 0205, EP stereo wydanej w 1962/63; widoczny stempel "Płyta pokazowa - nie do sprzedaży."
2) Etykieta płyty SXL 0226 - wczesna etykieta SXL, połowa lat 60., rozplanowanie podobne do płyt STXL - znaczek "S-33" wyżej niż "BIEM".
3) Pierwszy wzór naklejki STEREO na okładkę; takie naklejki występują też na okładkach płyt STXL. Nie występują po 1969 roku.