Autor Wątek: Reedycje - recenzje / dyskusje  (Przeczytany 32670 razy)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: Reedycje - recenzje / dyskusje
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 14, 2014, 17:35:27 »
Jakiś czas temu, będąc we Włoszech, kupiłem jedną z tych reedycji z repertuaru Blue Note a mianowicie Idle Moments Granta Greena. W przypadku płyt tej kluczowej dla historii jazzu wytwórni, mam w swojej kolekcji kilka oryginalnych wydań z lat 60. i dwa nieistniejącego już wydawnictwa Classic Records, dysponuję zatem jakimśtam porównaniem.

Generalnie powiedziałbym, że w przypadku nowej winylowej kampanii reedycyjnej Blue Note, z płytami nie jest źle, ale nie jest to też coś niebywałego. Krążek wytłoczony przyzwoicie, bez żadnych wad produkcyjnych, dobrze grający, ale jak dla mnie mastering jest nieco zbyt sterylny. To nie jest to samo, co głośne i mocne tłoczenia Rudy'ego van Geldera. Powiedziałbym, że do bardzo dobrych pod tym względem reedycji Classic Records, tym nowym też nieco brakuje, ale powtarzam: ogólnie jest OK, można słuchać z przyjemnością.

Poligrafia jest owszem ostra i wyraźna, ale użyty surowiec jest cienką, niesolidną tekturą. Z grubymi okładkami z laminowanymi frontami z przełomu lat 50. i 60. nie ma to żadnego porównania, z tymi z wydań Classic Records też nie, bo te są bardzo dokładnymi reprodukcjami oryginałów. Z tymi z późnych lat 60. i 70. nowe okładki też przegrywają. Są porównywalne z obwolutami płyt z dużej kampanii reedycyjnej Blue Note z lat 80.

Moim zdaniem, te płyty są warte swojej ceny przede wszystkim w przypadku płyt trudno dostępnych w innych wydaniach.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 11, 2014, 20:02:12 »
Moim zdaniem, te płyty są warte swojej ceny przede wszystkim w przypadku płyt trudno dostępnych w innych wydaniach.

Trudno znaleźć tańsze nowe winyle na rynku, więc chyba się trochę czepiasz.

Kupiłem Dzisiaj Cool Struttin' Sonny'ego Clarke'a (Z serii na 75. lecie BN), a tu niemiła niespodzianka w środku. Płyta nie jest tłoczona w Niemczech przez Optimal, jak to miało miejsce wcześniej, tylko przez czeski GZ Vinyl. Nie wiem co o tym sądzić. Gra dobrze, choć płyta nie jest idealnie prosta. Koperta wewnętrzna oraz okładka są grubsze niż wcześniej, ale jednak trochę szkoda.

PS Jednak idę jutro oddać do sklepu. Okazało się, że kapeluch jest gorszy niż myślałem. Wszystkie płyty tłoczone przez Optimal były idealne, pierwsza z GZWinyl od razu do zwrotu. :/

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 11, 2014, 21:23:51 »
Trudno znaleźć tańsze nowe winyle na rynku, więc chyba się trochę czepiasz.

Ja piję do tego, że na nowych płytach się rynek nie zamyka.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 11, 2014, 21:26:59 »

Ja piję do tego, że na nowych płytach się rynek nie zamyka.

Niestety nie mieszkam w Anglii, gdzie jest duży rynek płyt używanych. Nie mam też czasu na szukanie pereł po bazarach, a to co mam dostępne kosztuje tyle samo lub więcej niż reedycja, o ile w ogóle jest.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 11, 2014, 21:36:37 »
Akurat starych Bluenotów na Allegro jest sporawo.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 11, 2014, 21:41:09 »
Może nie tych najbardziej prastarych, ale cośtam od czasu do czasu jest.
A na ebayu do wyboru do koloru.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 11, 2014, 21:53:03 »
Chyba faktycznie zacznę szperać na ebay'u.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 12, 2014, 11:32:22 »
Przy czym na Allegro jest realna szansa kupić wydania z lat 60 w cenie nie wyższej niż nowe Re.

Ciekaw jestem porównania tych nowych re , z tą kampanią reedycyjną z lat 80 (głownie tłoczenia francuskie).

Jakość druku okładek ewidentnie lepsza, jakości dźwięku nie miałem okazji bezpośrednio porównać , ale te francuskie z lat 80, które słyszałem były bardzo w porządku.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 08, 2015, 23:02:48 »
Bardzo ciche, czyli nie słychać szumu samego winyla.

Kupiłem te:

'Blue Train' - John Coltrane
'Go' - Dexter Gordon'
'The Real McCoy' - McCoy Tyner
'Trevelin Miles' - Cassandra Wislon

W najbardziej wysuniętym na południe empiku w Łodzi (czyli w Porcie Łódź) Blue Train po 54,99, to chyba dobra cena ?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 27, 2015, 11:24:30 »
Kampania reedycyjna Polskich Nagrań jak widać po ilości systematycznie ukazujących się na rynku tytułów, rozhulała się na dobre. Mam jednak co raz większe zastrzeżenia do przygotowania tych wydań - niemądrze projektowane etykiety, bardzo nieudolnie naśladujące te sprzed lat, a wprowadzające chaos. Dla przykładu - nowa reedycja Astigmatic - na etykiecie dwa numery katalogowe, jeden pod drugim: XL oraz SXL. Numer matrycy jak dla pierwszego wydania mono, oczywiście rzeczywiste oznaczenie nowej matrycy jest inne. W dodatku na labelu umieszczono znaczek "M-33" a płyta jest stereo!

Przyczepiłbym się też do czcionek użytych na tych etykietach - zdecydowanie mniej estetyczne i czytelne jak na oryginalnych wydaniach sprzed lat. Numery katalogowe nadrukowane ciurkiem, bez przerw; wybór kolorystyki zdaje się losowy. Nie rozumiem, dlaczego Astigmatic ma czerwony label.

Co więcej, ostatnie winylowe pozycje Polskich Nagrań mają okładki upstrzone nadrukowanymi kodami kreskowymi. Po co? To tylko szpeci.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 02, 2015, 23:44:25 »
Zastanawia mnie jeden drobiazg, a mianowicie czy w współczesnych wydaniach , reedycjach można spotkać porządne koperty wewnętrzne ?
Pisząc porządne mam ma myśli papierowe ze ściętymi rogami z wklejoną w środku wkładką foliową.
Bo jak do tej pory to widzę że karmią nas tanim papierowym chłamem ze zwykłego papieru offsetowego bez foliowych wkładek, i tak cud boski że wewnętrznych kopert z natronu nie robią  :smiech:

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 03, 2015, 07:50:47 »
Widywałem nie raz.
Nie podam listy tytułów z pamięci.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 03, 2015, 10:03:05 »
Takie, o jakich piszesz oczywiście można i lepsze też. Wszystko zależy od klasy wydawnictwa. Koperty ze ściętymi rogami i z dobrą folią kojarzą mi się przede wszystkim z Rhino. A koperty z najwyższej półki to płyty tłoczone przez MFSL oraz QRP (Analogue Productions, Sundazed itd.)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 28, 2015, 19:21:49 »
30 czerwca ukazuje się reedycja pierwszej płyty winylowej Franka Kimono

ratunku

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 28, 2015, 21:54:46 »
30 czerwca ukazuje się reedycja pierwszej płyty winylowej Franka Kimono
I chyba jedynej winylowej ....

Ciekawy jestem jak się będzie sprzedawać :)