Autor Wątek: Reedycje - recenzje / dyskusje  (Przeczytany 29795 razy)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Reedycje - recenzje / dyskusje
« dnia: Lipiec 09, 2014, 20:58:12 »
Celu tematu chyba nie muszę tłumaczyć. O reedycjach - wszystko, co chcecie.

Zacznę od jednej ze swoich ulubionych płyt, której to omówione niżej wydanie zdecydowanie polecam.

Love - Forever Changes
mastering: Chris Bellman (Bernie Grundman Mastering)
Elektra/Rhino
1967/2012
cena: 50 PLN

Zacznę od tego, że ta płyta to majstersztyk. Zupełny, od deski do deski. Pomimo możliwości zaszufladkowania tego albumu jako przykładu amerykańskiej psychodelii lat 60., na tej płycie nie ma wyjących elektrycznych organów sięgających nieodkrytych, rzadkich sfer kosmosu, gdzie wszystko jest trochę inne. Materiał w większości jest akustyczny, a zespołowi towarzyszą smyczki i dęciaki. Do tego miejscami dylanowate, głębokie teksty, trochę barokowego przepychu i cokolwiek i w jakichkolwiek mieszankach oddziaływało na Arthura Lee, lidera zespołu, w 1967. Płyta obowiązkowa, tak jak Sgt. Pepper's... i Odessey and Oracle.

Przechodząc do samej reedycji, to jest to wydanie stuprocentowo analogowe, cięte z 45-letnich taśm przez Chrisa Bellmana. Nakład europejski został wytłoczony w niemieckiej tłoczni Pallas z amerykańskich stempli, nakład amerykański natomiast w RTI. Moja kopia to wydanie europejskie i jakość samej produkcji płyty jest doskonała. Czysta i nienaelektryzowana od razu po pierwszym wyjęciu z koperty wyłożonej folią. W czasie odsłuchu brak nawet najmniejszych zakłóceń, słychać jedynie minimalny szum przesuwu. Samo brzmienie jest dobrze zrównoważone i niczego mu nie brakuje. Uwagę zwraca głęboki bas w The Red Telephone, ponadto wszystkie instrumenty słychać z odpowiednią klarownością, nic nie ginie w tle. Dęte solo w Alone Again Or brzmi organicznie, żywo. Rewelacja.

Okładka jest dobrej jakości, ale warto tutaj wspomnieć o różnicy pomiędzy wydaniem starokontynentalnym, a tym przeznaczonym na rynek USA. Okładka amerykańska jest dosyć dokładną repliką grubej, kartonowej obwoluty z charakterystycznie doklejanym tyłem pierwszego wydania z 1967, natomiast Europejczycy muszą się zadowolić cieńszą, standardową produkcją.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: Reedycje - recenzje / dyskusje
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2014, 21:01:45 »

Van Morrison
Astral Weeks

Warner Bros. Records
mastering: Kevin Gray (AcousTech)
~65 PLN

Powalająca brzmieniowo reedycja w mojej opinii doskonałego muzycznie albumu Vana Morrisona sprzed ponad czterdziestu pięciu lat. Dla niektórych ten akustyczny album może być nudnawy, ja natomiast uznaję Tygodnie astralne za krążek świetny, przepełniony lirycznym, bajkowym materiałem. Przy tej płycie się odpoczywa.

Dodatkowym plusem wydania jest solidna kartonowa okładka przypominająca te amerykańskie z lat 60. z doklejanym tyłem. Minusem natomiast - kod kreskowy nadrukowany z tyłu, zupełnie niepotrzebnie, jakby nie mógł być naklejony na folię. Cóż, taki znak naszych czasów.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2014, 21:07:41 »
Miałem ten album Love kilka razy w rękach. Muszę w końcu kupić.
Ogólnie Rhino robi raczej dobre reedycje. Mam z tej serii Close to the Edge - Yes, Remain in Light - Talking Heads, i Court and Spark - Joni Mitchell. Wszystkie są bardzo dobrej jakości z porządną poligrafią.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 09, 2014, 21:12:19 »
Co do poligrafii - polemizowałbym. Owszem, druk jest w porządku, ale dosyć cienka tektura do mnie nie przemawia. Ale w takich cenach nie ma też co wybrzydzać. Music on Vinyl to wszak podobna klasa, a cenią się dwa razy więcej.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2014, 21:22:02 »
Ale kupowanie Joni to jak dla mnie trochę bez sensu, stare wydania sa łatwo dostępne i tanie, poligraficznie też ładniejsze.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2014, 21:10:04 »

Jefferson Airplane
Takes Off
Sundazed Music 2005
Cena : od ręki w PL 89zł, da się dorwać taniej.

Piękny, klasyczny już (mimo, że JESZCZE  nie w "klasycznym " składzie zespołu) debiutancki album słynnej amerykańskiej grupy z San Francisco, (moim zdaniem jednego z najważniejszych , obok The Beatles i The Rolling Stones zespołów "rockowych" lat 60.) w nowej starej odsłonie.

Dlaczego i nowej i starej?  Mamy tu oryginalny miks mono, dużo lepszy od stereofonicznego, dużo lepiej ukazujący bogactwo wielogłosowych partii  wokalnych i w ogóle nagrany z większym "kopem" i większa ilością "powietrza".
Ponadto nieocenzurowane wersje tekstów i o jeden utwór więcej niż w popularnych wydaniach.
Czyli wszystko (prawie) tak jak w "najpierwszym" tłoczeniu albumu z 1966r, a więc to nie tyle kolejna reedycja tej płyty , tylko pierwsza reedycja jej pierwotnej postaci, bardzo rzadkiej i drogiej w pierwszym wydaniu.

Jakość tłoczenia bez zarzutu, grubość , profil  poprzeczny, kształt brzegów jak w prawdziwych starych wydaniach, współpracuje bez problemów z wszystkimi typami zmieniarek 9z czym niektóre współczesne reedycje miewają problemy).
Poligrafia na  przyzwoitym średnim poziomie (jakość druku zdjęcia na przedniej okładce gorsza niż w niemieckim wydaniu stereo z lat 70., ale lepsza niż w drugim amerykańskim stereo z lat 60.), papier dobrej jakości.

Pozycja warta polecenia gdyż po pierwsze warto mieć ten album, po drugie trudno o lepsze wydanie, cena też wydaje się niezbyt wygórowana.
Logo RCA zastąpione logo Sundazed.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2014, 16:53:58 »
http://www.positive-feedback.com/Issue74/remaster_niemen.htm

Kobylasta recenzja najnowszego wydania długogrającego debiutu Czesława Niemena, niestety nie pozbawiona błędów merytorycznych - m.in. reedycja z pierwszej połowy lat 70. jest przedstawiona jako pochodząca z 1968 i tym podobne wtopy.

Wczoraj widziałem zarówno Dziwny jest ten świat, Sukces oraz EP Sen o warszawie na sklepowych półkach. Wydawniczo nowe krążki Polskich Nagrań prezentują raczej dobry poziom. Chwalę sobie umieszczenie albumu w rozkładanej zewnętrznej okładce PCV, natomiast absolutną pomyłką jest cena wyżej wspomnianej EPki - aż 75 złotych, co w stosunku do kwoty 65zł, jaką należy zapłacić za płyty długogrające z tej serii, jest po prostu nie do wiary. Wszak bez problemu można dostać oryginał sprzed lat za trzy razy mniej.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2014, 17:21:34 »
I cięte z cyfry na pewno, pytanie jaki bitrate.
Raczej nie ma prawa być lepsze od "z archiwum polskiego beatu"

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 24, 2014, 17:54:22 »
Raczej nie ma prawa być lepsze od "z archiwum polskiego beatu"

Weź, tamtego nic nie przebije. Zwłaszcza w kontekście Niemenów - Dziwny jest ten świat to chyba najgorzej brzmiąca płyta w tej serii.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 25, 2014, 06:39:36 »
A nie,  Na drugim brzegu?
Skaldy i Blues Breakout były bardzo ok, ABC chyba też nie najgorsze.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 25, 2014, 20:53:23 »
A skąd, tamto to jeszcze ujdzie słuchać z odpowiednią korekcją barwy, tego w żaden sposób się nie da.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 29, 2014, 21:09:21 »
Polskie Nagrania się trochę rozpędziły z wydawaniem kolejnych winylowych reedycji. I tak oto nadchodzą:

Budka Suflera 1974 - 1984 - moim zdaniem, strzał w stopę. Po co wznawiać popularną składankę, której w wielu miejscach zalega po kilka sztuk w cenach poniżej 10zł? Na dodatek wiele wersji utworów z tej płyty to jakaś masakra.

http://www.polskienagrania.com.pl/oferta/winyle/budka_suflera._1974_-_1984/

Niemen i Akwarele - Czy mnie jeszcze pamiętasz - to się sprzeda, więc marketingowo - dobry pomysł. Dla mnie - bez sensu, bo swój egzemplarz z pierwszego wydania w doskonałym stanie kupiłem za 10zł.

http://www.polskienagrania.com.pl/oferta/winyle/niemen/niemen_akwawrele._czy_mnie_jeszcze_pamietasz/

Marek Grechuta i Anawa (debiut) - sprzeda się, a pierwsze wydanie stereo jest bardzo rzadkie.

http://www.polskienagrania.com.pl/oferta/winyle/marek_grechuta_i_anawa/

Dżem - Cegła - sprzeda się i to szybko.

http://www.polskienagrania.com.pl/oferta/pop-rock/dzem._cegla/

A więc ogólnie, z punktu widzenia czysto biznesowego - nie jest z Polskimi Nagraniami źle. Miło, ze wydają płyty winylowe i nie jest to typowy produkt "na odwal się", chociaż dla bardziej zaawansowanych w zbieractwie płyt te edycje to raczej nic ciekawego.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 22, 2014, 23:08:21 »
We wrześniu wychodzą monofoniczne reedycje płyt The Beatles - zarówno jako boks w cenie ok. 1250zł oraz pojedyncze płyty (ok. 180zł za album jednopłytowy). Mają to być wydania w 100% analogowe i ponoć w koszernych okładkach przypominających oryginalne angielskie z lat 60.

Wszystko fajnie, ale w Europie dostać stare wydania monofoniczne, wydając mniej pieniędzy niż na te reedycje, to nie żaden problem. Ale nie wątpię, że nabywcy się znajdą. A za Oceanem będzie schodziło jak ciepłe bułeczki.

http://www.analogplanet.com/content/beatles-get-back-mono-and-aaa-vinyl

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 23, 2014, 07:17:31 »
Nie sądzę, żeby te płyty miały być za 180zł sztuka. Nikt by ich wtedy nie kupił. Myślę, że będą poniżej 100zł.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 23, 2014, 11:48:43 »
Zasugerowałem się tymi preorderami:
http://allegro.pl/beatles-rubber-soul-2014-mono-180g-preorder-i4536572080.html

Ale biorąc pod uwagę fakt, że na amazon.com pojedyncze płyty kosztują po 20 dolarów, to jest to aż nieprawdopodobne.