Autor Wątek: Amplitunery Braun z przełomu lat 60/70 XX w.  (Przeczytany 21911 razy)

morrison

• Hero Member
Odp: Amplitunery Braun z przełomu lat 60/70 XX w.
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 09, 2014, 21:10:09 »
Moze kiedys  ;)

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 09, 2015, 20:33:11 »
Będę dzisiaj przeprowadzał ostatnią operację remontową w moim Regie 501k. Mianowicie mam w planie wymianę potencjometrów montażowych na precyzyjne wieloobrotowe oraz zastąpienie elektrolitów w sekcji phono kondensatorami foliowymi.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 11, 2015, 14:18:15 »
Jak zwykle w moim przypadku godzinka roboty przeistoczyła się w dwa wieczory z lutownicą.

Operacja zakończona pełnym sukcesem. Pacjent przeżył.
Bałem się trochę wymiany potencjometrów, bo nie mam generatora sygnału, który by mi pomógł ustawić poziom wyjściowy sekcji phono dla poszczególnych kanałów. Na wszelki wypadek ustawiłem potencjometry na takie wartości jak te odczytane z oryginalnych. Przed wlutowaniem oczywiście przypadkowo zamieniłem je miejscami, co było o tyle dobre, że minimalne przesunięcie głośności kanałów, które jak sądziłem wynikało ze zużycia potencjometru głośności, zostało odwrócone.
Przyjrzałem się więc ustawieniom potencjometrów w sekcji phono i po próbnym ustawieniu obydwu na identyczną wartość sygnał wrócił do równowagi. Sprawdzałem z użyciem płyty mono, włączając i wyłączając przełącznik mono we wzmacniaczu. Tak więc decyzja o wymianie potencjometrów montażowych była słuszna (jakby nie było inna jest dokładność ustawiania potencjometra 50 kOm jeżeli mamy do dyspozycji 28 obrotów pokrętłem a nie niecały jeden.

Wymiana elektrolitów na kondensatory foliowe przyniosła bardzo wymierny efekt w postaci uspokojenia niskich częstotliwości. Zwiększyła się kontrola basu i można spokojnie słuchać z potencjometrem tonów niskich na poziomie 0. Wcześniej musiałem go skręcać o nieco ponad -3dB.

Tyle wieści z warsztatu, wracam do słuchania.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 15, 2015, 21:29:55 »
Kuba , przypomnij proszę na jakich to monitorach słuchasz ?
Chodzi mi o te co u mnie z nimi byłeś.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 15, 2015, 22:33:37 »
Bowers & Wilkins 686. To w sumie najbardziej podstawowy model tej firmy. Teraz jest nowa wersja S2 z innym tweeterem i bass reflexem z przodu.

Żałuję trochę, że jak je kupowałem to nie kupiłem modelu 685, który był niedużo droższy, a jest ponoć sporo fajniejszy.

Red. Pacuła nawet recenzję popełnił: http://www.highfidelity.pl/artykuly/0710/bw.html (Nie czytałem przed zakupem, mam te kolumny już prawie 8 lat).

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 15, 2015, 22:42:45 »
Dzięki !
Już znalazłem kupca na Yamahę  ;)
Sąsiad ją bierze i chciałem mu jakieś kolumny polecić co dobrze zagrają, a te Twoje dobrze grały  ;)

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 15, 2015, 22:45:10 »
To chyba jednak wygląda w środku trochę zacniej, niż te , które miałem.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 15, 2015, 22:56:50 »
Dzięki !
Już znalazłem kupca na Yamahę  ;)
Sąsiad ją bierze i chciałem mu jakieś kolumny polecić co dobrze zagrają, a te Twoje dobrze grały  ;)

Tylko powiedz mu, że jakby kupował nowe, to musi im dać tak z tydzień ostrego grania zanim zaczną grać tak jak powinny.

chrzan49

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 17, 2015, 19:38:51 »
Oba zacne i lepiej graja od bardziej wypasionych modeliLlogicznie skonststruowane z uzyciem b.dobrych matariałów.Silver ladniejszy bo nie trumienny.mam takie 2.
Pozdrawiam Tomasz

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 24, 2015, 11:40:04 »
Przyniosłem wczoraj ze strychu dwa truchła Regie 510, z założeniem, że może uda się złożyć jeden działający :)

Po paru godzinach lutowania efekt jest. Tzn. mam działający amplituner. Przelutowałem całą końcówkę mocy, żeby pozbyć się ew. zimnych lutów.

Ponieważ mam mnóstwo części, postanowiłem podejść do tego egzemplarza nieco inaczej. Remont przeprowadzam z wykorzystaniem wyłącznie oryginalnych części. Mierzę poszczególne kondensatory, sprawdzam tranzystory i składam wszystko do kupy. Póki co jestem na dobrej drodze.

Niestety wszystkie potencjometry nieco trzeszczą, i smarowanie PR Kontaktem nie pomaga. Najlepiej było by je rozebrać i porządnie wyczyścić, ale potencjometry są nierozbieralne.
Muszę też naprawić wskaźniki wysterowania, bo nie działają. Może uda się je naprawić, bo mam wrażenie, że to tylko kwestia pourywanych drucików.
W kolejce do naprawy jest też dekoder stereo do sekcji tunera.
Chcę też wyposażyć amplituner w układ odcinający głośniki.

Od strony konstrukcyjnej, Braun jest dużo przyjemniejszy od Tandberga.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 24, 2015, 15:54:25 »
Fakt mając więcej trucheł danego modelu, lub modeli pokrewnych zupełnie inaczej się podchodzi do remontu.
Lubię ten komfort :)