Autor Wątek: Amplitunery Braun z przełomu lat 60/70 XX w.  (Przeczytany 23925 razy)

Kuba

• Sr. Member
Amplitunery Braun z przełomu lat 60/70 XX w.
« dnia: Lipiec 09, 2014, 09:48:25 »
Po udanym remoncie amplitunera Braun Regie 501k z 1969 r. (pomijając mały pożar w niedzielę, który na szczęście zakończył się całkowitym powrotem do zdrowia), nabrałem ochoty na dalszą zabawę z lutownicą.

Zakupiłem kolejny model amplitunera Braun. Tym razem padło na Regie 510 z 1972 r. Wydaje się, że jest to najbardziej udany amplituner Brauna z tej serii wzorniczej. Ma sporo rozwiązań konstrukcyjnych charakterystycznych dla konstrukcji z wyższej półki, uproszczoną topologię (sekcja przedwzmacniaczy i tunera na jednej płytce drukowanej, doskonalszy tor sygnałowy praktycznie pozbawiony kondensatorów elektrolitycznych, oraz większą moc (40 W przy 8 Ohm). Kolejne modele były już nieco zubożone względem tego modelu, pojawiło się w nich więcej układów zintegrowanych. W modelu 510, cały tor sygnałowy jest w pełni tranzystorowy i oparty na elementach dyskretnych. Amplituner waży 17 kg.

Regie 510 występował w dwóch wersjach kolorystycznych, srebrnej (ładny) oraz czarnej (mnie się nie podoba).
Na niemieckim ebayu wersja srebrna, która jest jednocześnie rzadsza, sprzedaje się za dwukrotnie wyższe kwoty niż wersja czarna. Mój egzemplarz jest srebrny, ale sprzedawca wystawił go jako sprzęt uszkodzony.

O zakupie zdecydowała niska cena (79zł). W najgorszym wypadku kupię w pełni sprawny egzemplarz w kolorze czarnym i przełożę do niego srebrny front. Za sam front, o ile się trafi, trzeba na ebayu zapłacić około 40 euro, więc zakup i tak się opłacił. Jak już amplituner dojedzie, to porobię trochę zdjęć i sprawdzę zakres koniecznych napraw.

Edit: zmieniłem tytuł wątku, bo zrobił się bardziej ogólny.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Kolejny remont - Braun Regie 510
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2014, 16:45:52 »
No to kibicujemy!

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2014, 21:37:37 »
No to kibicujemy!
i czekamy na foty...

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2014, 13:11:18 »
Dzisiaj kurier przywiózł amplituner.

Nie wygląda tak dobrze jak mój Regie 501k, ale tragedii nie ma. Brak dwóch pokręteł do ustawiania częstotliwości. Będę musiał poszukać na ebayu oryginalnych, lub jakiś zamienników. (Może ktoś ma pomysł skąd wziąć takie gałki?)

Ponieważ sprzedawca wystawił go jako uszkodzony, podszedłem do niego jak do jeża. Rozkręciłem obudowę, sprawdziłem bezpieczniki. Poza dużą ilością kurzu, wygląda na nienaruszony. W końcówce mocy oryginalne tranzystory 2n3055 produkcji RCA.
Po włączeniu do prądu i przełączeniu na radio, wskazówki wysterowania sygnału ożyły. Okazało się, że ktoś wykręcił żarówki podświetlenia skali. Na tym polegała "niesprawność" amplitunera :)

Wszystkie potencjometry działają płynnie i bez trzasków. Muszę poświęcić trochę uwagi przełącznikom, bo nie zawsze chcą łapać. Myślę, że po solidnym czyszczeniu i wymianie elektrolitów będzie grał elegancko.

Zdjęcia porobię jak już go wyczyszczę.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 16, 2014, 13:29:45 »
Może ktoś ma pomysł skąd wziąć takie gałki?)
No właśnie jakie?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 16, 2014, 14:06:39 »
Znalazłem odpowiednią gałkę aluminiową w modushopie.

Będę śledził aukcje za oryginalnymi gałkami, ale te które zamówiłem wyglądają bardzo dobrze.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 16, 2014, 19:05:50 »
Ten Braun, to oprócz, czy zamiast?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 16, 2014, 22:34:44 »
Oprócz :) Możliwe, że będzie docelowym wzmacniaczem do gramofonu. Wtedy mniejszy 501 będzie sprzętem do sypialni.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 17, 2014, 20:38:31 »
Zrobiłem kilka zdjęć dla porównania. Ten mniejszy to Regie 501k z 1969 r., ten większy to Regie 510 z 1971 r.

Nowy nabytek jeszcze przed czyszczeniem. Jutro powinienem dostać nowe pokrętła strojenia. Podświetlenie skali UKF jest w rzeczywistości czerwone.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 17, 2014, 20:48:23 »
Nie jest źle! Widzę tu dobre rokowania.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 17, 2014, 20:49:55 »
Ale mały ładniejszy.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 17, 2014, 21:03:45 »
No mnie się też ten mniejszy bardziej podoba. Ale na żywo 510 wygląda lepiej niż na tych zdjęciach. Ta skala częstotliwości jest bardzo ładna. Pokrętła strojenia są na kołach zamachowych.

Robert007Lenert

• Hero Member
    • LOS AGENTOS
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 17, 2014, 21:15:22 »
Oba są ładne. Zostawiasz sobie i "dużego" i małego" ?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 17, 2014, 23:47:56 »
Mały jest po remoncie i go używam. A dużego kupiłem do remontu.

Niestety w czasie czyszczenia starło się trochę lakieru. Największym problemem jaki zaobserwowałem jest duże zużycie przycisków. Nie chcą się załączać, i nie mam pomysłu co z tym zrobić.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 18, 2014, 22:21:18 »
Zabrałem się dzisiaj za dokładniejsze czyszczenie 510, a skończyło się na tym, że został dawcą narządów dla 501k.

Cały czas wydawało mi się, że 501k ma zbyt małą moc żeby wysterować moje kolumny B&W. Grał po prostu cicho.

Podczas testów 510 zauważyłem, że potencjometry wysokich i niskich tonów działają w nim bardzo mocno. W 501k miałem wrażenie, że albo dają bardzo subtelną zmianę albo nie działają wcale.

Ta obserwacja natchnęła mnie żeby rozkręcić 501k i zobaczyć czy wszystko tam jest tak jak powinno. No i Bingo. Okazało się, że ktoś kiedyś nieumiejętnie naprawiał ten amplituner i wymienił tranzystory z sekcji korekcji tonalnej. Musiał to być szczególny idiota, bo wstawił tranzystory npn w miejsce oryginalnych pnp. Nic dziwnego, że nie działało  ???

Postanowiłem więc wstawić właściwe tranzystory. 510 posłużył mi za dawcę. Trop był jak się okazało dobry, ale sukces tylko połowiczny. Lewy kanał zaczął grać dużo głośniej, a potencjometry wyraźnie ożyły (też dla lewego kanału). Po kolejnych trzech godzinach dumania nad możliwymi powodami, trzykrotnym wylutowaniu i wlutowaniu rzeczonych tranzystorów, wpadłem na pomysł, że może warto sprawdzić, czy na punktach lutowniczych tranzystorów są odpowiednie napięcia. Po sprawdzeniu wyszło na jaw, że tranzystor dla prawego kanału nie otrzymywał napięcia na bazę. Powodem tego stanu rzeczy okazał się być rezystor 270k, który sobie kiedyś zmarł (i którego jak sądzę nie znalazł poprzedni serwisant). Po wstawieniu nowego rezystora wszystko zagrało jak należy. Wzmacniacz gra dobrych kilka decybeli głośniej. W 1/2 skali jest teraz głośniej niż poprzednio w 3/4. Dźwięk dostał też więcej basu.

Tak więc tymczasowo 510 wędruje na półkę czekać na lepsze czasy (wymaga sporo pracy). A 501k zostaje jako główny sprzęt.