Autor Wątek: Braun L 600  (Przeczytany 8401 razy)

morrison

• Hero Member
Braun L 600
« dnia: Kwiecień 15, 2016, 20:25:15 »
Chyba jutro pojadę i zabiorę głośniki Braun L 600. Trafiłem za grosze to sprawdze jak sie nadają do Philipsa. Są dośc małe i mają 4 ohm. Nic więcej nie wiem. Jeśli się sprawdzą, będzie trochę przyjemnej roboty. )
Kupiłem dokładnie te na zdjęciu.

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
Odp: Braun L 600
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:28:16 »
Braun-y  i inne tl-musicboksy - to  popularna kopułka znana z heco +  isopfon , heco albo westra . Gra to jak chce isophon gra lepiej , z kopułką bywa różnie - dobrze jak gra. Dół zazwyczaj przy 70hz ma spadek.   Jak ma to zwrotnicę w miarę rozbudowaną i wygłuszenie to jakoś zagra.

Niektóre takie boxy grają bardzo fajnie , mają w środku stare isophony - ale to wysokie i starsze modele , większe budy - fajne do lampy.

morrison

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:35:54 »
Z tym dziadostwem pojechałeś z grubej rury. ;)  Powiem tak. Nie spodziewam się czegos nadzwyczjnego, ale może calkiem sympatycznie to zabrzmi..? Jeśli natomiast nie, to ładnie zapakuje w karton i odłożę dla potomnych.  :)

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:40:25 »
Zauważyłem i pozmieniałem.  Zależy co złowiłeś w środku , podejrzewam heco.

morrison

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:41:32 »
Zauważyłem i pozmieniałem. 
Nie no. Tylko żartowałem.  ;)

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:42:22 »
Dół zazwyczaj przy 70hz ma spadek.

Przecież to są małe kolumienki regałowe, nie ma co oczekiwać, że będą miały bas schodzący nie wiadomo jak nisko. To już domena kolumn z bass reflexem, które tylko pompują powietrze.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:51:30 »
podejrzewam heco.

Heco robiło budy do tych kolumn. Głośniki są Brauna. Ta kopułka jest w Braunach trochę inna niż w Heco. Impregnowana jakimś glutem.

morrison

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:52:52 »
Kuba wiesz coś więcej ?

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2016, 21:54:43 »
Owszem małe , ale są też nie duże i z dziurami z tyłu  :D na starych szerokopasmowych isophonach , i takie wysoko-skuteczne nadają jak raz do tego philipsa , mają zazwyczaj 5 omów. Też mają spadek przy ok 60hz , ale można to stroić odległością od ściany.

Baun isphony też oklejał swoim logiem pieczątką chyba ,heco tak samo. To mało ważne kto okleił. Ważna co zostało oklejone  ;D

morrison

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2016, 22:06:22 »
Które masz na myśli ?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2016, 22:09:52 »
W wielkim skrócie:

Braun w latach sześćdziesiątych XX w. korzystał z know-how i licencji uzyskanych od Acoustic Research i Quada.
Pod koniec dekady sporo inżynierów Brauna, którzy opracowali te wszystkie kolumny w zamkniętych budach i z tymi kopułkami przeszło do Heco, potem do Cantona, itd. Stąd pewne podobieństwa konstrukcyjne.

Niemniej, to że wyglądają "tak samo" nie znaczy że grają tak samo. Isophon dostarczał membrany, ale już układy cewka/magnes i zawieszenia gumowe były opracowywane wewnętrznie przez inżynierów Brauna.

Nie wiem jak te L600 grają, bo moje L60 są z wcześniejszego okresu, kiedy stosowano jeszcze sztywne zawieszenia i magnesy AlNiCo, a kopułka była dopiero na stole kreślarskim. Niemniej, tak od razu bym ich jednak nie skreślał.

morrison

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 15, 2016, 22:13:51 »
One są chyba z 1967 roku. Dam im szansę.  :taktak:

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 15, 2016, 22:33:40 »
Tak dla uściślenia, to know-how od Quada dotyczyło tylko modelu elektrostatycznego, bardzo rzadkiego.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 15, 2016, 22:37:54 »
Tak dla uściślenia, to know-how od Quada dotyczyło tylko modelu elektrostatycznego, bardzo rzadkiego.

No tak, kupili ileś tam licencji na te głośniki.
Swoją drogą, ciekawe jak to grało.

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 15, 2016, 23:10:30 »
Dlatego napisałem , że grało co siedziało . A ci inżynierowie to chyba najsłabsi byli , bo tak przechodzili to do heco , to do cannton . Co nie zrobili to s...lili  ;D
A grało pewnie jak unitra na licencji  Thomsona (żart). Ale z dużą dozą ostrożności pewnie elektrostaty też przedobrzyli.

W tamtych czasach było u nich coś takiego jak nasz zurt , a zwało się veb i tam trafiały różniste części do rtv w tym głośniki , membrany , śrubki , itp . I niektóre firmy w szczególności państwowe zaczęły składać z tego co tam było i nikt nie przejmował jak to gra.