Autor Wątek: Lenco L-85  (Przeczytany 16448 razy)

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
Odp: Lenco L-85
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 08, 2016, 22:04:26 »
Może się komuś przyda  :spoko:

http://pedipsen.dk/LH/catalogue/cartridges.JPG

Pozostaje mi tylko zapolować na szczura v15.

Kable mogą być od garrarda .  Czy może ktoś potwierdzić podobieństwo ?

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 13, 2016, 14:44:58 »
Jako , że jakoś tu cicho ,dodam zdjęcia których w sieci niema  :zeby:

Ramienia nie rozbierałem , nie było takiej potrzeby. Z tego co w sieci znalazłem to za ruch w pionie odpowiadają łożyska precyzyjne z wyglądu jak w dysku twardym , a reszta jak w lenco l75

Zdjęcia stroboskopu nic nie pokażą , bo z zewnątrz to kawał matowego plastiku.
W środku jest odlany z plexi pierścień z wypustkami w formie kwadratów (znaczniki) , a przerwy między znacznikami zalane czarnym miękkim plastikiem nie przepuszczającym światła. Wadą czegoś takiego jest brud dostający się w szczeliny tworzący zacieki , no wygląd.

Zrobiłem :

Pasek - i tu ciekawostka , w serwisówce napisano że ma być luźny ? (jest luźny , działa dobrze - widać pomyśleli o łożysku talerza )
Naprawa windy - plastik windy popękał ze starości i klinował się w tulejce (ten model tak ma) . Gorącym nożem odciąłem skruszały kawałek plastiku i zastąpiłem go rurką z kwasówki , resztę drobniejszych pęknięć "zaspawałem" lutownicą , wykorzystując  ścinki jako spoiwo. Później w ruch poszły pilniki i papiery ścierne.
Wymiana smarów - tu wiadomo
Kable sygnałowe - u mnie ixos 104

Po wstępnym osłuchaniu się z nowym talerzem - stwierdzam , że różnica w graniu jest  i to na plus , a audiofilski talerz kosztował mnie 2 dyszki  :smiech: , na to pójdzie jeszcze mata  , albo nic nie pójdzie ( na pewno pod spód to - naklejka i bitum)  , strobo zrobię albo na nalepce , albo nie zrobię - bo mam krążek na szpindel .

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 14, 2016, 09:47:19 »
Rozumiem, że oryginalny w kazdej chwili może wrócić?

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 14, 2016, 12:05:47 »
Oczywiście . Z red-em szklany talerz gra lepiej , ale jak dorwę shura v15 , to na pewno spróbuje oryginał - w końcu komputerowo dobierali go do tego modelu. Praktycznie to od tego , jak ten shur zagra - to zależy jaki wygląd będzie miało lenco. Ze szklanym talerzem lenco wygląda nowocześniej i wystarczy posklejać kilka desek na prostą plintę , psiknąć to akrylem i mamy ładny nówka dizajnerski gramofonik. Zakładając stare graty mamy -vintage. Jest jeszcze możliwość pośrednia nowy talerz stara mata z gąbką.

W sumie to ten gramofon trzeba zrozumieć , żeby mu wybaczyć pewne niuanse estetyczne . Przeglądając stare katalogi z 1973r. widzimy l85 na tle starych zegarów i płyt dziurawych do "katarynek" a kilka stron niżej w wyposażeniu disco-sprężyny i co zdanie to ..disco. Tu chyba lenco zaczęło podążać za modą , dziwny lakier zmieniający kolor , dj strobo . Takie połączenie tamtejszej nowoczesności z zawodowstwem lenco , widoczne "jak na talerzu"  na talerzu 8) . Dziwne metaliczne kółka , różowo - czerwone szlaczki ,a to wszystko na macie , której wysokość zestopniowano tak , by zoptymalizować ustawienie vta w zależności od średnicy płyty .  Jakby lenco w tym okresie wysłało ludzi w kosmos , to zrobili by im hełm na afro , który ważyłby z 90 kilo , i przeprowadzał trwałą ondulacje.

Na szczęście w tym modelu "skok w bok" dotyczy tylko sfery wizualnej i jest jeszcze nieśmiały , ale kolejne coraz odważniejsze kroki doprowadziły firmę do bankructwa.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 14, 2016, 15:32:44 »
1. A gdzie jest podświetlenie strobo?
2. Taki szklany talerz to u szklarza zamawiany (i ciekawe za ile)?
3. 3 talerz z plexi może być zamiast szklanego?

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 14, 2016, 15:43:14 »
Podświetlenie jest schowane w dziurze , wpuszczonej w głąb w tulejce.
Może być i plexa , ale gorsza bo lekka i się rysuje , i jest droższa. Za talerz dałem 20zł u szklarza , grubość 5mm .
Mogłem zamówić czarny ,dymiony ,mrożony ,mleczny ,piaskowany . czerwony , zielony , do 1cm grubości. Oczywiście cena inna.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 14, 2016, 17:31:52 »
Której dziurze?
gdyby na szklanym talerzu wypiaskować strobo? :co?:
Acha! I jeszcze jedno: pyta przy labelu jest grubsza, czy na takim szklanym nie "kiwa" się?
Ponieważ  maty, talerze w okolicach labela są cieńsze, czyli są wlkęsle...

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 14, 2016, 19:37:15 »
Nic mi się nie kiwa , ani nie obraca. Lampka strobo (jest to pierwsza czarna dziura od strony wkładki) teraz oświetla mi dół płyty więc widać jak płyta leży -to tak ~ 85% jest na talerzu.

O piaskowanym strobo też myślałem ale i tak musiałbym zamawiać wycinankę/szablon z plotera , a i to nie wiadomo jak byłoby to widoczne podczas obrotów . A tak dam tylko grubszą nalepkę od góry to od razu załatwię- ładną grafikę , strobo i dziurę na label. Pod pojęciem naklejki rozumiem folię samoprzylepną przezroczystą drukowaną po stronie kleju.
Z racji , że folia troszkę kosztuje ~ 100 , a ja nawet nie wiem jak to ramię gra z dedykowaną wkładką (i pewnie się szybko nie dowiem) : to muszę się na razie wstrzymać , aż coś kupię .

W tym lanco ramię jest ciężkie i polecane są mało-podatne wkładki w szczególności mc-denona , lub dedykowany przez lenco shur v15 II. Rodzi się , też pytanie czy z racji sztywności wkładki nie będę musiał walczyć z jakimś rezonansem.

Więc w myśl zasady , że wszystko do czegoś ma służyć , to będzie na talerzu , albo mata , albo folia.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 14, 2016, 21:43:03 »
Myślę o takim szklanym talerzu...
Dziękuje za odp.!!!

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 14, 2016, 21:49:38 »
A do jakiego gramofonu , jak można spytać ?

Może macie jakieś propozycje odnośnie wkładki do l85 ? Może jest coś studyjnego ?
Zależy mi na detalach , dźwięk preferowany - raczej techniczny , ostry , szybki ,wkładka do - ciężkich ramion lenco i do tego MM .

Reszta toru jest na lampach o bardzo ciepłym brzmieniu tak , że nawet "cyfra" brzmi u mnie analogowo.

Pytam dla tego , że mam podejrzenie bliskie pewności , że jak  v15 gra ciepło-muzykalnie .... na tranzystorze , to z moją lampą może być aż za-muzykalnie

Jako , lenco robiło też gramofony dla goldringa - może jest coś ichniego ?
Amerykanie mają tendencje do gigantomanii - może u nich ?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 14, 2016, 22:10:53 »
Na początek zawsze mozesz dać Shure M44-7 i bedzie git.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 14, 2016, 22:19:29 »
Mozna ;D
Do takiego:
http://beocentral.com/beogram3000-1970s
A właściwie do takiego:
https://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=398
Bardzo mi sie podoba taki talerz:
http://beocentral.com/beogram1200
Myślę, ze ożenienie szkła i takich "pryszczy" jw byłoby niezłe...
Korci mnie piaskowane strobo...
(zawsze można zabarwic matowe "kwadraciki")

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 14, 2016, 23:17:52 »
Pod szkło dasz folie do szyb samochodowych typu lustro weneckie i będzie tanio i elegancko , a pryszcze są do kupienia jako podkładki pod nóżki mebli nawet silikonowe przezroczyste. Może nie takie smukłe ale półkuliste też fajne.

Piaskowanie strobo drogo wychodzi , pracowałem na piaskarce i w agencji reklamowej. Tak jak wyżej pisałem trzeba mieć szablon dokładnie wycięty z folii - sam nie zrobisz  , tu tylko ploter . Do plotera musisz dać im plik projektu zazwyczaj Corell-a . Jak już miałbyś szablon to można i strobo namalować.

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 14, 2016, 23:43:22 »
W tym cała rzecz , że shur m75 u mnie gra płasko , bez rozdzielczości i szczegółów.
Jeżeli  Shure M44-7 to jego przeciwieństwo , to może się nadać .
Obawiam się tylko , że skoro jest to wkładka dj , to bardziej do ramienia technics niż lenco.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 15, 2016, 00:18:44 »
Pod szkło dasz folie do szyb samochodowych typu lustro weneckie i będzie tanio i elegancko , a pryszcze są do kupienia jako podkładki pod nóżki mebli nawet silikonowe przezroczyste. Może nie takie smukłe ale półkuliste też fajne.

Piaskowanie strobo drogo wychodzi , pracowałem na piaskarce i w agencji reklamowej. Tak jak wyżej pisałem trzeba mieć szablon dokładnie wycięty z folii - sam nie zrobisz  , tu tylko ploter . Do plotera musisz dać im plik projektu zazwyczaj Corell-a . Jak już miałbyś szablon to można i strobo namalować.
Zamówię taki szklany talerz.
Nie zamawiałem w obawie przed tym labelowym wklęśnięciem...  jeżeli to nie ma znaczenia??? to pryszcz ;)
A "pryszcze"????  to mały  pryszcz. :-\