Autor Wątek: Długość ramienia - a doznania soniczne.  (Przeczytany 3554 razy)

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
Długość ramienia - a doznania soniczne.
« dnia: Luty 29, 2016, 20:33:07 »
Jak w tytule - czy to słychać , czy jest , aż taka wielka różnica po miedzy 9 a np 12 cali, jak rozpisują się złotousi .

W koło same ochy i achy , ale zawsze dziwnym trafem , ten który najwięcej zachwala ma w tym jakiś interes.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Długość ramienia - a doznania soniczne.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2016, 21:07:18 »
Łatwiej skalibrować wkładkę, łatwiej uniknąc znieksztaceń.

To tak w skrócie, miałem głownie do czynienia z ramionami 7, 8,5 i 10,5/11 cali.

Przyczym bałbym się ramion lekkich i długich, mogą być problemy ze sztywnością.

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2016, 13:37:18 »
To może powiem w czym rzecz , oddzieliłem napęd elaca od ramienia , coś a'la sondek i mam możliwość przedłużenia ramienia.  Pomijając kwestie mechaniczno - techniczne  - jaką długość ramienia warto zastosować , żeby zmiany były słyszalne ?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2016, 16:13:02 »
Wiesz, moim zdaniem akurat cała likwidacja auutomatyki w ELACu jest bez sensu, bo moim zdaniem to wlasnie dobrze pomyslana automatyka jest główną zaleta tej maszyny w porównaniu na przykład z Dualami 12**

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2016, 17:23:00 »
Piotrek zgodzę się z tobą , że automatyka w elacu jest bajerancka do niezobowiązującego codziennego słuchania . Ale myślę , że napęd z talerzem , tego elaca nie ustępuje thorensowi i lenco . Poza tym wydłużenie i odchudzenie ramienia oraz , wprowadzenie regulacji vta wyklucza istnienie więzi z automatyką w tym przypadku . Coś za coś jak w życiu , albo lepsze wkładki (nowsze) , albo ładne guziki  ;) .

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2016, 18:07:20 »
Jako posiadacz Miracorda 10H muszę powiedzieć, że niestety ale ten napęd, pomimo że zupełnie niezły, ustępuje klasycznym Lenco i Thorensom.

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2016, 19:03:05 »
U mnie silnik ma lżej bo napędza sam talerz , a o top klasach i klasykach nawet nie myślałem. 

Ale ten wątek nie o tym.
Bardziej mnie interesuje wpływ długości ramienia w pojęciu fonicznym , czy tą zmianę faktycznie słychać , w którym miejscu wydłużanie traci sens .

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2016, 19:23:42 »
Przy liniowym wydłużanie to nawet nie zaczyna mieć sensu :chytry: :fiu:
A tak na poważnie:  to też mnie nurtuje pytanie "w którym miejscu wydłużanie traci sens"?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 01, 2016, 21:00:04 »
U mnie silnik ma lżej bo napędza sam talerz , a o top klasach i klasykach nawet nie myślałem. 

Ale ten wątek nie o tym.
Bardziej mnie interesuje wpływ długości ramienia w pojęciu fonicznym , czy tą zmianę faktycznie słychać , w którym miejscu wydłużanie traci sens .
(
Ad. 1 - to nie ma znaczenia, ponieważ w momencie odtwarzania płyty automatyka jest zupełnie wysprzęglona i nie stanowi żadnego oporu.
Ad. 2 - długość ramienia zmniejsza zniekształcenia odczytu. W którym miejscu wydłużanie przestaje mieć sens? Na pewno w tym, w którym przeciwwaga (jeśli jest) staje się zbyt bezwładna. Należy dodać, że wraz ze zwiększeniem odległości igły od osi ramienia (trzpienia) łatwiej o błąd kalibracji (przede wszystkim VTA). W dodatku wydłużanie ramienia może w końcu doprowadzi do słabej sztywności i niepożądanych rezonansów.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2016, 22:38:30 »
No i warto zauważyć że ramiona w Lenco L70 czy B51 to konstrukcje bardzo sztywne i pozbawione przeciwwagi ( tylko odciąg sprężynowy) dzięki czemu udało się uniknąć nadmiernych rezonansów.

A druga sprawa, że przy bardzo długich ramionach to możemy praktycznie zapomniec o miekkich wkładkach.