Autor Wątek: ustawienie wkładki  (Przeczytany 16615 razy)

hubert kot

• Jr. Member
  • **
ustawienie wkładki
« dnia: Październik 17, 2015, 22:27:31 »
Hej, czy to ustawienie wkładki widoczne na zdjęciu jest ok ? [ You are not allowed to view attachments ]

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: ustawienie wkładki
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2015, 22:45:12 »
Wygląda krzywo.

hubert kot

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2015, 13:45:42 »
Hej,  i właśnie kiedy ustawię równolegle do tej długiej linii  to po przystawieniu wkładki do drugiego miejsca kalibracyjnego - tam wychodzi krzywo a jak rozumiem w obu punktach ma być idealnie równolegle? .

U mnie jak widać ze zdjecia wkładka jest przykręcona jak by krzywo względem główki ramienia. Na kilku filmach na YT widziałem że wkładka jest przykrecana jakoś równiej - czy to tylko poprostu takie typy gramofonów ?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2015, 16:27:58 »
Spróbuj cofnąć wkładke leciutko do tyłu i wtedy może się uda zgrać oba miejsca.
Ostatecznie jakby się nie udało, ważniejsze jest dokładne ustawienie w pkt B.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 18, 2015, 23:51:05 »
Piotruś stwierdził fakt,
Piotrek wskazał kierunek, ale bez konkretów.
Panowie Piotrki, jak chcecie rozkręcić to forum to może tak więcej zaangażowania ?
Samo się nie zrobi  :nie:

A teraz do kolegi hubert kot :
na fotce którą zamieściłeś, wkładka nie jest ustawiona prawidłowo.

[ You are not allowed to view attachments ]

Ustawienie wkładki jest proste, ale czasochłonne i wymaga trochę cierpliwości.
Cała sztuka polega na tym by igła fizycznie spoczywała na punktach A i B szablonu
a czoło wkładki było równoległe do linii pomocniczych , równoległych do długiej linii
łączącej punkty A i B.
Czoło wkładki musi się zgadzać ( być równoległe ) do linii pomocniczych w punktach A i B.
Robi się to poprzez skręcanie wkładki w zakresie który na fotce zaznaczyłem jako
ustawienie wkładki
w zakresie regulacji oznaczonym kolorem żółtym.
Czyli trzeba kręcić wkładką w zakresie ustawienie wkładki i przesuwać ją w
zakresie regulacji , by uzyskać efekt taki że jeśli igła spoczywa na punktach
A i B szablonu to czoło wkładki jest równoległe do linii łączącej Punkty A i B lub pomocniczych.

Mam nadzieję że moje wyjaśnienia graficzne i tekstowe były pomocne  :)

Na koniec 2 uwagi:

1. Prostopadłe linie pomocnicze przydają się przy wkładkach które nie mają takiego szerokiego
czoła jak w tej na foto, czyli ortofony 5 i 10 i inne tego typu ....

2. Jak ktoś chce baaardzo precyzyjnie ustawić wkładkę, lub ma problemy z ustawieniem bo:
czoło wkładki jest pod koszykiem co uniemożliwia obserwację,
albo w/w ortofony gdzie geometrię trzeba brać z boków wkładki, to przydatny jest grafit
z ołówków automatycznych, wystarczy przykleić taki grafit z boku lub od czoła na taśmie
klejącej. Może też być prosta igła lub szpilka.

hubert kot

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2015, 07:59:06 »
Hej, dzięki wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi, dziś jeszcze raz podejdę do tematu.

Marcin, niewiem czy tylko u mnie ale zdjęcie się nie wyświetla. Sprawdzałem to na dwóch przeglądarkach. Czy możesz jeszcze raz je dodać?

z góry dzięki.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 19, 2015, 14:05:51 »
Ja też nie widzę.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2015, 01:31:51 »
Teraz widać ?

Faktycznie dziwna sprawa  :Ysz:
Popracuję nad tym  :P

hubert kot

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 20, 2015, 07:47:58 »
Wielkie dzięki Marcin. Wczoraj z wydrukowanym tekstem w ręku podregulowałem trochę wkładkę i jest bliska właściwemu ustawieniu. Zmienijąc położenie wkładki będe musiał jeszcze raz ustawić - odpowiednio wyważyć całe ramię.

Dużo pomogło cofnięcie wkładki do tyłu - zdecydowanie.

hubert kot

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2015, 14:37:31 »
hej,

mam jeszcze pytanie odnośnie azymutu oraz antyskatingu.

Patrząc od czoła na wkładkę jest ona lekko przechylona na lewo. Wyczytałem, gdzieś, że w przypadku braku ustawienia igły względem powierzchni płyty pod kątem 90 st może dochodzić do nierównomiernego rozłożenia dzwięków w głośnikach. I tu właśnie niewiem czy mam problem czy nie, gdyż w mojej ocenie głośniki grają tak samo ale fakt igła / wkładka jest lekko przechylona na lewo.

Czy to przechylenie igły może mieć coś wspólnego z antyskatingiem? Dodam, że ramię kiedy znajduje się na niezapisanej części płyty pozostaje bez ruchu czyli nie zbliża się do jej środka ani nie jest wypychane w przeciwległym kierunku. Docisk ramienia mam ustawiony na około 3.2 g a antyskating w pozycji nr 2 na skali chyba 4 punktowej.

Jest jeszcze jedna kwestia być może ma związek z tym co piszę powyżej bądź nie.

Podczas odsłuchiwania płyt potencjometr basu ustawiam na maksa. Po tym ustawieniu dzwięk jest ok - ani za dużo basu ani za mało, gra bardzo fajnie. Natomiast, gdy te same głośniki podpinam pod laptopa - to już bas musi być zredukowany do około 50 %.

pzdr i z góry dzięki za jakieś podpowiedzi.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2015, 22:33:36 »
Patrząc od czoła na wkładkę jest ona lekko przechylona na lewo. Wyczytałem, gdzieś, że w przypadku braku ustawienia igły względem powierzchni płyty pod kątem 90 st może dochodzić do nierównomiernego rozłożenia dzwięków w głośnikach. I tu właśnie niewiem czy mam problem czy nie, gdyż w mojej ocenie głośniki grają tak samo ale fakt igła / wkładka jest lekko przechylona na lewo.

Igła musi być ustawiona pod kątem 90o, jeśli nie ma w gramofonie regulacji azymutu
to pewnie coś jest skrzywione w geometrii ramienia  :co?:
W wypadku braku takiej regulacji można np. coś podłożyć pod podstawę ramienia ale chyba w tym Lenco
nie będzie takiej możliwości  :co?:
W takim układzie można coś podłożyć pomiędzy wkładkę a koszyczek, by osiągnąć prawidłowe ustawienie.
Złe ustawienie azymutu bardziej wpływa na separację między kanałami, o ile dobrze pamiętam ???
Poza tym źle ustawiona wkładka nie jest przyjacielem płyty.

Czy to przechylenie igły może mieć coś wspólnego z antyskatingiem?

Nie.

Dodam, że ramię kiedy znajduje się na niezapisanej części płyty pozostaje bez ruchu czyli nie zbliża się do jej środka ani nie jest wypychane w przeciwległym kierunku. Docisk ramienia mam ustawiony na około 3.2 g a antyskating w pozycji nr 2 na skali chyba 4 punktowej.

Ustawianie antyskatingu na pewno jest opisane w instrukcji gramofonu ,
teoretycznie to ustawienie powinno być takie jak ustawiony nacisk igły,
zakładam teoretycznie że jak masz skalę antyskatingu 1-4 to pewnie o to chodzi,
czyli teoretycznie powinieneś ustawić na 3 z kawałkiem, ale tak z sufitu piszę
bo nie wiem dla jakiego szlifu jest ta skala na twoim gramofonie, przeczucie mi mówi
że dla sferycznego  :co?:
W wielu gramofonach na regulacji antyskatingu są dwie skale, dla szlifu sferycznego
i eliptycznego, a ja nie wiem jaką masz wkłądkę i igłę ?  Nacisk 3,2g ?

Kontakt igły z winylem w miejscu nie zapisanym jest zupełnie inny niż gdy igła siedzi
w rowku. W rowku igła ma kontakt z dwoma ściankami rowka, a na gładkiej powierzchni
tylko w jednym, na czubku, w związku z tym siły działające na cały układ są inne,
dlatego też metoda ustawiania w ten sposób siły antyskatingu jest dyskusyjna  :Ysz:
Dodam że sam antyskating ma szczątkowy wpływ na odsłuch, bardziej chyba chodzi
o degradację płyty.

Podczas odsłuchiwania płyt potencjometr basu ustawiam na maksa. Po tym ustawieniu dzwięk jest ok - ani za dużo basu ani za mało, gra bardzo fajnie. Natomiast, gdy te same głośniki podpinam pod laptopa - to już bas musi być zredukowany do około 50 %.

To Lenco ma USB czyli na pewno powinno mieć wbudowany preamp gramofonowy  :co?:
Jak podłączasz do głośników ?

hubert kot

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 23, 2015, 08:26:18 »
Hej Marcin,
według instrukcji wkładka to audio-technica AT-3600 L 3.5 gr +/- 0.5 ale w naszych poprzednich postach wspomniałes że jesto AT91 co by się zgadzało wizualnie ;-)  (muszę zmienić nacisk bo niewiem czemu podczas ustawiania zasugerowałem się instr zamiast postem)
W miejscu, gdzie jest mowa o antyskatingu to jest odesłanie do producenta wkładki. Ustawię tak jak piszesz względem nacisku choć zastanawiało mnie to czy muszę to robić skoro w miejscu niezapisanym ramię nie ucieka.

Ramię jak wczoraj dojrzałem posiada dwie małe śrubki imbusowe prawdopodobnie dzięki którym mógłbym wyregulować geometrię jednak szybciej będzie mi podłożyć coś pomiędzy wkładką a koszykiem.

Sam gramofon jest podłączony przez chincz - mały jack do głośników z wbudowanym wzmaczniaczem. 

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 23, 2015, 13:13:16 »
3600 to stara nazwa AT-91

hubert kot

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 23, 2015, 13:47:06 »
http://eu.audio-technica.com/en/products/cartridges/product.asp?catID=8&subID=56&prodID=2911

siła nacisku Tracking Force: 1.5-2.5g (standard 2.0g)

a

dla AT-3600 L siła nacisku 3.5 gr +/- 0.5

czyli rozumiem, że zmieniała się nazwa ale także i parametry do ustawienia też ?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 23, 2015, 14:20:09 »
Może AT91 ma troszkę miększą igłę.
A może po prostu zaniżają pasmo nacisków.
Ja bym dał na 2,5.