Autor Wątek: Naprawa Amp Rotel RA-612  (Przeczytany 7524 razy)

aste

• Jr. Member
  • **
  • ...Lubie Wąchać Winyl ...
Naprawa Amp Rotel RA-612
« dnia: Październik 15, 2015, 22:37:22 »
Hej . Posiadam takowy amp zakupiony na angielskim Ebayu od początku coś było z nim nie tak a teraz jest gorzej i gorzej :/ .Zacznę od początku
Pierwszą rzeczą którą zauważyłem to że prawy kanał grał trochę ciszej ale po zabawie z filtrami wszystko było ok. Dodam że mój sprzęt nie działa 24/7 więc potrzebowałem czasu aby wszystko w nim sprawdzić . Teraz to w ogóle jest hardcore Przy włączeniu prawy kanał dużo ciszej gra , po chwili grania głośność spada w dół jakby ktoś przekręcił gałkę . Następną rzecz to że filtry prawie w ogóle nie działają . Po przełączeniu gałki od kanałów jak jest ustawione aby grało tylko z kanału 1 wszystko ok bo to lewy po przestawieniu na kanał 2 cisza więc musi być ustawione ciągle na kanał 1+2 ( kanał 2 gra ciszej ). Dzwięk jakby taki matowy stracił swoją barwę ;/ nie wiem jak to za bardzo opisać . Posiadam ten amp już dwa miesiące wiec już po czasie aby się szarpać ze sprzedawcą .Napisałem do niego ale to jakieś bydle więc po temacie. Napisał mi że mam nawalić WD40 pod gałki i trochę nimi pokręcić jako że za bardzo się nie znam na elektronice wiem nie wiem co dalej z tym ampem . Przepraszam że może opisałem te wady chaotycznie jak ktoś ma jakieś pytania to postaram się bardziej opisać. Dodam że cena tego Rotela nie była droga szoda tylko bo naprawde przyjemnie mi to wszystko chodziło

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: Naprawa Amp Rotel RA-612
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2015, 22:46:11 »
Żadne WD40, bo dopiero narobisz syfu. Kupujesz dwa preparaty, dostaniesz je na pewno w elektronicznym:
- jeden do czyszczenia styków
- drugi do czyszczenia potencjometrów

Zdejmujesz pokrywę wzmacniacza (oczywiście jak będzie odłączony od sieci i to najlepiej dla pełnego bezpieczeństwa tak z pół dnia-dzień od ostatniego grania. Lokalizujesz wszystkie potencjometry i przełączniku we wzmacniaczu.

Do przełączników (na podzespoły, nie na żadne gałki / nakładki psikasz fest tym do styków. Nadmiar wycierasz. Po zalaniu preparatem przełączasz każdy switch tak z kilkadziesiąt razy.

Do puszek potencjometrów psikasz tym do potencjometrów. Jak w puszkach są dziury do czyszczenia do prosto w nie. Jak nie ma, to psikaj w szpary przy wyprowadzeniach. Też śmiało. Nadmiar wycierasz i każdym potencjometrem po takim zabiegu kręcisz do oporu w obie strony też tak po kilkadziesiąt razy przynajmniej.

Potem zostaw ten piec do wyschnięcia tak na pare godzin, albo cały dzień. Możesz podsuszyć suszarką dla pewności. Powinno być jak nowe.

aste

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 16, 2015, 00:05:22 »
Dzięki bardzo Piotruś. Możesz mi polecić jakie to powinny być preparaty bo zielony w tym temacie jestem w sensie nazwy  . Będę ich szukał na angielskim ebayu .Pozdrawiam

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 16, 2015, 13:52:05 »
Do styków powinny być OK, teraz jeszcze coś do potencjometrów (  spróbuj sam poszukać, bo my znamy je raczej z polskich nazw handlowych i angielskich musimy szukać tak samo jak Ty).

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2015, 00:05:32 »
Co do pryskania w styki to zdania nie mam, dobry specyfik nie zaszkodzi, może pomoże  :co?:
Ale przy objawach które opisałeś warto (nie zaszkodzi) powalczyć z zimnymi lutami  :taktak:
Lutownica 75W, roztopić każdy lut na nie dłużej niż 1 sekunda, by elementów nie zagrzać.
Zaczął bym od zasilacza a potem końcówka mocy, potem przedwzmacniacz....
Warto przyjrzeć się kondensatorom elektrolitycznym, czy nie wylały, lub popuchnięte ?

Wzmacniacz masz dobry, potrzeba mu troski i miłości  :)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2015, 00:18:25 »
Dlaczego lutownica 75W?

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2015, 01:11:20 »
Dlaczego lutownica 75W?
Bo mam kilka lutownic  :)
75W, 35W i 13 W.

I wiem o czym piszę  ;)
O kasowaniu zimnych lutów  8-)

Lutownica o większej mocy szybciej rozpuści lut w miejscu zainteresowania,
czytaj, tam gdzie trzeba ,
a przez to  nie nagrzeje samego elementu  ( rezystor, kondensator, tranzystor ... )
Ciepło dosyć szybko się rozprasza  :taktak:
Ot i cała filozofia  :smiech:

Przy mniejszych mocach lutownicy wydłużamy czas na rozpuszczenie spoiny,
więc siłą rzeczy elementy dyskretne są narażone na długie chwile z podwyższoną  temperaturą,
ponieważ spoiwo ma swoją wartość krytyczną wyrażaną w temp.

To są proste prawa fizyki !
Nie jestem pewny że to rozumiesz  :-\

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2015, 10:29:28 »
A wszystkie to pewno pistoletówki albo inne proste konstrukcje?
Sęk w tym, że nie wszystkie lutownice to pistoletówki i skasować taki drobny zimny lut we wzmacniaczu to można każdą, nawet niewielkiej mocy. Co innego zrobić fest lut o dużej powierzchni do blachy.

Moc lutownicy to nie jest jej temperatura robocza pracy a stabilność cieplna zależy też od samego grotu, doboru jego kształtu i wielkości i umiejętności operowania nim. Leciutko przyłożyć rantem czubek oporówki a przyłożyć na płasko grot w kształcie śrubokrętu płaskiego to jest różnica.

A przyspieszyć czas na rozpuszczenie lutu można też innym sposobem, dysponując nawet lutownicą o niewielkiej mocy.

aste

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2015, 13:09:14 »
A więc domowy serwis zakończony dzięki Piotruś za tips  :spoko:. Filtry dalej nie działają . kanały też bez zmian nadal prawy kanał gra ciszej .Po przestawieniu pokrętła na kanał 2 dalej cisza musi być na kanał 1+2 ustawione .Poprawiła się jakość dzwięku jest znowu przejrzysta.Przy podgłaśnianiu całe pokrętło lata a tak nie było i szumi jak się przekręca gałkę . Podsumowując szału nie ma ale warto było spróbować chyba czas szukać czegoś innego

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2015, 13:13:18 »
Przy podgłaśnianiu całe pokrętło lata a tak nie było i szumi jak się przekręca gałkę.

Co to znaczy "lata"? Skoro zaczęło szumieć przy kręceniu to znaczy to jedno - tym czyszczeniem zaledwie wzruszyłeś syf w potencjometrze. Albo powtarzaj czynność, albo trzeba rozebrać potencjometr.

Nadal uważam, że rezygnowanie z tego wzmacniacza na rzecz innego z podobnego okresu to nie jest dobry pomysł. Bez serwisowania i tak pojawią się podobne problemy, bo ze sprzętem kilkudziesięcioletnim tego się nie przeskoczyć a ten Rotel to też nie jest jakiś bieda wzmacniacz warty 50zł.

aste

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 17, 2015, 18:06:56 »
No jakby miało wypaść z obudowy chyba za mocno kręciłem pokrętłem :/ podjadę do jakiegoś serwisu i zapytam zobaczymy co powiedzą

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 17, 2015, 18:45:38 »
A ono nie jest czasem mocowane śrubką?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 17, 2015, 19:42:24 »
Jak dla mnie to polzuowała się nakrętka od potka, chyba że ten jest do płytki.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2015, 00:20:07 »
A wszystkie to pewno pistoletówki albo inne proste konstrukcje?

Nie, 75W to transformatorowa (czyli pewnie pistoletówka jak piszesz) a pozostałe to kolby.

i skasować taki drobny zimny lut we wzmacniaczu to można każdą, nawet niewielkiej mocy.

Niby masz rację, ale ja mam inne doświadczenia z przed lat, choć tyczy się układów scalonych
a nie elementów dyskretnych.
Ale wszystko sprowadza się do jednego, nie uszkodzić obiektu !
I z moich doświadczeń wychodzi taka teza że przy likwidowaniu zimnych lutów lub wylutowywaniu
elementów bezpieczniej zadziałać większą mocą przez ok. 1 s , niż grzać mniejszą mocą przez kilka sekund.
Tego mnie scalaki nauczyły + uziemienie grota   :taktak:
Czyli taka metoda redukcji ryzyka.

Moc lutownicy to nie jest jej temperatura robocza pracy a stabilność cieplna zależy też od samego grotu, doboru jego kształtu i wielkości i umiejętności operowania nim. Leciutko przyłożyć rantem czubek oporówki a przyłożyć na płasko grot w kształcie śrubokrętu płaskiego to jest różnica.

Tu piszesz całą prawdę i tylko prawdę  :peace:
W lutownicy transformatorowej do lutowania używam drutu miedzianego 1,5 lub 2 mm,
a do zimnych lutów 0,75 mm.

A przyspieszyć czas na rozpuszczenie lutu można też innym sposobem, dysponując nawet lutownicą o niewielkiej mocy.

Zdradzisz sekret  :co?: