Autor Wątek: Jaki to gramofon  (Przeczytany 2994 razy)

mateusz23_90

• Gość
Jaki to gramofon
« dnia: Maj 18, 2015, 17:55:45 »
Witam,
Jestem bardzo nie doświadczonym w obsłudze gramofonu.
mam prośbę by ktoś zidentyfikował mój gramofon i jakie płyty do niego pasują.
Ktoś mi mówił że jakieś płyty kamienne lecz nie mogę nic takiego znaleźć. Wiec proszę o pomoc.
Pod spodem link do mojego gramofonu.
https://onedrive.live.com/redir?resid=9F52EB56401871A!3676&authkey=!ALBC9hnfv0Ig7Ok&v=3&ithint=photo%2cjpg

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: Jaki to gramofon
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2015, 18:39:16 »
Popularnego typu odtwarzacz mechaniczny, prawdopodobnie z międzywojnia, raczej podstawowy, przenośny model.
Żadne płyty kamienne (ani chodnikowe), tylko szelakowe, na 78 obrotów. Tak czy inaczej, nie zalecam na tym odtwarzania czegokolwiek ze względu na bardzo duże niszczenie nośnika przy odtwarzaniu. Jeśli chcesz zacząć słuchać płyt gramofonowych, to absolutnie nie tędy droga.

mateusz23_90

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2015, 19:30:20 »
Sam nie wiem czy chcę zacząć słuchać płyt gramofonowych bo nigdy takowych nie słuchałem, aczkolwiek wydaje mi się to ciekawą alternatywą raz na jakiś czas. Tylko aktualnie nie stać mnie raczej na kupienie jakiegoś dobrego gramofonu. A ten po prostu znalazłem w piwnicy i oddałem do takiego Pana który się trochę zna by go wyczyścił. Ale widać za dużo się nie znał skoro mówił mi coś o płytach kamiennych hehe. Aczkolwiek konserwacja przez niego wykonana chyba przyniosła jakieś tam skutki bo wszystko przynajmniej chodzi bardzo płynnie.
Czyli reasumując raczej postawić go w przedpokoju jako eksponat niż go używać raz na jakiś czas?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2015, 19:38:17 »
Czyli reasumując raczej postawić go w przedpokoju jako eksponat niż go używać raz na jakiś czas?

Tak.

To znaczy, możesz od wielkiego dzwonu puścić na tym jakąś płytę szelakową, ale zadbaj o to, żeby to była płyta niewielkiej wartości (jakich nie brakuje). Szkoda niszczyć drogocenne okazy.

mateusz23_90

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2015, 20:08:36 »
Ok.
A ile mniej więcej taki gramofon jest wart?
I jak bym chciał zacząć to od czego ?
Dziękuje generalnie za pomoc xD

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2015, 21:56:38 »
1) Około 150-200zł.
2) Od tego: http://winyle.domek.org/index.php/topic,60.0.html

chrzan49

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 18, 2015, 08:59:29 »
W zasadzie to już tylko muzealny prawie eksponat.Iglę wymienialo się po 10 odtworzeniach dlatego kupowało sie pudelko z 100-ką.Można zrobić świetne igły z przyciętego bambusa.I graja lepiej od stalowych a mniej niszcza zfrezowane szelaki.
Pozdrawiam Tomasz