Autor Wątek: kolumny głośnikowe Braun l 60  (Przeczytany 28465 razy)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: kolumny głośnikowe Braun l 60
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2015, 21:54:39 »
W przeciwieństwie do stolarki wikingów.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2015, 21:58:45 »
ale my akurat nic a nic o Dualach  :P
A kto tu co mówi o dualach ?
Amnie korci to:
http://allegro.pl/bangolufsen-beovox-901-i5208315657.html

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 31, 2015, 22:33:39 »
Ja to się nie znam na takich kolumnach, ale średnio mi się podobają ,
być może zmienię zdanie jak posłucham ich po renowacji w nowym domu Kuby  :zeby:

Szkoda że sprzedawca maskownicy nie zdjął  :(  bo cholera wie w jakim stanie są głośniki ?

PS.
W kwestii formalnej , może warto by wydzielić posty o tych kolumnach do osobnego wątku ?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 31, 2015, 22:36:51 »
Jakbyś mógł, zrób to, mnie to jeszcze idzie nadal bardzo niezgrabnie.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 31, 2015, 22:43:43 »
Maskownica jest zamontowana na stałe. Kontaktowałem się ze sprzedawcą i odkręcił tyły obudów żeby sprawdzić stan zawieszeń.

Akurat w tym przypadku myślę, że stałe maskownice są zaletą, bo nikt tam nic nie macał.

Mnie się osobiście też bardziej podobają wąskie słupki, ale te 30cm niskotonowce mają coś w sobie. Poza tym, wychodzę z założenia, że jak w Braunie projektowali swój sprzęt, to z myślą o własnych kolumnach.

Ja to się nie znam na takich kolumnach, ale średnio mi się podobają ,
być może zmienię zdanie jak posłucham ich po renowacji w nowym domu Kuby  :zeby:

Trudno mi powiedzieć kiedy to będzie, ale myślę że za rok o tej porze możesz rezerwować miejsce w kalendarzu.  ;)

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 31, 2015, 22:57:21 »
Akurat w tym przypadku myślę, że stałe maskownice są zaletą, bo nikt tam nic nie macał.
Coś w tym jest   :D

Poza tym, wychodzę z założenia, że jak w Braunie projektowali swój sprzęt, to z myślą o własnych kolumnach.
W tym też coś jest  :taktak:

Mam nadzieję że będzie super , oraz trzymam kciuki   :spoko:

Trudno mi powiedzieć kiedy to będzie, ale myślę że za rok o tej porze możesz rezerwować miejsce w kalendarzu.  ;)

Trzymam za sowo  ;)

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 31, 2015, 23:51:26 »
Wąskie słupki to przeważnie małe woofery ( bo przecież elipsy niemodne) o dużym skoku, i to raczej nie jest zaleta, niestety.
To w średniej klasie, w małogabarytowych kolumnach  często jest OK, ale powyzej pewnego poziomu jakościowego raczej jest ograniczeniem.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 01, 2015, 12:02:50 »
Oczywiście masz całkowitą rację, naprawdę super grające kolumny muszą być duże,
najlepsze kolumny jakie kiedykolwiek udało mi się posłuchać i to wiele godzin miały wymiary lodówki  :)
Wąskie słupki nie powstały dla dźwięku ale z powodu tego że nie każdy ma możliwość wstawienia wielkich kloców  :nie:
A nawet jak ktoś ma spory salon to pozostaje kwestia przekonania kobiety że takie wielkie kloce są ładne  :-\
Najlepiej jest mieć osobne pomieszczenie do audio , ale niewiele osób ma taką możliwość.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 01, 2015, 12:13:56 »
Prawda jest też taka, ze większość kloców na rynku tak naprawdę nie jest ładna.
Wąskie słupki raczej nie sa niczym lepsze od małych monitorków, czesto są wręcz gorsze ( mam na myśli "podłogowe odpowiedniki" jak np. B&W serii 600 , gdzie w wersji podłogowej paździerz dudni.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 01, 2015, 16:22:10 »
Prawda jest jak dupa , każdy ma swoją  :jezyk:

Odnoszę wrażenie że postrzegasz mnie jako fana podłogowych słupków  :co?:
A tak nie jest, to że akurat takie mam wynikło z odsłuchu kilkudziesięciu kolumn różnego typu i rozmiarów, po prostu kiedyś udało mi się zgrać wzmacniacz z kolumnami w cenie na którą było mnie stać  i o dźwięku który mi odpowiadał. Choć wtedy miałem na oku monitory PSB które lepiej grały ale były za drogie dla mnie. Gdybym miał więcej lub mniej kasy to na pewno miałbym inne kolumny.
W sprzęcie wygląd zewnętrzny ma dla mnie marginalne znaczenie co może poświadczyć wzmacniacz Pocahontas , o którym można wiele napisać a na pewno nie to że jest ładny  :)
Przez kilka dni kobita chciała mnie z domu wyrzucić z tym wzmacniaczem, było ciężko  :Ysz:
Nie zgadzam się z zaszufladkowaniem że w większości podłogówki są gorsze niż monitory, w jednej i drugiej grupie są i złe i dobre, podłogówek jest chyba ilościowo większy wybór i może stąd ten pogląd.
Poza tym ważniejszy podział to klasy cenowe, bo to się wiąże z jakością materiałów, podzespołów i całej reszty, ale tutaj jest sporo takich kwiatków że czasem kolumna za bóg wie ile kasy gra słabiej niż klocek z niższej półki cenowej , zresztą dotyczy to nie tylko kolumn ale całego sprzętu audio.
Dlatego dywagacje w tej materii to jak rozważania o wyższości świąt Bożego Narodzenia od Wielkiej Nocy  :)

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 01, 2015, 17:29:08 »
Nie postrzegam.
Nie napisałem, ze w większości są gorsze, ale podłogowy odpowiednik na tych samych głośnikach bywa gorszy.

A kolumna , szczególnie duża, jak każdy mebel oprócz funkcji użytkowych powinna dobrze wyglądać.

Co do wzmacniacza, to rozumiem doskonale twoją ukochaną :P
Sam bym czegoś takiego w mieszkaniu nie chciał.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 01, 2015, 20:13:19 »
Dobra, nie kłócić mi się tu już.

Wracając do tematu.

Specyfikacja techniczna kolumn:

Jak widać mamy tu zwrotnicę z filtrami pierwszego rzędu, niskotonowiec cięty na 2kHz, więc nie wysilony, Średnio-wysokotonowce cięte na 10kHz, więc podobnie, i super tweeter który sobie tylko szmera powyżej 10kHz.

U mnie będą grały w ustawieniu pionowym.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 01, 2015, 20:30:13 »
Poziomo ładniej.
ja swoje Diory też mam poziomo.
I wbrew pozorom łatwiej ustawić.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 17, 2015, 22:57:37 »
Przyjechały.

Po powrocie do domu, zastałem na werandzie taki widok:

Dwie wielkie paczki, elegancko zapakowane. Kolumny obłożone płytami styropianowymi i ostreczowane.

Wtachałem paczki do środka i zabrałem się za rozpakowywanie.
Kolumny miały niemiłosiernie brudne obudowy. Na szczęście to co w zdjęciach z aukcji wyglądało jak zdarty lakier i grzyb, było tylko różnymi formami brudu. Za pomocą magicznej gąbki usunąłem wszystkie zabrudzenia. Jedna kolumna ma odrobinę obite rogi, ale nie jest to coś czego nie da się naprawić. Druga, pomijając lekko zżółknięty lakier, wygląda jak ze sklepu. Na maskownicach z metalowego drutu są niewielkie wgniecenia, które będzie stosunkowo łatwo naprawić.

Po czyszczeniu, wypolerowałem obudowy politurą samochodową. Wyglądają znośnie.

Następnie zabrałem się do rozkręcania obydwu kolumn. Pierwsze co dostrzegłem, to że ktoś wymienił oryginalne kable sygnałowe. Zwrotnice są w stanie dziewiczym, podobnie jak okablowanie wewnętrzne między głośnikami. Potencjometry nie trzeszczą. Dodatkowo, poprzedni właściciel wypełnił wnętrze wełną mineralną. Ja po remoncie obudów włożę normalne wytłumienie wełniane na ścianki. Póki co zostawiłem tę wełnę.

Przed pierwszym odsłuchem musiałem jeszcze wyrównać długość kabli wychodzących z kolumn (w jednej było 90cm a w drugiej 2m) i póki co dosztukować dwa równe odcinki nowego kabla, żebym mógł w ogóle podłączyć kolumny do wzmacniacza. Na koniec przylutowałem wtyczki do kabli.

Podłączyłem, sprawdziłem czy wszystkie przetworniki pracują, ustawiłem kolumny na krzesłach, pełniących rolę tymczasowych podstawek. Położyłem na talerzu pierwszą z brzegu płytę ('Somethin' Else' Cannonballa), usiadłem w fotelu i oniemiałem...

Nagle znalazłem się wśród muzyków w studio. Kolumny po prostu zniknęły. Dźwięk jest kompletnie inny od tego z moich Bowersów. To w końcu zupełnie inne konstrukcje. Nie potrafię tego do końca sprecyzować, ale nie spodziewałem się nawet 1/10 tego co usłyszałem.

Na pewno czeka mnie jeszcze sporo pracy. Remont obudów, wymiana kondensatorów w zwrotnicach, wymiana okablowania wewnętrznego i wytłumienia. Ale już na chwilę obecną mogę stwierdzić, że na pewno nie żałuję tego zakupu.  8)

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 17, 2015, 23:24:40 »
Nagle znalazłem się wśród muzyków w studio. Kolumny po prostu zniknęły. Dźwięk jest kompletnie inny od tego z moich Bowersów. To w końcu zupełnie inne konstrukcje. Nie potrafię tego do końca sprecyzować, ale nie spodziewałem się nawet 1/10 tego co usłyszałem.

Super podsumowanie !
Bardzo się cieszę że dobrze zagrały  :spoko:
Ryzyko w tym przypadku się opłaciło  :)
Super !