Autor Wątek: The Beatles - za jakimi wydaniami warto się rozglądać?  (Przeczytany 8464 razy)

DarkB

• Sr. Member
The Beatles - za jakimi wydaniami warto się rozglądać?
« dnia: Marzec 18, 2015, 19:50:22 »
Jak w tytule - jakie wydania płyt The Beatles są godne uwagi i jak (po czym) te konkretne wydania rozpoznać?
The Beatles to zespół, któremu jestem wierny od czasów licealnych, ale z różnych względów, wcześniej głównie trudnej dostępności i finansowych, później głównie finansowych, nie udało mi się skompletować ich dyskografii w wersji winylowej (mam na taśmach szpulowych, kasetach, CD - choć tu głownie w tanich i kiepskich wersjach, przede wszystkim Selles). Teraz chyba już dojrzałem do tego, aby nieco ograniczyć kupowanie płyt w zestawach (zaczęło brakować miejsca, pomimo wykorzystana już chyba wszystkich rezerw) i przywyknąć do cen na poziomie kilkudziesięciu, a nie kilku złotych za sztukę.
Na razie z oficjalnej dyskografii mam zubożone radzieckie wydanie "A Hard Day's Night" i polecone przez Piotrka duńskie "loud-cut" "Rubber Soul".
Oprócz tego w zmasakrowanym stanie " Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band oraz w stanie VG "With The Beatles", a także bułgarskie wydanie płyty z Tonym Sheridanem nazwanej po prostu The Beatles. Składanek w tej kategorii nie biorę pod uwagę. Tak więc mam  sporo do uzupełnienia :) Czego szukać, na co zwracać uwagę? Najchętniej kupiłbym wydania z epoki, czyli tak do 1970 r., w cenie nie przekraczającej 70-80 zł (+/-). Ale jeśli jakieś późniejsze też są godne uwagi, to czemu nie?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: The Beatles - za jakimi wydaniami warto się rozglądać?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2015, 19:59:13 »
A więc tak, przede wszystkim unikać amerykańskich,  unikać stereofonicznego Please Please Me, unikać niemieckiego HELP! i With The Beatles ( spieprzone mocno, prawdopodobnie mastering).
Zasadniczo większośc wydań do połowy lat 70. jest raczej dobra, więc chyba  lepiej pisać czego unikać. Bądź polecać / opiniować / doradzać konkretne oferty sprzedaży.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2015, 20:08:38 »
OK, to już wiem, że  unikać wydań amerykańskich, stereofonicznego Please Please Me, unikać niemieckiego HELP! i With The Beatles. Jeśli jeszcze czegoś, to oczywiście piszcie.
Co do konkretnych ofert to ja bardzo byłbym za :D, tylko nie wiem, czy pisać o nich tutaj, czy w tym momencie raczej przenieść  wątek do działu zakupowego. Mody - decydujcie ;)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2015, 20:08:49 »
unikać stereofonicznego Please Please Me,

Z tym się do końca nie zgodzę, bo jeśli unikać stereo Please Please Me to również With the Beatles, bo tym miksom towarzyszą te same przywary.
Od biedy mogą być, da się słuchać.

Natomiast dramatycznie okropne jest niemieckie Help. Miałem pierwsze wydanie i tego się nie dało słuchać. Oczywiście unikać wydań amerykańskich. Nie wypowiem się za wszystkie, ale te, które słyszałem, były wszystkie beznadziejne (wydania z lat 60. i 70.). Podobno reedycje z lat 80. są wyraźnie mniej złe.

Generalnie można polecać wydania europejskie i australijskie z lat 60. i 70., wiele z nich korzystało z dostarczanych przez EMI matryc.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2015, 20:10:35 »
Ja mogę tylko potwierdzić, że stereo w tym With The Beatles, które mam, brzmi dość dziwacznie.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2015, 20:14:17 »
W jednym kanale wokale, w drugim reszta zespołu.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2015, 17:46:50 »
Południowoamerykańskie też raczej są OK.

Co do dzikiego stereo, to moim zdaniem w Please Please Me jest jeszcze gorzej niż w With The Beatles.

Omen

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2015, 18:28:20 »
Oczywiście unikać wydań amerykańskich. Nie wypowiem się za wszystkie, ale te, które słyszałem, były wszystkie beznadziejne (wydania z lat 60. i 70.).

Posłuchajcie wczesnych nagrań wydanych przez Vee Jay to może zmienicie zdanie.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2015, 12:44:18 »
Posłuchajcie wczesnych nagrań wydanych przez Vee Jay to może zmienicie zdanie.

Miałeś okazję usłyszeć to "prawdziwe" wydanie Introducing...? Te piraty, których jest na pęczki, szału nie robią.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2015, 16:12:00 »
Tylko ten Vee-Jay też nie jest pełnym albumem, więc raczej należy traktować jako ciekawostkę.

Omen

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2015, 08:05:29 »

Miałeś okazję usłyszeć to "prawdziwe" wydanie Introducing...? Te piraty, których jest na pęczki, szału nie robią.
Mam "prawdziwe" wydanie i jak dla mnie brzmi b.dobrze.
Nie wiem o jakich piratach piszesz ale domyślam się że chodzi Ci o nieoficjalne wydania które wytwórnia wypuszczała bez pozwolenia Parlophone.

Tylko ten Vee-Jay też nie jest pełnym albumem, więc raczej należy traktować jako ciekawostkę.

Piotrek możesz sobie traktować te wydawnictwa jak chcesz ,co nie zmieni faktu że były to pierwsze LP Beatlesów wydane w USA.
Capitol nie był nimi zainteresowany.
A że jest na nich 12 utworów ?
Takie mieli wtedy reguły , max 12 utworów.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2015, 09:11:07 »
Mam "prawdziwe" wydanie i jak dla mnie brzmi b.dobrze.
Nie wiem o jakich piratach piszesz ale domyślam się że chodzi Ci o nieoficjalne wydania które wytwórnia wypuszczała bez pozwolenia Parlophone.

Już chyba pod koniec lat 60. rynek zalały "podróby" oryginalnego wydania VeeJay z 1964 roku, było tego na potęgę i większość tych płyt jaka się pojawia na sprzedaż to właśnie nędzne piraty. Oryginalny nakład VJ nie był taki duży i te "prawdziwe" płyty należą do rzadkości bardzo poszukiwanych przez kolekcjonerów. Polecam: http://www.archer2000.net/chronicles/Counterfeits/Introducing.html

Z ciekawości jeszcze zapytam, czy masz tu porównanie ze wczesnymi wydaniami europejskimi?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 24, 2015, 10:25:36 »
@Omen, tu nie chodzi jak ja to będę traktował , czy Ty, w każdym razie trudno uznać to jako alternatywę dla posiadania kompletnego albumu Please Please Me.
Podobnie zresztą kanadyjskie "Twist And Shout"

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2015, 11:13:57 »
Macie jakieś zdanie na temat węgierskich tłoczeń płyt Beatlesów (widziałem na Alle bodajże Please, Please Me i Yellow Submarine)?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 10, 2015, 11:51:21 »
Please Please Me kiedyś maiłem, nie dosyć że stereo, to w ogóle tak sobie, to to wyraźnie ustępuje tym "zachodnim' które słyszałem, ale jakieś bardzo złe nie jest,
Jak po taniości to można.