Autor Wątek: Amplituner Tandberg TR2075  (Przeczytany 8699 razy)

Kuba

• Sr. Member
Amplituner Tandberg TR2075
« dnia: Luty 26, 2015, 18:42:25 »
Jedzie do mnie chory egzemplarz. Nie wiem czy da się go ożywić, ale będę próbował.
Napiszę coś więcej jak już będzie stał u mnie na stole.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Amplituner Tandberg TR2075
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2015, 19:53:05 »
Czyli jeden z ostatnich przed  tragiczną śmiercią Vebjørna Tandberga.
Chętnie poczytam.

PS
Dawno nic nie pisałeś, aż się stęskniłem ...

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2015, 14:38:55 »
Przyjechał. Jak widać na zdjęciach, jest to bardzo zmęczony egzemplarz.
Popalone bezpieczniki, wyłamane kilka tranzystorów. Kondensatory do sprawdzenia i przelutowania, bo obawiam się, że gdzieś robią zwarcia. Dużo pracy, ale mam nadzieję, że jeszcze odżyje.

trejmon

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2015, 19:52:33 »
Myślałem, że tylko jeden tranzystor jest uszkodzony :-\ ale przynajmniej widzę o jaką zaślepkę chodzi.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2015, 19:55:44 »
No ja znalazłem jeszcze jeden :) Przy radiatorze.

Kocewicz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2015, 18:12:14 »
Genialny transformator. Toroid, no nie?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2015, 20:20:09 »
Genialny transformator. Toroid, no nie?

Tak, w pełni ekranowany.

Zacząłem dzisiaj pracę nad uruchomieniem amplitunera.

Wyczyściłem płytkę przedwzmacniacza z wejściami i nasmarowałem potencjometry odpowiadające za zmianę czułości wejść phono i magnetofonowych. Udało mi się ją też poprawnie zamocować. Przy oględzinach okazało się, że była kiedyś złamana :(

Tak wygląda sekcja wzmacniacza mocy:

Uważne oko zauważy, że mamy do czynienia z konstrukcją dual mono. Każdy kanał ma swój osobny zasilacz.

Na zielono oznaczyłem tranzystory sterujące. Żaden nie jest oryginalny, a co gorsza, każdy jest inny! Te wymienię w pierwszej kolejności (na szczęście mam dwie pary komplementarne, które pasują).

Na niebiesko oznaczyłem miejsce, w którym poprzedni "naprawiacz" wstawił rezystor w miejsce potencjometru służącego do ustawiania prądu spoczynkowego! (Na szczęście mam kilka potencjometrów precyzyjnych, więc wymienię obydwa).

Czeka mnie jeszcze wylutowanie i sprawdzenie wszystkich tranzystorów (co najmniej połowa nie jest oryginalna).

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2015, 08:12:02 »
Cos mi mowi, ze juz gra ;)

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2015, 22:13:35 »
Cos mi mowi, ze juz gra ;)

Faktycznie, grał już chwilę temu, ale jeszcze nie był w pełni sprawny.

Dzisiaj naprawiłem układ opóźnionego załączania kolumn. Po wymianie kilku diód i tranzystorków, przekaźnik załącza się z kilkusekundowym opóźnieniem i wyłącza natychmiast po odcięciu zasilania.

Całościowy koszt części niezbędnych do naprawy wyniósł około 15 zł.

Tak wygląda po złożeniu do kupy. Na zdjęciu widać, że to niezła kobyła jest w porównaniu z moim Braunem.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2015, 08:05:29 »
Niezla kobyla :D
Ale jak widac kobyla wieksza wcale nie musi byc gorsza i brzydsza od mniejszej :spoko:

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2015, 10:57:23 »
Na zdjęciu widać, że to niezła kobyła jest w porównaniu z moim Braunem.

A jak porównanie odsłuchowe? To mnie najbardziej ciekawi! Te Tandbergi mają dobrą prasę i cenowo na rynku wypadają, przynajmniej z tego, co zauważyłem w Polsce, wyraźnie drożej niż Brauny.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 15, 2015, 11:58:06 »
A jak porównanie odsłuchowe? To mnie najbardziej ciekawi! Te Tandbergi mają dobrą prasę i cenowo na rynku wypadają, przynajmniej z tego, co zauważyłem w Polsce, wyraźnie drożej niż Brauny.

Szczerze? Gra słabiej od mojego Piano Crafta, który leży na strychu. Resztę sobie dopowiedz...

Słuchałem różnych rzeczy, od akustycznego jazzu i pań na wokalach, po beebop, klasycznego rocka i ostrą jazdę typu Tool. Tandberg gra od Brauna szerszą sceną, ale tu kończą się jego zalety, bo Braun różnicuje położenie instrumentów również wgłąb. Wszelkie wybrzmienia i mikrodetale również są lepiej oddawane przez Brauna i Piano Crafta.

Trzeba natomiast przyznać, że radio UKF gra z Tandberga wyśmienicie, zdecydowanie lepiej od wejść Tape i sekcji przedwzmacniacza gramofonowego, która jest chyba najsłabszym komponentem.

Nie wiem czy przewaga Brauna wynika z tego, że mój egzemplarz jest tak mocno doinwestowany, czy z tego, że Tandberg, pomimo swojej legendy, wypada przy nim blado pod względem jakości wykonania samej konstrukcji.

W środku jest chyba z dziewięć różnych płytek PCB, to wszystko połączone w te i nazad kilometrami kabli. Montaż komponentów też pozostawia wiele do życzenia. Np. tranzystory są lutowane do płytek za końce nóżek, zamiast być maksymalnie wsunięte w otwory montażowe itd.

Kluczowe kondensatory w Tandbergu są wymienione na Elna Silmic i wysokie serie Nichicona, więc to też nie kwestia zgnitych podzespołów.

To też nie jest tak, że Tandberg gra źle. Po prostu spodziewałem się nieco więcej. Przy obecnych cenach tego sprzętu bym się dwa razy zastanowił przed zakupem.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 22, 2015, 20:25:02 »
Szczerze? Gra słabiej od mojego Piano Crafta, który leży na strychu. Resztę sobie dopowiedz...

Słuchałem różnych rzeczy, od akustycznego jazzu i pań na wokalach, po beebop, klasycznego rocka i ostrą jazdę typu Tool. Tandberg gra od Brauna szerszą sceną, ale tu kończą się jego zalety, bo Braun różnicuje położenie instrumentów również wgłąb. Wszelkie wybrzmienia i mikrodetale również są lepiej oddawane przez Brauna i Piano Crafta.
No i jak Tandberg?
Chyba nie leży na strychu, obok Piano Crafta? ;)

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 22, 2015, 20:40:19 »
No i jak Tandberg?
Chyba nie leży na strychu, obok Piano Crafta? ;)

Leży w pokoju pod kredensem :)

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2015, 22:01:34 »
Ciekawa byłaby konfrontacja tego Twojego "reanimowanego" z oryginalnym, czyli "fabrycznym" egzemplarzem...?