Autor Wątek: "IGŁA CZYSZCZĄCA PŁYTĘ"- pomysł kontrowersyjny!!!!  (Przeczytany 3433 razy)

vineelleenn

• Hero Member
"IGŁA CZYSZCZĄCA PŁYTĘ"- pomysł kontrowersyjny!!!!
« dnia: Marzec 25, 2015, 20:41:49 »
No to teraz mi się oberwie! he he! ;D :D ;)
Ale...
Zauważyłem, że stare winyle (brudne i bardzo długo niesłuchane) nawet po wymyciu coś tam poszumią i ogólnie nie grają idealnie. :(
Słuchając kolejny  raz takiego zauważyłem, że szumy zanikają, czyli płyta się odmładza :wow:
No to zrobiłem experyment:
Taką pytę wymytą (choć nieczystą) popsikałem miksturą (z dodatkiem detergentu) i położyłem na talerz (Duala z igłą szurowską z Wamatu-prawienową) I  tyle  "błocka" i mazi ona (igła) zebrała.... że hej!
Na koniec napomknę , że nie polecam tego względem cennych winyli, tylko "takich se", ale tych których lubi się posłuchać a nie są "trzonem"kolekcji" :P

Marcin

• Admin
  • Hero Member
Odp: "IGŁA CZYSZCZĄCA PŁYTĘ"- pomysł kontrowersyjny!!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2015, 22:34:47 »
Dlaczego ma ci się oberwać  :co?:

Po prostu dochodzisz do tych samych wniosków co ja doszedłem prawie rok temu,
czyli że tzw. "mikstura forumowa" (alkohol + woda + mirasol)  jest po prostu do dupy  :taktak:
Przy tylko zakurzonych płytach działa, ale rodzaje zabrudzeń to już szerszy temat  ;)

Po prostu do mycia płyt trzeba podejść analogowo  :zeby:

Na innym forum wyskrobałem kilka ładnych miesięcy temu  trochę o myciu płyt detergentami, od tego czasu dopracowałem tę metodę i rezultaty są o niebo lepsze niż przy "płynie forumowym".
Od jakiegoś czasu przymierzam się by wyskrobać tu u nas porządny artykuł w tym temacie, ale tak mi schodzi dzień po dniu i nie mogę się do tego zebrać  :(

To co opisałeś to po prostu nie domyta płyta przez ten "płyn forumowy" , a detergent rozpuścił tylko to co nie wymyła sama woda ze spirytusem , i to się osadziło na igle .

Ogólnie używanie spirytusu do mycia winylu jest dla mnie pomysłem trochę dziwnym , bo ja chcę mieć płytę umytą bez przyklejonych mikrocząstek a nie zdezynfekowaną razem ze zdezynfekowanymi dalej przyklejonymi mikrocząstkami   :smiech:
Zresztą znam ciekawsze zastosowanie spirytusu  8-)

Pytanie :
Jak chcesz umyć linoleum , plastikowe pojemniki na żywność i inne przedmioty z plastiku to bierzesz do tego roztwór alkocholu w zimnej wodzie demineralizowanej , czy też użyjesz detergentu w ciepłej wodzie ?

Teraz to muszę chyba zebrać się w sobie i opisać moje doświadczenia z ostatnich miesięcy .
Oraz popracować nad metodą termiczną pozbywania się trzasków z płyt.  :)

Robert007Lenert

• Hero Member
    • LOS AGENTOS
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2015, 23:10:18 »
Bardzo ciepła woda i dwie szmaty z mikrofibry + deczko "ludwiga"... a nawet bez niego działa lepiej niż mikstura. Ważne jest ostre/mocne wytarcie płyty po okregu do połysku.
PS. By nie było watpliwości porównywałem z myciem w knosti miksturą.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2015, 00:15:45 »
Bardzo ciepła woda i dwie szmaty z mikrofibry + deczko "ludwiga"... a nawet bez niego działa lepiej niż mikstura. Ważne jest ostre/mocne wytarcie płyty po okregu do połysku.
PS. By nie było watpliwości porównywałem z myciem w knosti miksturą.

Bardzo ciepła woda to dla mnie max 40 st.C , przy większej temp. winyl zaczyna się giąć w myjce knosti , nie zaobserwowałem po takich kilku razach pogorszenia dźwięku, ale po co ryzykować ?
Wyższa temperatura nic więcej nie da , a jedynie może pogorszyć.
Ja nie używam wody cieplejszej niż 38 st.C.

Nie popieram stosowania płynów do mycia naczyń , zwykle ilość czynnego detergentu jest niższa niż w płynach uniwersalnie czyszczących lub stricte do podłogi  :)
Oraz zawierają zagęstniki , zwróć uwagę że płyny do naczyń są gęstrze od płynów do podłogi lub tzw. uniwersalnych , jak ten z biedronki z którego ja korzystam .
Zagęstniki płynów do mycia naczyń mogą zawierać cząstki ścierne , co jest nie pożądane przy , myciu płyt winylowych !
Umyją ale i wprowadzą szum poprzez mikro zrysowanie rowka !
Płyn czyszczący (detergent) którego używamy ma  być płynem jak najbardziej przypominającym wodę,
gęściejsze ciecze są nie do przyjęcia ze względu na w/w zagęstniki.

Stosowanie mikrofibry do mycia lub też osuszania płyty jest jak dla mnie mocno kontrowersyjne  :-\
Przy porysowanych płytach , a chyba wiemy że rysa na płycie to ostre zadziorki winyla ma krawędzi rowka.
I na ten zadziorek lub zadziorki mikrofibra chętnie zostawia swoje włókna  ???
Pod mikroskopem to widać , nawet takim badziewnym jak ja mam .
Z tego samego względu wycierać do sucha płyt z rysami też nie polecam.
Ale płytom bez rys mikrofibra nie zaszkodzi ,  a zwłaszcza igłom po takich płytach podróżujących  :)

Ja chyba faktycznie muszę coś napisać o myciu płyt  :taktak:

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2015, 07:38:59 »
Jakby nie patrzeć to alkohol też różne syfy rozpuszcza, więc może z niego nie trzeba rezygnowac :P
A jakby taką mixturę leciutko podgrzać na kaloryferze, do tych 35 stopni?

W właściwie jedyną uciążliwą konsekwencją zwiększenia ilości detergentuw kąpieli jest konieczność płukania umytych płyt.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2015, 08:12:27 »
Może to nie do końca zgodnie z intencją Łukasza, ale ostatnio przesłuchiwałem paczkę płyt, które wyglądały na czyściutkie, a igła zbierała tyle kurzu ( i był to raczej kurz, a nie jakiś kleisty syf), że praktycznie ze dwa razy trzeba było ją podnosić i oczyszczać w trakcie słuchania jednaj strony.

Ja próbowałem z odrobiną płynu do mycia naczyń, ale na zimno i na razie wróciłem do mikstury, tyle, że już co do zasady stosuję dwukrotne mycie. Tak więc mobilizuj się Marcinie! Jestem ciekaw Twoich najnowszych doświadczeń :D