Autor Wątek: Ciekawe, godne polecenia wydarzenia artystyczne  (Przeczytany 2808 razy)

vineelleenn

• Hero Member
Ciekawe, godne polecenia wydarzenia artystyczne
« dnia: Czerwiec 25, 2014, 02:18:01 »
Zwiedziłem wystawę dzieł Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie!
Wystawa godna polecenia :spoko:
Obok obrazów (nie tylko portretów) Tej Wspaniałej Malarki można zobaczyć "na doczepkę" :
"Portret Infantki Małgorzaty" pędzla Velasqueza ( Diego Rodriguez de Silva y Velázquez) (sic!)
oraz  portret autorstwa  Édouarda Maneta!

vineelleenn

• Hero Member
Odp: Ciekawe, godne polecenia wydarzenia artystyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2014, 02:20:08 »
Porównując do muzyki....
Édouard Manet- to taki malarski Szopen :D
Diego Velázquez- Vivaldi
Jeżeli Ktoś ma lepsze skojarzenia to bardzo proszę walić śmiało !
 :) ;) :D ;D :smiech:

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2014, 22:54:57 »
Na Boznańskiej byłem jakiś czas temu. Nie rozpisując się zanadto, uważam, że to jednak artystka trochę przereklamowana, częściowo w związku ze strasznym szumem medialnym wokół tej wystawy. O ile w moich oczach to portrecistka na prawdę haut de gamme - zwłaszcza jeśli chodzi o jej wczesne obrazy, to reszta repertuaru dosyć słaba.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2014, 23:15:17 »
O ile w moich oczach to portrecistka na prawdę haut de gamme - zwłaszcza jeśli chodzi o jej wczesne obrazy, to reszta repertuaru dosyć słaba.
Eeee! Tam!!!
Można zobaczyć pereki : porttrety, martwe matury, i pejzaże (właściwie "niby pejzaże"-  bo czy widok z okna pracowni jest pejzażem?)
Nie zniechęcałbym nikogo "recenzją Piotrusia" ;D
Zwłaszcza, że jest obrazów kilka zupełnie nieznanych..
A jeśli Ktoś jest chętny do obcowania z malarstwem tego o kresu to polecam twórczość Ludwika de Laveaux...

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2014, 23:20:45 »
martwe matury, i pejzaże

mnie się nie spodobały, ot co

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2014, 23:39:54 »

martwe matury, i pejzaże

mnie się nie spodobały, ot co
I tak już to jest ze sztuką...

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2014, 00:30:29 »
Widziałem ostatnio głośny ze względu na otrzymane przezeń nagrody i inne jego niewątpliwe sukcesy czarnobiały film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W projekcji uczestniczyłem w dobrym, małym kinie o lekko zatęchłym zapachu (precz z multipleksami), położonym w ciemnej bramie w centrum Łodzi. Na pewno uważam ten tytuł za warty obejrzenia, bezwględnie. Nie jest to może arcydzieło dwudziestolecie, ale z pewnością jeden z najlepszych filmów produkcji krajowej ostatnich lat. Dobry technicznie, w szczególności udany scenograficznie - rzecz dzieje się w PRLu pierwszej połowy lat 60., a do tej epoki mam trochę oko i w filmie zauważyłem tylko jedną czy dwie "wtopy". W dodatku, film nie jest pozbawiony dobrej jakości aspektu muzycznego, na który oprócz oczywistych popularnych piosenek, składa się drobny, acz wyraźny ukłon w stronę polskiej sceny jazzowej tego okresu (w szczególności słyszałem nawiązania do Komedy z okresu muzyki do Noża w wodzie).