Kolejny produkt krajowy warty opisania.
Małe podstawkowce w obudowie zamkniętej, zadebiutowały w 1971 roku i wchodziły w skład zestawów DMTL-202, DSTL-202 i DST.
Produkowane przez dzierżoniowską Diorę w oparciu o przetworniki Tonsil w wykonaniu 8 omowym.
Odpowiedniki o innej impedancji montował Tonsil i Fonica, ale są dość rzadkie , trudno też powiedzieć kto produkował dla nich obudowy.
Klasyczne ZGZ-10 zostały kilka lat później zastąpione przez nowsze, potanione wersje, które nie są warte większej uwagi.
Są to małe podstawkowce ( szerokość 19,5 cm, wysokość 33 cm, głębokość 21cm) o mocy 10W , z obudową typu zamkniętego i w kategorii kolumn najmniejszych i najtańszych (nadal do kupienie bez większego problemu poniżej 150 zł) warte uwagi .
Obudowa wykonana co prawda z paździerza, ale twardego, wysokiej gęstości, łączonego na pióro i pokrytego wysokiej jakości fornirem naturalnym, przednia, ścianka wykonana ze sklejki liściastej.
Całość zachowuje wzorowa sztywność, nic nie dudni, wygląda estetycznie i jest trwała.
Maskownica wykonana ze sklejki liściastej z 2 otworami, ewentualna wymiana tkaniny jest dość łatwa, można także używać sklejki bez tkaniny (np polakierować ją lakierem bezbarwnym), wtedy membrany głośników są odsłonięte, ale całość wygląda estetycznie.
Użyte przetworniki to niskotonowy GDN16/10 z gumowym zawieszeniem, aluminiowym odlewanym koszem i magnesem AlNiCo i stożkowy wysokotonowiec GDW 6,5/1,5.
Obydwa przetworniki są bardzo trwałe i ich uszkodzenia należą do rzadkości.
Zwrotnice też wykonane są dość starannie, w starszych egzemplarzach mamy kondensatory olejowe, w nowszych foliowe, ale dobrej jakości.
Natomiast wytłumienie kolumn, jak i pianka podkładana pod mocowanie głośnika niskotonowego nie wytrzymują próby czasu, właściwie zawsze wymagają wymiany, zamiast pianki podkładanej pod mocowanie woofera można użyć filcu.
Jakość dźwięku która oferują te kolumny, może bez wielkich ochów i achów, ale w swojej kategorii gabarytowej i cenowej jest całkowicie w porządku. Brzmienie zrównoważone, bez świszczenia, dudnienia itp.
ZGZ-10 ze zdjętą maskownicą:
