Autor Wątek: Monitory Tannoy  (Przeczytany 2406 razy)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Monitory Tannoy
« dnia: Listopad 02, 2014, 14:45:53 »
Przez pewien czas miałem w swoim zestawie stereo kolumny głośnikowe Tannoy 631 i postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami co do tych monitorów.
To jest konstrukcja dwudrożna w obudowie typu "bass-reflex", produkowana w Anglii w połowie lat 90. Kolumny są dobrze zaprojektowane i jeżeli chodzi o jakość podzespołów wewnętrznych nie ma się do czego przyczepić - przetwornik niskotonowy wygląda na solidną konstrukcje, zwrotnice są dobrej klasy, wytłumienie też nie jest zrobione byle najtaniej, okablowanie wewnętrzne jest dosyć grube. Słowem - wszystko jest jak powinno być. Obudowa w kształcie graniastosłupa o podstawie trapezu jest dobrze zaprojektowana i wykonana z dosyć gęstej płyty wiórowej. Nie mam pewności co do technologii łączenia poszczególnych ścian, ale nie wykluczone, że to jest w ogóle jeden wygięty arkusz MDFu. Spód i góra kolumny to osadzony rozporowo plastik. Pudła są sztywne i wolne od niepożądanych drgań.

Aspekt wizualny to już niestety inna bajka. Ściany boczne są pokryte niskiej jakości czarną okleiną drewnopodobną, podatną na ścieranie. Spód i góra to plastik z niebiesko-fioletowawym cętkowanym wzorkiem. Od tej strony wieje od opisywanej konstrukcji tanizną i tandetą lat 90.

Brzmienie zestawu jest jednak co najmniej dobre! Całość pasma muzycznego jest odtwarzana właściwie, poza najniższymi częstotliwościami (<40-50Hz) nie brakuje niczego. Góra jest dosyć wyraźna i precyzyjna, kolumny pozwalają na usłyszenie subtelniejszych smaczków perkusyjnych. Zestaw nie jest szczególnie prądożerny, ma efektywność rzędu 89dB. Mój lampowy Fisher z 1963 roku (około 25-30W) nie miał najmniejszego problemu z napędzeniem tych monitorów.

Tannoye kupiłem w cenie 250zł na allegro i uważam to za dobrą cenę. Mając porównanie do kilku innych zestawów głośnikowych, na pewno postawiłbym je wyżej niż polskie ZG-40C/8 czy ZG-886 (znane w wersji eksportowej jako Altus 120). Jeżeli komuś nie przeszkadza strona wizualna - są to na pewno kolumny godne polecenia w cenie do 400zł.