Autor Wątek: Zestawy głośnikowe produkcji krajowej - Tonsil i inne  (Przeczytany 14364 razy)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Zestawy głośnikowe produkcji krajowej - Tonsil i inne
« dnia: Październik 19, 2014, 21:25:06 »
Trudno żeby na tym forum zabrakło tematu o tak popularnych w Polsce zestawach głośnikowych, opartych na przetwornikach ZWG "Tonsil", produkowanych we Wrześni.
Dla wstępnej systematyzacji chronologicznej pozwolę sobie podzielić dzieje zakładu i jego wyrobów na trzy okresy, różniące się jakością i asortymentem produkcji:

1. 1945-1973 - przetworniki własnego projektu, produkowane głównie do urządzeń innych producentów sprzętu
2. 1973-1989 - oparcie produkcji głośników o rozwiązania licencyjne na mocy zakupu licencji od japońskiej firmy Pioneer.
3. 1989 - ? - problemy restrukturyzacyjne, próby konkurencji raz udane raz nie.

Do czynienia miałem z kilkoma jeśli nie z kilkanaściorgiem modelami kolumn głośnikowych produkcji krajowej, z których najbardziej znane i rozpoznawalne są chyba ZG-40C/8 , produkowane w kilku wariacjach na przełomie lat 70. i 80. Jest to zestaw trójdrożny z membraną bierną, w wersji czteroomowej często parowany z popularnymi odbiornikami Radmor 5100 i 5102.

Na plus zestawu zalicza się rzetelnie zaprojektowana zwrotnica. Nienajgorsza jest również obudowa zestawu - niestety paździerzowa, ale wykorzystano materiał o dosyć dużej gęstości - pudło jest masywne, cięższe niż gdyby użyto sklejki. Tył jest wklejony na stałe co zapewnia dobrą sztywność. Wykończenie zależy od okresu produkcji, ale zawsze była to okleina co najwyżej drewnopodobna - bywały lepsze i gorsze, późniejsze z czasów Jaruzelskiego są, mówiąc bez ogródek, ohydne, ale de gustibus non est disputandum.

Głośniki na licencji Pioneera ze szmacianym zawieszeniem mają lekkie, aluminiowe kosze, co zdaje się być krokiem w tył w stosunku do głośników sprzed zakupu japońskiej technologii.

Brzmienie zestawu jest poprawne, choć definitywnie nienadzwyczajne. Kolumny raczej nie męczą, ale najwyższym rejestrom zdecydowanie brakuje klarowności, co jest niestety przywarą powszechnie stosowanego głośnika wysokotonowego GDWK 9/40, później 9/80.

Ogólnie rzecz biorąc, te powszechne kolumny nie zasługują na zepchnięcie w niebyt zarówno jak na wychwalanie pod niebiosa. Ceny rzędu 200 czy nawet 300 złotych zdają się mieć racjonalne uzasadnienie, ich dwukrotności - absolutnie nie.

DarkB

• Sr. Member
Odp: Zestawy głośnikowe produkcji krajowej - Tonsil i inne
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2014, 11:09:12 »
Fajny wątek, liczę na to, że będą kolejne opisy.
Ja mam ZGZ-20/4-H5 (jak będę miał wolną chwilę to coś o nich napiszę) i "nieszczęsne" Altusy 140 ;)

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2014, 22:40:56 »
Były to kolumny o których każdy marzył :)
Ale to co się robiło przy nich "kręcąc gałkami" niech przemilczy historia...
Moim zdaniem (teraz) była to wielka "kupa"... Dudniąca i nie do "dogałkowania" :(

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Diora ZGZ-10
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2014, 15:48:19 »
Kolejny produkt krajowy warty opisania.
Małe podstawkowce w obudowie zamkniętej, zadebiutowały w 1971 roku i wchodziły w skład zestawów DMTL-202, DSTL-202 i DST.
Produkowane przez dzierżoniowską Diorę w oparciu o przetworniki Tonsil w wykonaniu 8 omowym.
Odpowiedniki o innej impedancji montował Tonsil i Fonica, ale są dość rzadkie , trudno też powiedzieć kto produkował dla nich obudowy.
Klasyczne ZGZ-10 zostały kilka lat później zastąpione przez nowsze,  potanione wersje, które nie są warte większej uwagi.

Są to małe podstawkowce ( szerokość 19,5 cm, wysokość 33 cm, głębokość 21cm)  o mocy 10W , z obudową typu zamkniętego  i w kategorii kolumn najmniejszych i najtańszych (nadal do kupienie bez większego problemu poniżej 150 zł) warte uwagi .
Obudowa wykonana co prawda z paździerza, ale twardego, wysokiej gęstości, łączonego na pióro i pokrytego wysokiej jakości fornirem naturalnym, przednia, ścianka wykonana ze sklejki liściastej.
Całość zachowuje wzorowa sztywność, nic nie dudni, wygląda estetycznie i jest trwała.
Maskownica wykonana ze sklejki liściastej z 2 otworami, ewentualna wymiana tkaniny jest dość łatwa, można także używać sklejki bez tkaniny (np polakierować ją lakierem bezbarwnym), wtedy membrany głośników są odsłonięte, ale całość wygląda estetycznie.

Użyte przetworniki to niskotonowy GDN16/10 z gumowym zawieszeniem, aluminiowym odlewanym koszem i magnesem AlNiCo i stożkowy wysokotonowiec GDW 6,5/1,5.
Obydwa przetworniki są bardzo trwałe i ich uszkodzenia należą do rzadkości.

Zwrotnice też wykonane są dość starannie, w starszych egzemplarzach mamy kondensatory olejowe, w nowszych foliowe, ale dobrej jakości.

Natomiast wytłumienie kolumn, jak i pianka podkładana pod mocowanie głośnika niskotonowego nie wytrzymują próby czasu, właściwie zawsze wymagają wymiany, zamiast pianki podkładanej pod mocowanie woofera można użyć filcu.

Jakość dźwięku która oferują te kolumny, może bez wielkich ochów i achów, ale w swojej kategorii gabarytowej i cenowej jest całkowicie w porządku. Brzmienie zrównoważone, bez świszczenia, dudnienia itp.

ZGZ-10 ze zdjętą maskownicą:

Darek

• Full Member
    • .
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2014, 20:06:42 »
ZG60C/1
Takie mialem Niestety to juz historia. Wspaniale kolumny .... a jak graly. Chcialbym kupic takie ponownie. Ktos wie czy mozna jeszcze je gdzies dosac?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2014, 20:09:58 »
Można, wypływają i chodzą często za moim zdaniem głupkowate ceny.
Miałem kolumny z podobnym układem głośników i szału to niestety nie robiło, podobna klasa co ZG40C.
O tyle to dobre, że głośnik niskotonowy ma przyzwoity kobaltowy układ magnetyczny.

edytuję:
http://allegro.pl/unitra-tonsil-zg60c201-idealny-stan-oryginalne-i4704319935.html
myślę, że to tak z dwa razy za dużo

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2014, 21:10:00 »

edytuję:
http://allegro.pl/unitra-tonsil-zg60c201-idealny-stan-oryginalne-i4704319935.html
myślę, że to tak z dwa razy za dużo
A jednak chętny (za 1699 - to tak dla potomności, jak już zniknie aukcja z alle) się znalazł.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2014, 21:43:48 »
Co nie znaczy, że jest to, przynajmniej w moim odczuciu, racjonalna cena  ;)

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2014, 21:57:40 »
A jednak chętny (za 1699 - to tak dla potomności, jak już zniknie aukcja z alle) się znalazł.

Dzięki za obywatelską postawę  :spoko:
I bardzo wszystkich proszę i postawianie na forum wpisów , choć kilka słów , by po kilku miesiącach
jak aukcja wyląduje na allegrowym śmietniku , by było wiadomo o co chodziło  :)

Tak po mojemu to ktoś raczej z sentymentu łyknął w tej kwocie.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2014, 20:52:14 »

Zwrotnica kolumienki Diora ZGZ-10 z początku produkcji, przykład dobrego wykonania i szlachetnych materiałów.

DarkB

• Sr. Member
Zestaw głośnikowy Unitra Tonsil ZGZ-20/4-H5
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2014, 22:55:54 »
ZGZ-20/4-H5 uważany jest za jeden z bardziej udanych zestawów głośnikowych Tonsila. Jest to zestaw dwudrożny, w obudowie zamkniętej (compact). Zbudowany na dwóch głośnikach niskotonowych GDN 16/12 8Ω oraz jednym wysokotonowym  GDWK 9/40 4Ω. Wszystko umieszczone w ładnej, fornirowanej obudowie, z fornirowaną tylną ścianką. Posiadały przymocowane na stałe kable połączeniowe z wtykami WG-2.  Sprzedawane były razem z amplitunerami Diora Elizabeth. Ponoć dostały nawet międzynarodowy znak jakości Q.

Dane techniczne:

Moc znamionowa: 20 VA
Impedancja: 4 Ω
Pasmo przenoszenia: 50÷20000 Hz
Wymiary zestawu: 450x246x226 mm
Pojemność: 16 litrów
Masa: 9 kg

Posiadam taki zestaw, dosłownie wygrzebany ze śmietnika (znaczy uratowany przed zagładą z wysypiska śmieci, ale co ciekawe, oddane tam były zawinięte w folie ochronne), 1977 r. w/g napisów na nalepkach znamionowych, oczywiście po tylu latach konieczna była wymiana górnych zawieszeń membran. Grają w tej chwili u mnie razem z HK 6300, ustawione są na biurku - i przyznam, że całkiem sympatycznie, na pewno jest tzw. scena. Trochę brakuje mi jednak i góry (choć nie aż tak bardzo jak w Fisherach ;) ), i dołu. Wydaje mi się jednak, że mógłbym nazwać dźwięk mianem "zrównoważony". Pewnie fajnie musiały grać w małych blokowych mieszkankach ;)

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2014, 23:03:32 »
I właśnie te zawieszenia to najsłabsza strona tych kolumn.
Zastanawiam się, czy wymiana przetworników na "szmaciane" GD16/15  ( też "Pioneer" ) nie była by zasadna.
Pozyskanie ich z ZG15C to ani jakiś problem, ani tych pobiedzonych ZG15C nie szkoda.

Należy dodać , że z późnymi Elizabetkami, wcześniejsze dostawały nadal  kolumny oparte GD16/10 i GDW16,5/1,5

Stolarka to etap przejściowy pomiędzy ultra solidnymi i eleganckimi ZGZ-11 i ZGZ-10 (wczesne) a totalnym paździerzem i syfem doby Jaruzela.
Już nie ma tego sznytu, ale jeszcze nie jest najgorzej.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2014, 08:22:51 »
Mój teść ma takie kolumny przy swoim zestawie Polonez. Ostatnio chciałem je obejrzeć z ciekawości i może podłączyć u siebie, ale okazało się, że w głośnikach nie ma zawieszeń  :wow:
Teść nawet nie wiedział, że mają tam być, bo je kupił x lat temu w takim stanie. Przez te wszystkie lata słuchał bez zawieszeń. Chyba muszę się nimi zająć.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2014, 08:29:20 »
Mój teść ma takie kolumny przy swoim zestawie Polonez. Ostatnio chciałem je obejrzeć z ciekawości i może podłączyć u siebie, ale okazało się, że w głośnikach nie ma zawieszeń  :wow:
Teść nawet nie wiedział, że mają tam być, bo je kupił x lat temu w takim stanie. Przez te wszystkie lata słuchał bez zawieszeń. Chyba muszę się nimi zająć.
Niekoniecznie musiał je kupić x lat temu w takim stanie. Przez X lat mogły się rozsypać, sądzę, że na koszu jednak są jakieś ślady.
Licz się z tym, że będziesz też musiał wymienić wytłumienie. Nie napisałem wcześniej o tym, ale w moich gąbka, która tam była, rozsypała się w proszek.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 14, 2014, 15:44:53 »
Diora ZGZ-11, pierwsze polskie  ( i jedne z lepszych, jeśli nie najlepsze) polskie kolumny Hi-Fi.
Myślę, że zasługują na odrębny watek:
http://winyle.domek.org/index.php/topic,254.0.html