Autor Wątek: Wzmacniacze i amplitunery tranzystorowe - MONITOR ZAKUPOWY  (Przeczytany 15530 razy)

aste

• Jr. Member
  • **
  • ...Lubie Wąchać Winyl ...
Odp: Wzmacniacze i amplitunery tranzystorowe - MONITOR ZAKUPOWY
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 16, 2015, 13:13:49 »
Moje są identyczne .Podałem przykładowy link aby było widać jakie to są :D

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 16, 2015, 23:50:28 »
Marcinie, ocenianie sprzętu ino po parametrach to jak lizanie loda przez szybę chłodziarki.

Ja od zawsze jestem zwolennikiem odsłuchów, i porównań w oparciu o pewien indywidualny
i subiektywny punkt odniesienia dla zainteresowanego słuchacza.
ALE
Przy kupowaniu sprzętu przez internet nie ma najczęściej takiej możliwości  :(
Dlatego uważam że specyfikacja techniczna jest w takim wypadku pierwszym rodzajem selekcji.
Drugim poziomem selekcji przy kupowaniu przez internet, jest wyszukanie i przeczytanie opinii
innych ludzi o danym sprzęcie.

Odnośnie twoich słów o

ocenianie sprzętu ino po parametrach to jak lizanie loda przez szybę chłodziarki.

To zauważ że ja nie oceniałem, ale porównywałem.
A to jest spora różnica   :chytry:

A stwierdzenie, że kolumny co schodzą do 65Hz "dołu nie mają" to naprawdę, naprawdę leci wiolon.netem .
No nie mają dołu, choćbyś skakał lub przykucał nie mają  :)
Blady bas, owszem , ale nie niski dół co brzmi w żołądku i odbija się w tylnej części czaszki.
Jeśli byłeś kiedyś na kameralnym koncercie jazzowego big bandu , lub na koncercie organowym
to wiesz o czym piszę.

Bo po pierwsze, to nie jest że poniżej 65Hz nie ma nic.
Zgoda w 100%
Właśnie o tym ja piszę ! Tam test właśnie ten dół, to wibrowanie wnętrzności, nie tylko słyszenie
ale i odczuwanie dźwięku, nieomal namacalne  ;)

Po drugie, przykładowo najniższy dźwięk na standardowo nastrojonej gitarze basowej to jakieś 40-45Hz i taka częstlotliwość też raczej zostanie odtworzona przez te F15, chociaż z jakimśtam spadkiem.

Warto podkreślić  "z jakimśtam spadkiem"
Zwyczajowo o ile się nie mylę to pasmo przenoszenia określa się badaniem w którym tłumienie
sygnału wynosi nie mniej jak -3db .
Natężenie dźwięku w Decybelach podawane jest w skali logarytmicznej a nie liniowej,
warto o tym pamiętać !
Więc "jakimś tam spadek" jest bardo dużym spadkiem w porównaniu do liniowego pomiaru
do którego jako ludzie jesteśmy w stanie łatwiej pojmować.
Więc Piotruś nie pieprz głupot, mnie nie nabierzesz, tylko innym zrobisz wodę z mózgu.

Po trzecie, większość dźwięków które w muzyce rzeczywiście odbieramy jako mruczący dół, to jakieś 80-300Hz.

No to inne uszy mamy  :smiech:
A na to rady nie ma  :nie:

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 17, 2015, 00:23:14 »
Warto podkreślić  "z jakimśtam spadkiem"
Zwyczajowo o ile się nie mylę to pasmo przenoszenia określa się badaniem w którym tłumienie
sygnału wynosi nie mniej jak -3db .
Natężenie dźwięku w Decybelach podawane jest w skali logarytmicznej a nie liniowej,
warto o tym pamiętać !
Więc "jakimś tam spadek" jest bardo dużym spadkiem w porównaniu do liniowego pomiaru
do którego jako ludzie jesteśmy w stanie łatwiej pojmować.
Więc Piotruś nie pieprz głupot, mnie nie nabierzesz, tylko innym zrobisz wodę z mózgu.

A dlaczego Ty uważasz, że ten mój "jakiś tam spadek" to mały spadek?
Nie wiem!

Poza tym, bez popatrzenia na charakterystykę to takie gadanie jest bez sensu. Bo to może równie dobrze se być +4dB przy 45Hz, bo na przykład jest przy tej częstotliwości jakiś rezonans. Więc tego basu może nawet być więcej.
Lub może być jakaś górka przy 55Hz, a przy 40 +1dB. No i w pasmo +/- 3dB to się nie załapie, bo górka stanowi odcięcie.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 17, 2015, 01:28:03 »
Piotruś , przestań pieprzyć głupoty!
Po co to robisz !

Ja wiem co słyszę , i mnie nie przekonasz  :)

Może wrzuć na luz ?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 17, 2015, 10:11:26 »
Jeśli mamy podane pasmo użyteczne, bez wykresu charakterystyki, a nawet bez podania dopuszczalnej odchyłki, bądź ( w przypadku wzmacniaczy) dopuszczalnej zawartości zniekształceń, to tymi danymi sobie możemy d.. podetrzeć, no chyba, ze jedna kolumna podaje 100Hz, a druga 40Hz, to powiedzmy, że może to o jakiejś różnicy świadczyć.
Trzeba pamiętać o różnicy wynikającej z konstrukcji obudowy. OZ z pasmem do 60Hz ( przy dopuszczalnym spadku -3dB) lepiej odtworzy dźwięki o częstotliwości 40Hz niż obudowa BR , która według nawet tej samej normy ma pasmo do 50Hz, bo poniżej leci wszystko na łeb, na szyję
W przypadku większości sprzętu, konstrukcje firm japońskich i amerykańskich zwykle podają dużo bardziej optymistyczne dane, niż europejskich (LEAK).

I nadal nie wiemy w jakim pokoju kolega aste słucha muzyki i czy mamy w związku z tym o co kruszyć kopie.

Kontrabas na koncercie to nadal 40Hz, na odbiór głębi basu największy wpływ ma akustyka pomieszczenia i co niestety często ma miejsce, ze przy nagłaśnianiu koncertów podbija się bas ( okropna moda), bo ludziom się ta "głębia" podoba, co nie może stanowić punktu odniesienia w aspekcie oceny wierności odtwarzania.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 17, 2015, 10:36:15 »
Piotruś , przestań pieprzyć głupoty!
Po co to robisz !

Ja wiem co słyszę , i mnie nie przekonasz  :)

Może wrzuć na luz ?

Albo dyskutujemy albo się wyzywamy.
W dyskusji na argumenty opononenta odpowiada się kontrargumentami, obala jego tezy, a nie rzuca hasłami o pieprzeniu głupot. Więc jeśli ktoś powinien wyluzować, to Ty, bo ja tego, co piszę nigdy nie biorę za jakiś punkt honoru.

Ponadto, my mówimy o danych technicznych i o sposobie ich podawania, a nie o tym, co Ty słyszysz czy nie.

I przy okazji, spójrz na dane techniczne swojego zestawu i nam je podaj...

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 18, 2015, 01:04:22 »
A dlaczego Ty uważasz, że ten mój "jakiś tam spadek" to mały spadek?
Nie wiem!

To kwestia doboru słów przez Ciebie, jeśli byś napisał "duży" lub "znaczny" spadek
to by było jasne, ale określenie "jakiś tam spadek" odczytuję jako mały-nie istotny.
Jakieś tam pieniądze zgubiłem  , nie dbam o to, bo to drobne były !
Rozumiesz różnicę ?
Chcesz być zrozumiany pisz wyraźnie !

Jeśli mamy podane pasmo użyteczne, bez wykresu charakterystyki, a nawet bez podania dopuszczalnej odchyłki, bądź ( w przypadku wzmacniaczy) dopuszczalnej zawartości zniekształceń, to tymi danymi sobie możemy d.. podetrzeć

W końcu ktoś coś mądrego napisał  :)
Mnie bardzo brakuje wykresu charakterystyki w specyfikacji sprzętu, rzadko się zdarza,
a jest to bardzo wartościowa rzecz w ocenie sprzętu na odległość.

Trzeba pamiętać o różnicy wynikającej z konstrukcji obudowy. OZ z pasmem do 60Hz ( przy dopuszczalnym spadku -3dB) lepiej odtworzy dźwięki o częstotliwości 40Hz niż obudowa BR , która według nawet tej samej normy ma pasmo do 50Hz, bo poniżej leci wszystko na łeb, na szyję

No ale my tu o wzmacniaczu, a nie kolumnach głównie  :co?:
Choć o kolumnach też było, ale pobocznie  :fiu:

I nadal nie wiemy w jakim pokoju kolega aste słucha muzyki i czy mamy w związku z tym o co kruszyć kopie.

Piotrek , jesteś wielki  :piwo:
Wiadomo że pomieszczenie ma kolosalny wpływ na odsłuch, i warto o tym pamiętać,
Nawet nie samo pomieszczenie, ale samo rozmieszczenie  kolumn w pomieszczeniu ma wpływ na bas !
Zagadnienie może nie jest zbyt obszerne, ale może w innym temacie  :co?:

Kontrabas na koncercie to nadal 40Hz, na odbiór głębi basu największy wpływ ma akustyka pomieszczenia i co niestety często ma miejsce, ze przy nagłaśnianiu koncertów podbija się bas ( okropna moda), bo ludziom się ta "głębia" podoba, co nie może stanowić punktu odniesienia w aspekcie oceny wierności odtwarzania.

Czy kontrabas w realu daje 40Hz czy 30 Hz, to jest rzecz względna z punktu słuchacza.
Mnie bardziej interesuje żeby ten kontrabas z koncertu live,
zagościł u mnie w domu z płyty.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 18, 2015, 09:21:35 »
"Mnie bardziej interesuje żeby ten kontrabas z koncertu live, "
Czy mówisz o koncercie z nagłośnieniem czy nie?
Jeśli tak to czy na pewno dobrym?

Jeśli o naturalnym brzmieniu kontrabasu to się zgodzę, a jeśli o tym jak często niestety brzmi na koncercie to uchowaj od tego w domu.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member

chrzan49

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 25, 2016, 21:53:50 »
Kolego Marcinie.Zamiast upierać sie przy sprawach o których masz pojęcie blade,zrozum co Piotrowie do Ciebie i nie tylko piszą. Sala koncertowa to nie pokój a do tego dochodzi sposób rejestracji koncertu.I cudów nie ma.Obecnie robione nagrania to porażka realizatorów  plus kompresja cyfrowa.Nie da się sluchać.
Zanim sie zacznie dyskutowac o basach czy sopranach warto zbadac sobie słuch.Czasami przykro się możemy rozczarować.
Owszem i tu sie zgadzma że prawie 50 czy 40 lat temu firmy podawały uczciwsze parametry ale już majstrowały marketingowo wypisując czasami bzdury wierutne.Jak obecnie telewizor 400 Hz czego kupujacy i tak nie rozumie ale wie że 400 lepsze od 200.
Pozdrawiam Tomasz
PS W audio od 1962 roku.

bolo_senior

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 26, 2016, 21:31:17 »
Właśnie sobie słuch zbadałem  ???  (badania okresowe),  więc mogę już pytać  :zeby: .

W sumie pytanie na czasie.

Jle analogu jest w analogu (vinylu)  ?
Czy tyle samo co co mleka w serze ?
Czy może aż tyle co  cukru w Coli ?
I jak ustawić w mikrofalówce 33 1/3 obrotów jak nie ma pitch-a , czy jak wstawiam mało to powinienem ustawiać 45 obrotów  ?