Autor Wątek: Czy radio musi być cyfrowe?  (Przeczytany 5984 razy)

DarkB

• Sr. Member
Czy radio musi być cyfrowe?
« dnia: Lipiec 30, 2014, 12:42:23 »
Ponoć nie ma odwrotu ... :(

Nie po to k... kupiłem sobie iluśtamletni tuner z ówczesnej wysokiej półki, żebym nie miał jak z niego korzystać ....

Czy poza możliwością sprzedania licencji większej liczbie nadawców są jakieś wymierne korzyści z cyfrowej radiofonii?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Czy radio musi być cyfrowe?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2014, 13:05:11 »
"Czy poza możliwością sprzedania licencji większej liczbie nadawców"

Póki co to mamy nie wykorzystaną większą część zakresów fal średnich i krótkich, więc argument słabo do mnie przemawia, szczególnie zważywszy na jakość dźwięku emitowanego przez większość prywaciarskich stacji FM.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2014, 14:29:59 »
Mam nadzieję, że to nie przejdzie. To nie jest kwestia dokupienia dekodera przez użytkowników, tylko wymiany całego sprzętu. Miliony odbiorników musiałyby trafić na śmietnik.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2014, 14:39:17 »
Też mam takie zdanie jak Kuba, tylko wkurza mnie dziennikarstwo prezentowane w podlinkowanym artykule, z którego wynika, że opór stawiają przede wszystkim nadawcy, a o milionach użytkowników - czy im się by to spodobało czy nie - to już nie ma ani słowa.
I o ile faktycznie osobiście odczułem korzyści wynikające z przejścia na telewizję cyfrową, to jakoś w ogóle nie mogę sobie ich wyobrazić w przypadku radiofonii cyfrowej, nie wspominając własnie o bezużyteczności dotychczasowych odbiorników :angry:

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2014, 15:01:26 »
Na szczęście dużo nie wydałem na mój piękny tuner...ale jestem zdecydowanie na NIE.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2014, 15:05:01 »
Przerażają mnie te informacje.

O ile w wypadku telewizji, rzeczywiście ma to jakiś sens, zauważalny nawet dla kompletnych laików, o tyle z radiem to przecież zupełna kpina. Mało który odbiorca popiera inicjatywę - ja nie zauważyłem żadnych zdecydowanie pozytywnych komentarzy (nie znaczy to, że w ogóle takich nie ma), co najwyżej "niech robią co chcą, mnie to guzik obchodzi".

Ile jest sprawnych radioodbiorników w Polsce? Milion spokojnie, a biorąc pod uwagę odbiorniki samochodowe to pewnie dużo więcej. I to nagle miałoby być zupełnie bezużyteczne? Albo wymagać przystawek znacznie przewyższających wartość przeciętnego radia? To jest wizja apokaliptyczna. Milion radiów na śmietniku - co to kogo obchodzi, ważne, że zakazali tradycyjnych żarówek w imię postępu i 5x droższych energooszczędnych, które padają po miesiącu-dwóch tak samo jak klasyczne po 1,50zł.

Ponadto poziom reprezentowany przez większość stacji komercyjnych - nie tylko w zakresie nadawanego materiału, ale też jakości dźwięku - jest przerażająco denny. Tego się nie da słuchać. Ba, jak dla mnie to i PR1 i PR3 ledwo dają się słuchać, z Jedynką jest co raz gorzej, bo Trójka wielu ludziom może nadal odpowiadać. Jednak reklamy suplementów diety na hemoroidy, problemy z erekcją, wypadające włosy oraz agresywne dżingle sklepów RTV-AGD wzbudzają we mnie żądzę krwi. Jak to ma tak postępować, to proszę bardzo, kasujcie sobie co tylko chcecie, tylko zostawcie mi PR2 i nie będę płakał.

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2014, 15:19:39 »
Ile jest sprawnych radioodbiorników w Polsce? Milion spokojnie, a biorąc pod uwagę odbiorniki samochodowe to pewnie dużo więcej.
Oj, chyba jedno zero Ci się zgubiło, a i co do tej cyferki z przodu nie byłbym pewien. U mnie w domu, w czteroosobowej rodzinie są co najmniej 4, nie licząc tego co jest w komórkach, plus w samochodach. A mamy w sumie coś koło 40 milionów Polaków, więc tak spokojnie mz jest z 20-30 milionów tych radioodbiorników :D

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 30, 2014, 15:43:38 »
W mojej rodzinie i wśród bliższych znajomych  średnia jest powyżej 2 sprawnych  radioodbiorników na osobę.

Robert007Lenert

• Hero Member
    • LOS AGENTOS
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2014, 15:43:56 »
Jak oficjalne stacje zejdą z eteru, to se powołam do życia stacje na ukfie. Jeśli cyfryzaja nastąp,i to się skonczą koncesje na ukf... to może być szansa dla niezależnych.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2014, 16:21:46 »
Tylko czy cyfrowe transmisje nie będą wykorzystywać pasma UKF?

joujoujou

• Jr. Member
  • **
.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 31, 2014, 13:56:43 »
Nie panikowałbym.

Patrząc na to jak postępuje cyfryzacja radia w Europie skłonny jestem zaryzykować tezę, że potrwa to jeszcze jakieś -naście lat.

I nawet jak już do tego dojdzie, nie będę żałował, bo nie ma czego - od lat (dziesięciu mniej więcej) nie słucham radia wcale a wcale.

To  oczywiście moje subiektywne zdanie i nawet nie myślę o tym, by kogokolwiek do niego przekonywać. :P

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 31, 2014, 15:17:01 »
PR2 było by szkoda, dużo fajnej muzyki nadają.

chrzan49

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 19, 2015, 18:53:39 »
Witam.Wątek nieco się zestarzal ale dodam swoje 3 grosze.Jestem zatwardziałym analogowcem i wiem dlaczego.Niestety z koniem się nie kopiemy.Digital będzie oby jak najpóźniej czy sie nam podoba czy nie.
To jest platforma reklamowa a nie radio i co z tego że bedzie 300 stacji nadających sieczkę przetykaną commercials?Radio dla mnie to reportaż ,teratr czy wywiady.Komercyjne to komputer +kompresja oraz nadajnik.Cięcie kosztów przy skórze.Żyją z reklam.Argumenty że trzeba będzie coś wyrzucić nie warte dyskusji bo co roku wyrzucamy miliony sprzetu bo tak zrobiony aby żył krotko.O ile jakośc TV znacznie przewyższa analog (o treści nie rozmawiam bo to samo co w Radio) to technicznie przekaz radiowy jest fatalny z powodu kompreski oraz powiekszającycgh sie zakłóceń.Na MW praktycznie nie ma czego słuchać (ech gdzie Radio Luxembourg ) poza interferencjami.Na SW tez się zrobiło ubogo a było czego sluchać nockami.
Pozdrawiam Tomasz
PS Żal Magicznych oczek i pieknych skal a displeye do kosza.