Autor Wątek: Okablowanie sygnałowe gramofonu  (Przeczytany 5995 razy)

Kuba

• Sr. Member
Okablowanie sygnałowe gramofonu
« dnia: Czerwiec 24, 2014, 22:01:47 »
Wykorzystując wolne chwile podczas urlopu, wykonałem ostatnio nowe okablowanie do mojego gramofonu.
Postanowiłem usunąć punkt lutowniczy pomiędzy kablem sygnałowym a kabelkami w ramieniu.

W tym celu uplotłem kabelki z drucików nawojowych z miedzi DNE (10 odcinków 005 i 4 odcinki 008) o długości 120cm każdy. Następnie wsadziłem je do koszulek teflonowych 0,5 mm o długości 80 cm. Wolne odcinki 40 cm wciągnąłem do ramienia, natomiast część w koszulkach teflonowych skręciłem dodatkowo wkrętarką i owinąłem izolacją teflonową (biały teflon hydrauliczny). Zawiniętą część kabla wciągnąłem w ekran wraz z izolacją z kabla mikrofonowego, z którego wyciągnąłem oryginalne przewody sygnałowe. Dzięki temu, jedyne punkty lutownicze to te w gnieździe koszyka i te we wtyczce.

Ponieważ w gramofonie i wzmacniaczu mam złącza DIN-5, postanowiłem wykorzystać wolny bolec i zrobić przewód z oddzieloną masą gramofonu, czyli inaczej niż ma to zazwyczaj miejsce w takich przewodach. Masy sygnałowe idą przewodami w środku, natomiast masa gramofonu idzie ekranem kabla i jest podpięta pod skrajny bolec, który normalnie nie jest używany. We wzmacniaczu zrobiłem dla tego bolca mostek do masy. Dzięki temu, w jednej wtyczce mam osobno pociągniętą masę sygnałową i masę gramofonu.

Efekt jest bardzo zadowalający, ponieważ udało się uzyskać minimalną pojemność przewodu oraz usunąć wszystkie zbędne punkty lutownicze na drodze sygnału.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Okablowanie sygnałowe gramofonu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2014, 22:07:46 »
A róznice słychac, czy tylko taka sztuka dla sztuki?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2014, 22:20:24 »
Ja myślę, że warto. Im mniejsza pojemność kabla, tym lepiej dla wkładki, bo gra bardziej wyrównanym pasmem. Na pewno można rozważyć taki zabieg jak się chce słuchać w kwadrofonii.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2014, 23:33:36 »
Ja myślę, że warto. Im mniejsza pojemność kabla, tym lepiej dla wkładki, bo gra bardziej wyrównanym pasmem. Na pewno można rozważyć taki zabieg jak się chce słuchać w kwadrofonii.

Frapowałoby mnie jednak, czy zmniejszenie pojemności nie byłoby w niektórych przypadkach (głównie starszych wkładek) działaniem wbrew zamysłowi inżynierskiemu, który mógł uzwględniać większe pojemności przy projektowaniu przetwornika.

Czy te obecne spostrzeżenia dotyczą Shure'a M75, o którym pisałeś?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2014, 00:27:48 »
A po co rozdzielać masy we wtyku DIN, skoro i tak zaraz w radiu się połączą?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2014, 10:03:38 »
Frapowałoby mnie jednak, czy zmniejszenie pojemności nie byłoby w niektórych przypadkach (głównie starszych wkładek) działaniem wbrew zamysłowi inżynierskiemu, który mógł uzwględniać większe pojemności przy projektowaniu przetwornika.

Czy te obecne spostrzeżenia dotyczą Shure'a M75, o którym pisałeś?

Słuchałem tej wkładki już na zmienionych kablach (a te co miałem wcześniej też miały niewielką pojemność), i zasadniczo jej brzmienie nijak się ma do tego co zazwyczaj jest w opisach. Żadna część pasma nie jest zbytnio eksponowana. Blisko jej do mojego Ortofona. Różnice są głównie słyszalne w dole pasma, bo w porównaniu do 2M Red jest nieco mocniejsze. Brzmienie jest bardzo przyjemne. Różnice które są dla mnie wyraźnie słyszalne dotyczą raczej samej sceny muzycznej. Na Ortofonie jest szeroko i dosyć płytko. Z kolei Shure gra węziej, ale za to z większą głębią, co mi bardziej odpowiada. Podejrzewam, że jak założę eliptyka od Jico, to się to jeszcze zmieni.

A po co rozdzielać masy we wtyku DIN, skoro i tak zaraz w radiu się połączą?

Bo pojemność przewodu w układzie żyła-żyła, jest mniejsza niż w układzie żyła-ekran.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2014, 17:05:37 »
"Żadna część pasma nie jest zbytnio eksponowana."
A kto pisał, że jest?
Te mity o Szurach walących basem?
Nie wiem skąd sie one wzięły.
"Bo pojemność przewodu w układzie żyła-żyła, jest mniejsza niż w układzie żyła-ekran. "
Ok prowadzisz osobno, ale co za różnica czy będą połączone we wtyku , czy w gnieździe wewnątrz radia?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2014, 20:23:04 »
co za różnica czy będą połączone we wtyku , czy w gnieździe wewnątrz radia?

Trudno mi powiedzieć. Masa sygnałowa wchodzi razem z sygnałem, a masa gramofonu jest bezpośrednio spięta z masą wzmaka. Na pewno nie jest od tego gorzej, a ja mam spokój umysłu. Trzeba by Ahai spytać, dlaczego tak jest lepiej.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2014, 20:27:30 »
A przypadkiem gniazdo radia nie jest odrazu umaszone ?
Jak to tam wygląda?
Bo można też puszczać masę gramofonu żyłą razem z sygnałem  , a ekran umaszać jednostronnie przy wtykach.
A Ahaja momentami traci kontakt z rzeczywistością...
Spokój umysłu ważna rzecz, ale ja chyba jestem za leniwy...

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2014, 20:51:46 »
Nie wydaje mi się, bo jest osobno podpięta masa wzmacniacza do obudowy gniazda, a płytka z gniazdami jest ekranowana blaszką.