Autor Wątek: Co to za gramofon?  (Przeczytany 2423 razy)

Robert007Lenert

• Hero Member
    • LOS AGENTOS
Co to za gramofon?
« dnia: Lipiec 24, 2014, 01:14:00 »
Dzisiaj obejrzałem ten film:
W mojej opinii obraz znakomity z muzyka przepięknej urody. Ale tutaj nie o tym. Sam poczatek obrazu ( i podlikowanego zwiastuna) rozpoczyna sie od kadru gramofonu ( ta maszyna pojawia się jeszcze kilka razy w filmie)... no i nie bardzo wiem co to jest. Ktoś rozpoznaje model?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: Co to za gramofon?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 24, 2014, 10:27:18 »
Któryś z Zenithów COBRA-MATIC:

Falon

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 24, 2014, 11:25:35 »
Co to jest to sive ramie?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 24, 2014, 12:35:36 »
@Piotruś, ten z filmu wygląda na starszy, ten na obrazku nowszy, oparty o technologię Voice of Music
@Falon :o
Rany boskie!  Rzecz zdawało by się taka oczywista...przynajmniej dla winylomaniaków.
;)
Tak zwane nadramię, element powszechny w większości zmieniarek, stabilizuje płyty na szpindlu i jednocześnie opadając po zrzuceniu przez automat ostaniej płyty przestawia mechanizm , tak że ostatni cykl pracy jest zakończony wyłączeniem gramofonu , a nie ustawieniem z powrotem na poczatku płyty.
Przy odtwarzaniu pojedynczych płyt w wielu gramofonach możemy  manipulując nadramieniem wybra tryb pracy: auto stop, albo repeat.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2014, 14:00:22 »
@Piotruś, ten z filmu wygląda na starszy, ten na obrazku nowszy, oparty o technologię Voice of Music

No tak, ich było z pincet modeli, ale to na pewno jakiś Zenith z tej serii.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 24, 2014, 15:11:40 »
"Cobra matic" to właściwie wszystkie automaty z ramionami typu "Cobra", starsze z wkładkami w postaci modulatora FM, nowsze z konwencjonalnymi przetwornikami.

W nowszych Zenithach, z lat 60. już był fajny patent ze składanym pogrubiaczem szpindla, który w pozycji złożonej chował się we wgłębienia w talerzu.

Robert007Lenert

• Hero Member
    • LOS AGENTOS
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2014, 16:21:41 »
" z wkładkami w postaci modulatora FM
Możesz coś więcej na ten temat, bo mnie zaintrygowało. No i dzięki za naprowadzenie... tak mi świtało, że może  Zenith, ale nie byłem pewny.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2014, 16:40:43 »
W "radiu" masz generator częstotliwości nośnej, która jest doprowadzano do wkładki pracującej jako modulator, a zmodulowany sygnał jest podawany do głowicy FM odbiornika radiowego.
To rozwiązanie było stosowane głównie w radiogramofonach, czasem w gramofonach ze wzmacniaczem ( i z konieczności sekcją wysokich częstotliwości, ale okrojoną względem radiogramofonu).