Autor Wątek: Wzmacniacz lampowy Braun CSV13  (Przeczytany 32989 razy)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
Odp: Wzmacniacz lampowy Braun CSV13
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 30, 2015, 13:37:52 »
No to wypalona.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 30, 2015, 19:03:58 »
Dostałem dzisiaj przesyłkę z kondensatorami k40u-9 0,1uF/630V. Zaraz zabieram się za montaż.

EDIT: Gra :)

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 30, 2015, 23:05:26 »
Czy zaobserwowaliście może w swoich wzmacniaczach zmianę dźwięku wraz ze zmianą ustawienia prądu spoczynkowego?

U siebie mam widełki 18-24mA i mam wrażenie, że ten dźwięk się delikatnie zmienia.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 30, 2015, 23:22:49 »
Co rozumiesz przez "widełki"?

Tak, dźwięk się zmienia wraz ze zmianą ustawienia prądu spoczynkowego, zmienia się punkt pracy lampy i moc wzmacniacza.
Nie baw się tym za bardzo, bo to najkrytyczniejszy parametr pracy lampy.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 31, 2015, 08:29:18 »
Co rozumiesz przez "widełki"?

Zalecane ustawienie jest w takim zakresie. Tzn. wiadomo, że wszystkie cztery lampy powinny mieć taki sam prąd, ale ogólna wartość powinna się mieścić w tym zakresie.

Przy 18mA mi się najbardziej podoba.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 31, 2015, 11:56:55 »
No to wszystko gra.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 21, 2016, 00:05:26 »
Pora na krótkie podsumowanie po remoncie.
Ostatecznie zakres wykonanych czynności wygląda tak:

• Wymiana selenowych mostków graetza na współczesne krzemowe
  • Wymiana potencjometrów montażowych
  • Wymiana dużych elektrolitów wysokonapięciowych w zasilaczu
  • Wymiana pozostałych elektrolitów
  • Wymiana zgnitych kondensatorów sprzęgających (PIO) na radzieckie k40u9
  • Wymiana kondensatorów foliowych w końcówce mocy na kondensatory polipropylenowe Mundorf EVO
  • Zastąpienie kondensatorów 47nF w torze sygnału kondensatorami 100nF i 220nF
  • Dostosowanie sekcji przedwzmacniacza gramofonowego do krzywej RIAA
  • Wymiana rezystorów sygnałowych w preampie na Vishay/Dale i w końcówce mocy na Kiwame
  • Modyfikacja dzielników napięcia na wejściach sygnałowych w celu dostosowania ich do mocniejszego sygnału ze współczesnych urządzeń audio
  • Usunięcie filtra loudness i "logarytmizacja" liniowego potencjometru głośności za pomocą rezystorów 100k
  • Montaż filtra składowej stałej (DC Blocker)
  • Montaż rezystorów precyzyjnych 1R pomiędzy katodą a masą każdej z lamp mocy, w celu pomiaru i regulacji prądu spoczynkowego
  • Zwiększenie pojemności kondensatorów w torze sygnałowym i w końcówce mocy z 47nF do 100nF (w sekcji przedwzmacniacza użyłem kondensatorów wylutowanych z końcówki mocy)
  • Zwiększenie woltażu pozostałych kondensatorów 47nF (użyłem kondensatorów wylutowanych z końcówki mocy)
  • Montaż  zielonej żarówki LED w miejsce zwykłej żarówki sygnalizującej pracę urządzenia
  • Mycie, konserwacja, smarowanie
  • Regeneracja gałek potencjometrów (namalowałem farbą modelarską nowe kreski)
  • Wymiana lamp mocy (EL84) i lamp w przedwzmacniaczu (ECC83)

Chyba tyle. Rozważam jeszcze montaż nowych transformatorów wyjściowych o lepszych parametrach, wykonywanych współcześnie przez firmę Welter Electronic na podstawie oryginalnych danych producenta. Ale to kiedyś.

Jeszcze trochę zdjęć:

Widok od spodu:

Widoczne nowe mostki, rezystory przy lampach, filtr składowej stałej (w dolnym prawym rogu)

Widok od góry (jeszcze z kondensatorami Miflex):

Widoczne nowe kondensatory wysokonapięciowe, nowe kondensatory sprzęgające, nowe kondensatory elektrolityczne, wymienione rezystory itd.

Zbliżenie na sekcję przedwzmacniacza:

Zbliżenie na końcówkę mocy:

Schemat wzmacniacza. Ważny dla egzemplarzy o numerze seryjnym większym niż 6501. Poprawiłem wartości i oznaczenia kilku elementów - zgodnie ze stanem fabrycznym.

Schemat wzmacniacza po modernizacji:

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 21, 2016, 14:34:28 »
Chyba tyle. Rozważam jeszcze montaż nowych transformatorów wyjściowych o lepszych parametrach, wykonywanych współcześnie przez firmę Welter Electronic na podstawie oryginalnych danych producenta. Ale to kiedyś.

Nie no weź...

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 21, 2016, 14:57:26 »
Nie no weź...

Mają takie same wymiary jak oryginalne, ale mają pasmo przenoszenia 20Hz-30kHz -0.5dB (W oryginalnych -3dB)
Na razie nie będę w nie inwestował, bo wzmacniacz gra świetnie z fabrycznymi. Ale kiedyś pewnie kupię, choćby po to, żeby mieć drugi komplet w razie W.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 21, 2016, 18:23:19 »
A po co ci 30kHz? Do hipnotyzowania psów?

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 21, 2016, 19:03:07 »
A po co ci 30kHz? Do hipnotyzowania psów?

30kHz mi po nic, ale 20Hz ze spadkiem 0,5dB z chęcią przyjmę. Na dole pasma to już jest słyszalna różnica.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 21, 2016, 22:58:05 »
30kHz mi po nic, ale 20Hz ze spadkiem 0,5dB z chęcią przyjmę. Na dole pasma to już jest słyszalna różnica.

:taktak:    :spoko:

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 22, 2016, 00:13:02 »
A moim zdaniem...
wymiana transformatorów głośnikowych we wzmacniaczu tak starym odbierze mu tożsamość, gdyż transformatory te są najważniejszym elementem każdego wzmacniacza lampowego. To już nie będzie Braun CSV13, tylko "coś na bazie".

To i tak będzie kosztować bardzo dużo, a ewentualna poprawa osiągów będzie według mnie nieopłacalna. Kolumny też byś poprzerabiał żeby miały płaskie 20-20?
Już lepiej zainteresować się innym wzmacniaczem o lepszych osiągach.

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 22, 2016, 09:48:58 »
To już nie będzie Braun CSV13

Jak nie, jak tak :)
Trochę się z wami droczę. Akurat te trafa są robione konkretnie do tego wzmacniacza, z uwzględnieniem wszystkich jego charakterystyk. Robi to jedna firma w Niemczech, która robi głównie trafa do wzmacniaczy lampowych (w tym do wielu innych modeli vintage). A to, że przy okazji zastosowania nowszych procesów produkcyjnych (Uzwojenia izolowane od siebie, trafa impregnowane próżniowo) wyszło im nieco lepsze trafo, to jest raczej efekt poboczny  ;)
Decyzję i tak podejmę gdzieś na wiosnę, o ile w ogóle.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 23, 2016, 00:25:13 »
To i tak będzie kosztować bardzo dużo, a ewentualna poprawa osiągów będzie według mnie nieopłacalna. Kolumny też byś poprzerabiał żeby miały płaskie 20-20?
Już lepiej zainteresować się innym wzmacniaczem o lepszych osiągach.

Jest takie fajne słowo "hobby" , za Wikipedią:

czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

;)

Trochę się z wami droczę.

Podziwiam cierpliwość !
Naprawdę uważam że jesteś Kuba I Wielki  :)