Muzyka, winyle i gramofony > Muzyka na winylu

Wifon 1978-1991 - nalepki, logo, matryce, datowanie wydań

(1/2) > >>

DarkB:
Historia Wifonu jest stosunkowo krótka, stąd i niewiele wariantów nalepek i logo się pojawiło.

Logo od początku składało się z napisu "wifon", pod którym znajdował się numer katalogowy, a jeszcze niżej charakterystyczna literka "W" wpisana we współcentryczne okręgi. W późniejszym czasie, chyba gdzieś tak około 1980 r. (do sprawdzenia) poniżej pojawił się napis PRiTV, Rzadko, ale zdarzało się, że logo było obramowane.

Jeśli chodzi o warianty nalepek (mam namyśli LP), to w zasadzie wyszukałem jak na razie 3:
1. Na początku był to duży napis "wifon" umieszczony centralnie powyżej otworu na szpindel. maleńka charakterystyczna literka "W" w okręgach znajdowała się w dolnej części nalepki, w zasadzie na jej pierścieniu, te nalepki znane mi są w kolorach czerwonym i kremowym.
2. W 1980 r. napis "wifon" zmalał i przemieścił się na lewą stronę nalepki, lekko powyżej otworu na szpindel, znaczek "W" pozostał niezmieniony. Również te nalepki znane mi są w jedynie kolorach czerwonym i kremowym.
3. W/g moich obserwacji, w 1981 r., znaczek "W" powędrował nad szpindel, w centralne miejsce, gdzie zastąpił znajdujący się tam w pierwszych wersjach nalepek napis "wifon", który nie zniknął, tylko przeniósł się jeszcze wyżej i zmienił w kontury liter. Nastąpiła większa dowolność kolorystyczna nalepek: na pewno czerwone (w różnych odcieniach), ciemno żółte, zielone, kremowe, wydaje mi się, że były też granatowe, niebieskie i czarne, ale muszę to jeszcze sprawdzić.

Ciekawostka dla mnie jest, że na etykietach Wifonu od początku jako stowarzyszenie ochrony praw autorskich funkcjonował ZAIKS (który na etykietach Polskich Nagrań, Pronitu czy Veritonu znalazł się dopiero w latach 1984/1985). Związki z Polskim Radiem i Telewizją zaznacza obecny od samego początku na etykietach napis PRiTV (w logo od 1980/1981 r.).

DarkB:
Przeglądając płyty trafiłem na dość ciekawy - tzn. niespotkany dotąd przeze mnie numer matrycy
Otóż płyta Krystyna Prońko - 1980 - LP-014 ma:
Na stronie A
- na wewnętrznym pierścieniu wykonany stemplem napis LP-014A
- na pierścieniu zewnętrznym wyryte odręcznie Lt-B-II a dalej nastemplowany numer 76. 25 453 - 01 - 1, ale już inną czcionką niż napis na pierścieniu wewnętrznym
Na stronie B
- na wewnętrznym pierścieniu wykonany stemplem napis LP-014B
- na pierścieniu zewnętrznym wyryte odręcznie Lt-B-II a dalej nastemplowany numer 76. 25 453 - 01 - 2 (podobnie jak na A, inna czcionka niż na pierścieniu wewnętrznym).

Dodam, że okładka jest wykonana z bardzo grubego kartonu (mam jakieś wydania kubańskie, które mają podobny karton użyty do wykonania okładek - czyżby ta płyta była wykonana na Kubie? a może w innym demoludzie?).

Piotrek:
Blado kremowe labele wskazują na tłoczenie w Polsce.
Wifonów nie spotkałem innych tłoczeń niż polskie i radzieckie

DarkB:
Ale te numery matryc? Nie są typowe dla polskich tłoczeń ...

DarkB:
A teraz nietypowa nalepka (label). Pomimo, że płyta z 1985 r (Baden Baden - "You Are The One"), to na etykiecie nie ma logo Wifonu, jest tylko napis, za to pojawił się też Pronit. Na pierwszej stronie okładki widnieje logo Pronitu (oczywiście oprócz tradycyjnego logo Wifonu z numerem katalogowym i PRiTV, ale poza tym okładce nie ma żadnej informacji o roli Pronitu w wydaniu tej płyty.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej