Autor Wątek: Przeróbka wkładek typ Dual na 1/2 cala  (Przeczytany 7348 razy)

Marcin

• Admin
  • Hero Member
Przeróbka wkładek typ Dual na 1/2 cala
« dnia: Lipiec 05, 2014, 20:44:03 »
Temat może się przyda komuś komu wpadła darmo wkładka w Dualowskim mocowaniu  :)

<-- Shure M91 -->

Nabyłem kiedyś taką wkładkę w pół koszyku dualowskim.

Trzeba wypchnąć wkładkę z "klipsa" , zostaje to :

Jak ktoś ma gramofon z regulacją wysokości ramienia to może wykorzystać biały plastik jako adapter pod koszyczek 1/2 cala.
Ale ja nie mam  :)    Więc

Zrobiłem szablon "stopki" mocującej wkładkę w koszyku,
wygodnie jest go kleić do elementu obrabianego jakimś klejem na bazie spirytusu,
nie odpadnie w trakcie znęcania się , znaczy obróbki :)
a potem łatwo usunąć jagodzianką na kościach (denaturat).

Potem przyszlifowałem plastik trzymający wkładkę, tu ważne jest nie spieszyć się,
pilnik łatwo zbiera plastik i można przesadzić, a trzeba mieć zapas na wyrównanie.
Ja drę na żywioł do 50% planowanego wymiaru a potem kilka lekkich pociągnięć pilnika
i kontrola czy jest równo. W tym etapie pośpiech jest wyjątkowo nie wskazany ;)

Wkładka z trzymającym plastikiem ma nieregularny kształt , warto więc wytrasować
sobie linie odniesienia (równoległe z górną krawędzią) , bez tego nie widzę możliwości
poprawnego zeszlifowania plastiku by nie naruszyć geometrii całego układu.
Ja zastosowałem linijkę i nożyk introligatorski, można też przylepić taśmę , byle równolegle.
No i oczywiście z dwóch stron.

Kupiony klej o którym pisałem w poprzednim wpisie nie spełnił moich oczekiwań,
więc zastosowałem sprawdzony poxipol dwu-składnikowy , estetyką nie powala
ale za to trzyma jak diabli :)

Całość jeszcze wymaga drobnej kosmetyki, ale na to jest czas ,
Więc trzeba skalibrować .

I słuchać  :)

UWAGI do klejenia :
Klejenie na zmatowionej (np. papier ścierny ) i odtłuszczonej powierzchni denaturat.
Utwardzanie kleju Poxipol 2 składnikowy to 24h.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
Odp: Przeróbka wkładek typ Dual na 1/2 cala
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2014, 21:04:32 »
Wkładka Shure M75

Wziąłem się w końcu za M75 , przy tej wkładce był taki plastikowy element który postanowiłem wykorzystać do przeróbki.

Pierwsze, to zdjęcie osłony igły i darcie pilnikiem do stanu surowego   :)

Przygotowanie "tego plastiku"  przed wklejeniem.

Finalne podpiłowanie wkładki by "ten plastik" pasował i równo się wkleił,
oskrobanie z farby metalowego korpusu wkładki jest konieczne dla dobrego klejenia,
całość ma być monolitem  ;)

Przy okazji , do bani był pomysł robienia fotek w ostrym popołudniowym słońcu   :o

Przymiarka.

Potem sklejenie obu elementów na niewielkiej ilości poxipolu, by wstępnie równo się przykleiło, po 24h ,
zalanie klejem wszystkiego co możliwe dla maksymalnej wytrzymałości. I kolejne 24h trzeba odczekać.
Potem zeszlifować "górę" , by wszystko prosto było i trzymało geometrię.

Na fotce powyżej prawie gotowa wkładka M75 z założoną igłą od M91 , z zeszlifowanym plastikiem  :D

Tak myślałem , bo sposobów wiele , ale chyba najbezpieczniej potraktować igłę papierem ściernym tak
jak na fotce niżej, papier na stół/blat wkładka w palce i delikatnie szlifujemy , ja preferuję okrężne   :P
papier/płótno ścierne o gradacji 80 wydaje się odpowiednie.

Szlifujemy na oko , żeby tylko wlazło do M75, ale ostrożnie żeby igły paluchem nie załatwić .

Na koniec wszystko przedmuchać, pędzelkami pozamiatać z drobin plastiku, i tyle  :)

Jutro podwieszę do GS-a zamiast Ortofona OM5,
wkładki Shure M75 -91 , cała rodzina  :)  tego typu przetworników jak dla mnie są zdecydowanie lepsze od
tanich (do 120 zł) obecnie dostępnych w sklepach wkładek, a na alle ostatnio widziałem M75 za 25zł .
Ale to już dyskusja do innego tematu pasująca   ;)

Kuba

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2014, 21:45:36 »
Poxipol się średnio nadaje do takich plastików. Lepszy jest Pattex. Niby też jest oparty na żywicy epoksydowej, ale lepiej klei różne plastiki.

Ja na szczęście mam m75 z normalnym mocowaniem 1/2". Muszę przyznać, że ta wkładka ma w sobie coś czego nie ma mój ortofon. Nie potrafię tego nazwać, ale słuchanie muzyki na tej wkładce sprawia mi wielką frajdę. Zwłaszcza takiej z lat 60. i 70.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2014, 22:18:45 »
Poxipol się średnio nadaje do takich plastików. Lepszy jest Pattex. Niby też jest oparty na żywicy epoksydowej, ale lepiej klei różne plastiki.

Spoko  ;) Poxipol nie jest taki zły ,  kupiony wiele lat temu , naprawiłem nim 3 odkurzacze ,
oraz te wkładki się dały pokleić  :)
Nawet pokleiłem tym zawias w Saba 250 , sprężyna wybiła trójkątny otwór w oryginalnym plastiku ,
plomba z poxipolu załatwiła sprawę  :)

Trzyma idealnie czwarty miesiąc .
To dobry i silny klej , zostało mi 1/3 z 2 tubek , jak się skończy to  wypróbuję Pattex  :)

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2014, 22:35:32 »
Poxilina?
Ta jest ok!
3-15min (od temperatury zależy)
czyli w "mig" łączy!

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 24, 2014, 15:33:58 »

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2014, 15:48:25 »
Tylko kolorek niefajny, ale kto wie, może niedługo się pojawią się kity w handlu

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 25, 2014, 17:55:35 »
Kolorek zawsze można "psiknąć" na czarno, czy srebrno...
Niestety wpierniczyłem się w temat Duala...
Może po prostu  dodać do tytułu "Przeróbka wkładek typ Dual na 1/2 cala" "i inne przeróbki"?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 25, 2014, 20:12:53 »
Założymy wątek o Beo i się wytnie :P

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2014, 14:12:10 »
Ostatnio pokusiłem się o przeróbkę wkładki DUAL CDS 650.

Gównianość jedynej cyfrowej "idiotkamery" jaką posiadam, sprawiła, ze dałem sobie spokój z robieniem fotek na bieżąco ( wyniki drastycznie złe i nie umiałem tego ominąć), będą tylko fotki finalne, też zreszt ąliche, może z czasem uda się zrobić lepsze.

Poniżej skrócony opis przeróbki:
1) Usunięcie klipsa dualowskiego.
2) Usunięcie z półkoszyka mocującego od wkładki krystalicznej GarrardGC2 zaklepanej w blaszanym półkoszyku ZnAl-owej tulei.
3) Przyklejenie czoła wkładki do pionowej części półkoszyka przy pomocy butaprenu.
4) Zamaskowanie otworu po usuniętej tulei poprzez naklejenie plakietki "Dual" odzyskanej z uszkodzonego gramofonu.