Autor Wątek: Gramofony Dual 1010 i 1011  (Przeczytany 8313 razy)

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Gramofony Dual 1010 i 1011
« dnia: Sierpień 19, 2015, 12:38:47 »
Gramofony automatyczne ( zmieniarki) Dual 1010 i 1011 zadebiutowały w 1964 roku jako znacznie ulepszeni następcy modeli 1007A i 1008A
(istnieje podejrzenie, że pierwsze 1010 mogły się pojawić nawet w 1963).

Mimo  podobnie rozwiązanej automatyki i takich samych wymiarów ilość zmian w nowych modelach jest bardzo duża.
Większość części nawet pozornie podobnych nie jest współwymienna.
 Z modeli 1007A i 1008A nowe gramofony odziedziczyły silniki, półkoszyki ( ten sam system półkoszyków spotkamy także w Dualu 1009) , szpindle i trochę drobnych detali.
Wprowadzono nowe dużo lepsze ramiona rurkowe w miejsce plastikowych, zmodernizowany napęd z klasyczną rolką stopniową , idlerem i automatycznym wysprzęglaniem.
Generalnie "audiofilski" model 1009 też jest w dużym stopniu zunifikowany z 1010 i 1011, ale myślę, że zasługuje na osobny wpis.

Oba modele 1010 i 1011 charakteryzuje spora unifikacja.
Takie same ramiona rurkowe z odciągiem sprężynowym, takie samo chassis, napęd, wiele elementów mechanizmu.
Zasadniczo różnice są dwie:

- Model 1011 ma bardziej rozbudowaną automatykę, automatycznie wykrywa średnice płyty, podczas pracy zmieniarki, płyty o różnej średnicy mogą być wymieszane w dowolnej kolejności ( tzw "random intermix"), w 1010 średnicę płyt wybieramy ręczną dźwignią, nie można mieszać średnic płyt w jednym cyklu pracy.

-Model 1010 za to oferuje większy i cięższy talerz, którego nie dało by się zastosować w 1011 ze względu na kolizję z czujnikiem średnicy płyt.

istniała także wersja z małym talerzem od 1011 sprzedawana jako OEM , była ona montowane w niektórych budżetowych radiogramach produkcji RFN,  jednak jest dość rzadko spotykana.

Opis odnosi się do wersji podstawowych 1010 i 1011, oprócz tego model 1010 doczekał się następców : 1010A , 1010F.
W 1010 A nieznacznie zmodyfikowano ramię, zmieniając też system półkoszyków ( takie jak w nowszych modelach 1019) i wprowadzono nowy silnik.
Model 1010F otrzymał ponadto manualną windę, a nowsze egzemplarze także płynna regulację obrotów (pitch) kosztem prędkości 16 rpm.

Model 1011 nie doczekał się kontynuacji, był ostatnia zmieniarka Duala z funkcją "intermix".

Zdjęcia i wrażenia eksploatacyjne, niebawem jak już uruchomię mój egzemplarz Duala 1011, najtrudniejsze problemy pokonane, jestem już na dobrej drodze.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Gramofony Dual 1010 i 1011
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2015, 20:10:05 »
Pierwsze próby eksploatacyjne Duala 1011 za nami, czas na pierwsze spostrzeżenia:

1)Z dzisiejszego punktu widzenia mało intuicyjna opcja "manual".
Musimy najpierw zdjąć ramię ze spoczynku, położyć na wybrane miejsce płyty, i dopiero włączyć napęd przesuwając dźwignię włączania na pozycję manual. Na szczęście gramofon bardzo szybko nabiera obrotów.

Nie da się włączyć napędu gdy ramię jest na spoczynku. Ewentualnie możemy włączyć przytrzymując ramię ręką w powietrzu i dopiero położyć na płytę.

2) Dość mały przedział regulacji nacisku odciągiem sprężynowym.
Zastosowanie wkładki o dużej masie i miękkim zawieszeniu igły jest nierealne.
Naciski rzędu 2,5 grama możliwe do uzyskania tylko przy stosunkowo lekkich wkładkach.
B&O SP1 odpada.

3) Dobre łożyskowanie ramienia

4) łatwa wymiana półkoszyków i montaż wkładki, lecz niestety brak możliwości przesuwania wkładki w półkoszyku.

5) Cicha i stabilna praca napędu i niezbyt głośna na tle konkurencyjnych zmieniarek praca automatyki.

ciąg dalszy nastąpi.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2016, 18:36:50 »
Dual 1011

threaz

• Jr. Member
  • **
Dual 1010 - ustawienie wysokości ramienia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2016, 20:32:50 »
Cześć. Mam mały problem z gramofonem(Dual 1010), który udało mi się niedawno uruchomić, po wymianie idlerowego kółka.

Problem polega na tym, że ramię Dual'a jest jakby zbyt stromo nachylone do powierzchni płyty. W poprzednim gramofonie owy "spadek" nie był aż tak zauważalny, dlatego teraz mnie to zaniepokoiło. Dodatkowo czasami, zaznaczona na czerwono na zdjęciu, strona igły czasami zaczyna aż ocierać o powierzchnię płyty. Szukałem informacji na temat regulacji wysokości całego ramienia w instrukcji z vinylengine, ale bez skutku. Proszę o informację, czy dobrze zdiagnozowałem źrodło problemu oraz ewentualnie jak sobie z nim poradzić.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
Odp: Dual 1010 - ustawienie wysokości ramienia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2016, 21:54:23 »
Ja się nie znam na takich gramofonach, ale patrząc na fotkę to zastanawiam się czy półkoszyk jest prawidłowo zamocowany w koszyku i chyba jest ustawiony zbyt duży nacisk igły.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Dual 1010 - ustawienie wysokości ramienia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2016, 22:47:32 »
To jest zmieniarka, więc musi być jakiś kompromis, co tłumaczy pochylenie do przodu.
Ale na boki powinno być ok.
Sprawdź dokładnie nocowanie headshella, i ramienia do przegubu w kontekście obrócenia wokół osi( ja dłubałem starszą wersję 1010 i tam jest troszkę inne ramię, jak w 1011).

PS Scaliłem wątki.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2016, 22:59:53 »
Czy górna płaszczyzna headshella jest, patrząc od przodu równolegle do powierzchni płyty czy jest przekrzywiona?

Pochylenie do przodu będzie większe niż w przypadku tradycyjnych ramion, bo to jest zmieniarka. Jeśli chcesz używać go głównie jako single player to warto pomyśleć o jakichś dystansach w główce celem kompensacji.

Pochylenie na boki jest niedopuszczalne. Patrząc od przodu igła ma być prostopadle do powierzchni płyty.

Marcin

• Admin
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2016, 01:08:29 »
Właśnie patrząc na zdjęcie to górna płaszczyzna headshella jest równoległa do powierzchni płyty,
tak na oko  ;)
ale już sama wkładka nie wygląda by trzymała geometrię do koszyka ( headshella) ,
minimalnie jest przekrzywiona, na moje oko.
Pochylenie na boki jest niedopuszczalne. Patrząc od przodu igła ma być prostopadle do powierzchni płyty.
Dokładnie !

Pochylenie do przodu będzie większe niż w przypadku tradycyjnych ramion, bo to jest zmieniarka.
Co fakt, to fakt  :)
Zapomniałem wcześniej napisać że to gramofon ze zmieniarką  :-\
Jeśli chcesz używać go głównie jako single player to warto pomyśleć o jakichś dystansach w główce celem kompensacji.
Albo pogrubić matę, co da to samo.
 :)

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2016, 01:33:32 »
zrób zdjęcia takie z których można coś wywnioskować!!!!!
"widok boczny" ramienia  i talerza/płyty : po to by zobaczyć === czy ramię jest === do talerza/płyty.
I to samo z wkładą;
"widok od frontu" wkładki i talerza/płyty: po to by zobaczyć === czy wkładka jest=== do talerza/płyty.

threaz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2016, 03:17:04 »
Ale na boki powinno być ok.
Sprawdź dokładnie nocowanie headshella, i ramienia do przegubu w kontekście obrócenia wokół osi( ja dłubałem starszą wersję 1010 i tam jest troszkę inne ramię, jak w 1011).

PS Scaliłem wątki.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Problem okazuje się oczywiście banalny, bo nierówność wkładki powoduje wystająca śrubka, która została przez kogoś niezręcznie skrócona. Potrzebuję zatem jakichś śrubek-zamienników. Czy mogę takie dostać gdzie indziej niż na allegro, w zestawie z trzema różnymi długościami? Chciałbym na przykład taki komplet, w którym będę miał ich więcej.

To jest zmieniarka, więc musi być jakiś kompromis, co tłumaczy pochylenie do przodu.

Nie miałem nigdy do czynienia ze zmieniarką. Czy do skorzystania z niej potrzeba czegoś więcej niż samego szpindla?

Jeśli chcesz używać go głównie jako single player to warto pomyśleć o jakichś dystansach w główce celem kompensacji.

Czy jest to kwestia estetyczna czy jednak wpływa w negatywny sposób na kondycję igły czy samej płyty?

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2016, 08:10:00 »
Musiałbyś popytać w różnych sklepach ( także internetowych) o śrubki M2,5 o odpowiedniej długości.

Ja tego nigdy nie kupowałem, zawsze miałem gdzieś z odzysku.

"Nie miałem nigdy do czynienia ze zmieniarką. Czy do skorzystania z niej potrzeba czegoś więcej niż samego szpindla?
"

Tak samego szpindla, niestety szpindle do Duali z serii 10** maja elementy gumowe które ZAWSZE ulegają rozpadowi.
Jak nauczę się je dorabiać to dam znać ( mam 3 bezużyteczne szpindle).

"Czy jest to kwestia estetyczna czy jednak wpływa w negatywny sposób na kondycję igły czy samej płyty?"

Jeśli nie zauważysz zniekształceń przy odtwarzaniu ( kiedy inna rzeczy będą OK) to niema problemu, dla świętego spokoju można dać dłuższe śrubki i dodatkowe podkładki.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2016, 12:10:35 »
To powinno być standardowe M2.5
Powinny być w dobrze zaopatrzonych żelaznych. W Internecie jest do wyboru do koloru:
http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-af-dyn-v2-uni-1-1-0113&search_scope=&string=śrubki%20m2.5%20cyl

threaz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2016, 02:11:25 »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Czekałem ponad tydzień, aż inPost upora się z dostarczeniem mi nowych śrubek. Okazało się jednak, że bez wspomnianych przez Piotrka dystansach wkładka (at95) wciąż nie nadaje się do używania, bo samo doprowadzenie jej do poziomu nie wyeliminowało ocierania o powierzchnię płyty.

Dobrze się jednak składa, bo w moje ręce wpadła ostatnio wkładka Elac'a - STS 344 i teraz z nią zacznę zabawę. Nie będę musiał niczego pod nią podkładać, ponieważ 344 jest już właściwie nachylona. Rozumiem, że była domyślnie montowana w gramofonach właśnie ze zmieniarką i stąd ten wymóg?

Swoją drogą, uniwersalne długości śrubek M2,5, które sprzedawane są w paczuszkach na allegro są do mojego headshella dosłownie idealnie zbyt długie i odpowiednio za krótkie. Wystające gwiny uniemożliwiają zamocowanie wkładki do headshella. Czekam więc jeszcze, oprócz igły do STS 344, na śrubki w rozmiarze pośrednim - 16mm.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2016, 08:08:15 »
A może ustawiłeś za duży nacisk dla AT95? Tak czy inaczej to powinno się dać jakoś ustawić, ale niewątpliwie ELAC to wkładka z wyższej półki.

A tak dla porządku to Twój Dual to 100A, 1010S, czy jeszcze inna literka?

threaz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2016, 19:45:32 »
A może ustawiłeś za duży nacisk dla AT95?

Wydaje mi się, że to nie jest problem związany z naciskiem. Próbowałem różnych: prawidłowego, zbyt dużego i zbyt małego. Przy regulacji stosowałem się do serwisówki z VE, gdzie przeczytałem, że pokrętło do tego służące dodaje po pół grama za każdym przekręceniem. Optymalny nacisk, który ustwiałem to 2-2,5g.

Znalazłem niedawno starą wkładkę,  która była w moim Dual'u oryginalnie zamontowana, mianowicie CDS 630. Widać ewidentną różnicę pomiędzy nią, a ustawioną równolegle do powierzchni at95e (zdjęcie nie jest moje).

A tak dla porządku to Twój Dual to 100A, 1010S, czy jeszcze inna literka?

Według instrukcji z VE(http://www.vinylengine.com/library/dual/1010.shtml) to 1010 F.