Autor Wątek: Jaka wkładka do Numark TTX USB? Odsłuch płyt.  (Przeczytany 10005 razy)

kama88

• Jr. Member
  • **
Jaka wkładka do Numark TTX USB? Odsłuch płyt.
« dnia: Grudzień 18, 2014, 13:39:53 »
Witam. To mój pierwszy post. Mam nadzieję, że dobrze go ulokowałem. Jakby co, to proszę go zmoderować, przenieść itp.

Posiadam Numarka TTX USB. Wiem, że to gramofon dj-ski, dedykowany szczególnie do scratch-u, ale chciałbym komfortowo słuchać na nim płyt. Do tej pory miałem wkładkę groove tool. Standard i nic specjalnego. No ale nie było mnie stać na szaleństwa. Niedawno zacząłem bardziej dbać o płyty i zacząłem poszukiwać wkładki mniej inwazyjnej o mniejszym nacisku. Pomyślałem, że z bardziej ekonomicznych i nie najgorszych nadałaby się MM ORTOFON OM 10. http://winyle.pl/ortofon/4326-wkladka-mm-ortofon-omb-10e.html 

Co o tym sądzicie? Ciągle mam niedużą wiedzę i chciałbym zapytać, czy da radę zamontować taką wkładkę na numarkowskim headshell-u.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Jaka wkładka do Numark TTX USB? Odsłuch płyt.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2014, 13:55:30 »
 Numark TTX USB to nie jest jakiś super sprzęt, więc z wkładkami też nie ma co szaleć, ale oczywiście coś próbujemy droadzić.
Rozumiem, ze masz tam normalny headshell z mocowaniem na 2 śróbki i ze nie jest to wersja z zupełnie prostym ramieniem?

kama88

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2014, 14:04:58 »
Wiem, że nie jest super, ale w sumie taki chciałem. Nie jestem i nigdy nie będę audiofilem, więc taki gramofon mi wystarczy. Na pewno też nie jest tak, że TTX to kompletny niewypał. Po prostu jest uniwersalny i funkcyjnie rozbudowany. W zestawie były dwa rodzaje ramion. Eska i proste. W większości słuchałem na prostym. Headshell to taki standardzik, czyli dwie śrubki.
Dodam jeszcze, że chodzi mi przede wszystkim o maksymalne ograniczenie zużycia płyt. Groove tool ma nacisk między 2,5 a 3,5 grama. To za dużo. Wspomniany ortofon schodzi dużo niżej.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2014, 14:09:12 »
To jak najbardziej do normalnego słuchania potrzebne jest , jak to ty mówisz "eska".
Myślę, ze taki Ortofon powinien się nadać, ale osobiście polacałbym to :
http://www.djshop.pl/k11,systemy-igly/i70,shure,shure-m44-7.html
Wprawdzie reklamowana jako DJ-ska ale to czysty marketing :P
Chociaż trzeba przyznać, ze to dość uniwersalna konstrukcja.

Na tym forum stereotypowych audiofili raczej nie znajdziesz, ale uwierz, z czasem warto rozejrzeć się za czymś fajniejszym, niekoniecznie "audiofilskim", ale jak na razie Ci wystarcza to spoko :)

kama88

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2014, 14:17:12 »
Wiesz. Chodziło bardziej o stworzenie klimatu, takie namiastki drogi dj-a, czy też zapaleńca płyt. Z czasem faktycznie pomyślę nad przesiadką na typowy gramofon odsłuchowy. Obecnie przede wszystkim kosmetyka. Zakupiłem nawet rękawiczki antystatyczne. Na innym forum najpierw mnie wyśmiali po pytaniu, czy ktoś używa takiego patentu, a potem już czyste złośliwości. Dlatego zmiana forum i szukanie konkretów. No i jak widać warto szukać :)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2014, 14:23:46 »
Zakupiłem nawet rękawiczki antystatyczne.

To naprawdę nie jest potrzebne do obsługi płyt. Ja rękawiczek używam tylko myjąc płyty, gdyż mikstura działa bardzo wysuszająco na skórę, a ja mam bardzo delikatne rączki.

Co do wkładki, również polecam Shure'a M44. Jest to przetwornik chyba trochę bardziej uniwersalny od Ortofona i na tyle dobrej klasy, że kiedy zmienisz gramofon na lepszy, to Shure nie będzie odstawał. Tu możesz o tym przeczytać ciut więcej:

http://winyle.domek.org/index.php/topic,85.0.html

kama88

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2014, 14:34:12 »
Ok. W takim razie poszukam tego shure. Co do rękawiczek, to postanowiłem spróbować. Raz, że też mam delikatną skórę, a dwa, że prościej będzie mi wyjmować płyty bez pozostawiania przypadkowych odcisków paluchów. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce :)

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2014, 14:56:11 »
Co do rękawiczek, to postanowiłem spróbować. Raz, że też mam delikatną skórę, a dwa, że prościej będzie mi wyjmować płyty bez pozostawiania przypadkowych odcisków paluchów. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce :)
To jak już przetestujesz to zdaj relację (w oddzielnym wątku), bo sam jestem ciekaw :) (też nigdy nie używałem, ale jakiś sens może w tym jest)

kama88

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2014, 16:20:57 »
Nie ma sprawy :)

Robert007Lenert

• Hero Member
    • LOS AGENTOS
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2014, 17:01:14 »
Jeszcze jedna uwaga. Nie ma się co bać nacisków 2,5....  3. Pamiętaj że niedociążona igła robi  o wiele więcej złego płycie niż ta przeciążona.

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 18, 2014, 17:02:12 »
Prawda!

kama88

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 18, 2014, 18:19:24 »
Jeszcze jedna uwaga. Nie ma się co bać nacisków 2,5....  3. Pamiętaj że niedociążona igła robi  o wiele więcej złego płycie niż ta przeciążona.

Wiem. Też o tym czytałem. Jednak, czy z drugiej strony nie lepiej stosować igłę o mniejszym nacisku? Taka raczej mniej zużywa płytę.

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2014, 18:50:56 »
Niekoniecznie.
Żeby uniknąć zużywania się płyt najważniejsze są odpowiednio częste zmienianie igły, odpowiednie ustawienie, czystość i nacisk odpowiedni dla danego modelu igły.
Nacisk wyrażany bezwględnie już mniej ważny, oczywiście w pewnych granicach.
2,5 grama to zupełnie bezpieczny poziom.
Miększych igieł ( w przypadku Shure to Odmiana M44-G) bym nie polecał, bo ani to nie gra lepiej, a szczególnie przy takim niby DJ-skim ramieniu jak twoje może to nie działać w pełni poprawnie.
Co oprócz pogorszenia jakści dźwięku tez  trwalości płyt nie pomoze.

kama88

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 18, 2014, 19:10:44 »
Wspomniana wkładka ortofon to typ eliptyczny. Proponowana wkładka shure to typ sferyczny. Czym różnią się oba typy i który daje lepsze brzmienie?

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 18, 2014, 19:35:52 »
Szlif sferyczny, inaczej kulkowy - czyli czubek ostrza igły jest zaokrąglony koliście.
Szlif eliptyczny - zaokrąglony eliptycznie, są różne warianty jeśli chodzi o kształt tej elipsy.

Teoretycznie szlif eliptyczny ma lepszy kontakt z rowkiem i może zebrać z płyty więcej informacji. Teoretycznie.
W praktyce jest tak, że brzmienie zależy w pierwszej kolejności od przetwornika, czyli wkładki. Najwyższej klasy wkładka ze igłą o szlifie sferycznym może zagrać lepiej, z doskonałą separacją kanałów i bardzo dużą ilością szczegółów, od średniej jakości przetwornika z bardzo drogą i skomplikowaną igłą ze szlifem diamentu hipereliptycznym czy też z kontaktem liniowym.

Szlif igły nie powinien być najważniejszym kryterium przy wyborze wkładki. Co więcej, najbardziej wybajerzone szlify są podatne na zbieranie zakłóceń z całej głębokości rowka i niekompatybilne z wieloma płytami.