Autor Wątek: Perpetuum Ebner PE 2020  (Przeczytany 24933 razy)

Marcin

• Admin
  • Hero Member
Perpetuum Ebner PE 2020
« dnia: Listopad 06, 2014, 22:40:52 »
No i paczka dotarła  :-\

Gramofon na pierwszy rzut oka w stanie idealnym ,
ale teraz zaczynają się schody  :(

Dziś tylko chwilę się temu gramofonu przyglądnąłem się , bo głównie zależało mi na uruchomieniu  ONKIO  :P
Ale pierwsze wrażenie dosyć kiepskie : (choć oba klocki od tego samego sprzedawcy).
winda ramienia nie działa (zapiekła się ?) , nie podnosi , ramię cały czas spada w dół.
Talerz cały czas kręci .
Automatyka wygląda jakby chciała działać , ALE winda nie działa i talerz cały czas kręci  :-\
Dżwignię wyboru pracy nie zawsze się da ruszyć  :co?:
Czyli po kilkominutowym włączeniu , coś mi tu nie gra  :sciana:

Poza tym :

Żółta strzałka pokazuje gałkę która wygląda na antyskating ale w rzeczywistości działa jak obciążenie wkładki w połączeniu z antiskatingiem  (domyślnie chyba to działa tak : przeciwwagą ustawiamy ramię w pozycji horyzontalnej (owo pokrętło na zero) , a potem ustawiamy tą gałką nacisk igły i automatycznie się ustawia antyskating ????
Jeśli tak to ma działać to u mnie nie działa , siła antiskatingu przewyższa siłę nacisku, ramię jest wypychane na zewnątrz,
albo jest w tym jakieś rozkalibrowanie , albo ja jestem głupi do takich gramofonów  :)

Poza tym co to za pokrętło ( pomarańczowa strzałka ) ?  , skala 1-10 ?

I coś takiego było przy gramofonie , (szpindel do zmieniarki ?)

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
Odp: Perpetuum Ebner PE 2020
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2014, 22:51:56 »
1) Serwisówkę masz?
Na VE jest obszerna anglojęzyczna z ładnymi obrazkami i opisami różnych czynności i działania poszczególnych zespołów.
2) Automatyka
Nasamprzód sprawdzić czy masełko nie zgniło .
3) Żółta strzałka nacisk sprężyną rzeczywiście automatycznie korygujący AS,  pomarańczowa dostrajanie AS.
4) Tak,szpindel zmieniarki.

DarkB

• Sr. Member
Telefunken W230 HiFi
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2014, 13:47:28 »
http://allegro.pl/telefunken-w-230-trzy-predkosciowy-idler-i4738280384.html
Kolejny PE 2020

OPIS SPRZEDAJĄCEGO:
Telefunken W 230 HiFi
Automatic Record Changer (1970)
Specifications
Type: auto changer record player
Speeds: 33, 45 and 78rpm
Fine speed regulation: +-3%
Wow and flutter: 0.24% wrms
Rumble: 55dB
Dimensions: 430 x 175 x 300mm
Weight: 4.8kg
PIĘKNY GRAMOFON W UNIKALNYM STANIE
SPRAWNY
WKŁADKA SHURE 75

No i przyjechał dzisiaj.
Optycznie stan faktycznie nie najgorszy, co do sprawności - to już chyba mam inne rozumienia tego pojęcia niż sprzedający:
1. wkładka luźna, wypadła z koszyka (co widać na zdjęciu), zdaje się, że da się to wkleić, igła skrzywiona
2. napęd startuje (znaczy się talerz się kręci), ale ramię nie przenosi się na płytę i nie wraca, nie działa cueing.
3. brak jednej gumowej stopki
4. na zdjęciu widać dwa luźne elementy - już chyba doszedłem, że jeden to pokrętło od regulacji (antyskatingu ?) - z prawej strony podstawy ramienia, ale chyba mocowane było na klej, drugi - to taki czerwony dzyndzel, który na fotach sprzedającego założony jest na taki ostry szpic w lewym górnym rogu - nie mam pojęcia do czego ten szpic jest.

Nie wiem jeszcze, do czego jest ten taki mały czarny wichajster pomiędzy talerzem a podstawą ramienia, a także ruchomy w pionie bolec blisko środka talerza. Trzeba będzie rozejrzeć się za instrukcją.

Bo tak naprawdę, to mam mgliste pojęcie o gramofonach, nie licząc Luxtona w dzieciństwie,to mój pierwszy idler :P
A przy okazji, o co chodzi z tym PE 2020? :)

Robert007Lenert

• Hero Member
    • LOS AGENTOS
Odp: Telefinken W230 HiFi
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2014, 14:04:05 »
Bo to co kupiłeś to PE 2020 czyli Perpetuum Ebner  PE 2020. Telefunken dał tylko swoją nazwę na werku.

DarkB

• Sr. Member
Odp: Telefunken W230 HiFi
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2014, 15:20:40 »
Trochę poszperałem i wychodzi mi na to, że ten PE 2020 to taki dość porządny idlerowy mechanizm, w swoim czasie wyznacznik pewnych standardów, tak?

Dobrałem się do wkładki i załączam parę zdjęć. Jak widać, nie jest to obiecywane w opisie aukcji M75 lecz M71 - nieco gorsza? Dość ciekawie mocowana, bo wkrętem przykręcony jest taki koszyczek, do którego wkładkę wkłada się na zatrzask, ale są też otwory na śruby o rozstawie 1/2 cala, więc inną też da się wstawić. Jak obejrzałem dokładniej, to to co się odkleiło pewnie da się ponownie przykleić. Tylko czy warto i czy warto kupować igłę, czy M71 jet tego raczej nie warta?

I dla potomności:
Serwisówka do PE 2020 z dodatkami. Np. taka ciekawostka, że na czas transportu przełącznik prędkości powinien być w położeniu 78, czego Costel chyba nie wiedział, bo był ustawiony na 45
Instrukcja obsługi do Telefunkena W 230 Hi Fi

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2014, 16:45:35 »
PE to model wysokiej klasy, acz troszkę chyba przekombinowany, no i nie przeceniajmy pozycji marki. PE nie było nigdy na tyle dużą i silną firmą, żeby wyznaczać standardy .

M71 i M75 to ten sam przetwornik

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2014, 19:39:58 »
Tanio go kupiłeś.
Opłaca się podłubać.

Co do pkt. 2.
wyjąć go z plinty, rozeznać się w mechanice - zlokalizować część odpowiadająca za przeniesienie ruchu z głównego rozrządu automatyki na ramię i zobaczyć jak ona wygląda. To podobno jest coś a la dualowski steuerpimpel.

PS. czy nie wypadałoby połączyć tego z tematem o PE 2020? Toż to jest to samo.

PPS. wg instrukcji serwisowej powinny interesować Cię części #150 i #57. Ruch części #150 powinien łapać i przesuwać #57

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2014, 20:14:53 »
.Nie wiem jeszcze, do czego jest ten taki mały czarny wichajster pomiędzy talerzem a podstawą ramienia, a także ruchomy w pinie bolec blisko środka talerza.
2. napęd startuje (znaczy się talerz się kręci), ale ramię nie przenosi się na płytę i nie wraca, nie działa cueing.
Ten bolec bez płyty nie nastawia ramienia... (tak sądzę)

Piotruś

• Mod
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2014, 20:17:11 »
No właśnie, próbowałeś z płytą czy bez?

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2014, 20:20:54 »
No właśnie, próbowałeś z płytą czy bez?
Z płytą.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i porady. Na razie plan mam taki, że skleję wkładkę jakąś kropelką czy cóś, kupię nową igłę i sprawdzę jak to gra. Później będę próbować bawić się z mechaniką. może do wiosny skończę ;)

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2014, 20:42:11 »
Butaprenem.

vineelleenn

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2014, 21:24:46 »
Na razie plan mam taki, że skleję wkładkę jakąś kropelką czy cóś, kupię nową igłę i sprawdzę jak to gra.
Ja wkleiłem wkładkę w plastik  taśmą dwustronną (tymczasowo)

PS. czy nie wypadałoby połączyć tego z tematem o PE 2020? Toż to jest to samo.
http://winyle.domek.org/index.php/topic,246.msg2366.html#new
PS
Obaj macie szpindel  ;)

DarkB

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 13, 2014, 22:02:03 »
Obaj macie szpindel  ;)

Tylko ja na razie jeszcze nie wiem jak go używać, ale coś tam już w instrukcji znalazłem ;) (tu pociągnąć, tam przytrzymać - przyjdzie i czas na to :) ).

Ale chyba już wiem, do czego służy ta szpica z lewej - do zamontowania ramienia ze szczoteczką do czyszczenia płyty.

vineelleenn

• Hero Member

Piotrek

• Mod
  • Hero Member
    • Obrazki
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2014, 22:19:02 »
Raczej po prostu niższy model.
Dosć często toto się trafia na allegro.